Kişisel Gelişim

Elinizden Bırakmadan Bir Solukta Okuyacağınız Kitaplar – 2

instagram takipçi hilesi

Yüzyıllık Yalnızlık – Gabriel Garcia Marquez

Ünlü yazar Gabriel Marquez’in ölümsüz eserlerinden olan Yüzyıllık Yalnızlık romanı, birçok kişi tarafından beğenilerek bir solukta okunabilecek kitaplardan bir tanesi. Marquez’in edebiyat alanında verdiği eserler üslubu, konunun işlenişi ve verdiği mesajlar ile farklılık yaratmaktadır. Kitap severler tarafından büyük bir hayranlıkla okunan Marquez, değeri ne yazık ki öldükten sonra anlaşılan büyük yazarlarımızdan bir tanesidir.

f 6136

Yazarın en başarılı eseri olarak bilinen ve 1992 yılında Nobel ödülü kazanan “Yüzyıllık Yalnızlık” romanı, konusunu yazarın çocukluk hatıralarından alıyor. Bu yönüyle otobiyografik bir özellik taşıyan roman, kitabın yazıldığı dönemin yanı sıra büyülüğü gerçekçiliği de en iyi şekilde işlemeyi başarıyor.

Damızlık Kızın Öyküsü – Margaret Atwood

Edebiyat tarihinde distopya türünde verilen en güzel eserlerin başında gelen “Damızlık Kızın Öyküsü” romanı, Atwood’un en sevilen eserlerinden bir tanesidir. Feminizm konusunun ön plana çıktığı bu eser, kadının günlük hayatındaki yerini ve önemini anlatırken bazı acı gerçeklerle de yüzleşmemizi sağlıyor.

damizlik

Yazar, kısırlık sorunu ve dünyayı etkisi altına alan yok olma tehlikesi olayını işleyen romanı, ince ayrıntılarla ve dikkatle işlemiştir. Bu nedenle büyük bir özen ve titizlikle okunması gereken eserlerdendir. Ana karakter “Fredinki”nin maceraları ve ruh analizleri sizi kitabın içerisine çekerek bir solukta okumanızı sağlayacaktır.

Mahşer – Stephen King

Bilim kurgu denilince akla ilk gelen yazarlardan olan Stephen King ‘in, her eserinde olduğu gibi “Mahşer” romanı da yaratıcılığı ve gerilimi hat safhalarda hissettiriyor. Eserdeki olayların bir sonraki adımını sürekli merak etmenizi sağlayacak bu romanı, elinizden bir dakikalığına bile bırakmak istemeyeceksiniz.

stephen king mahşer

Stephan King’in en başarılı ve üst düzey eseri olarak bilinen Mahşer romanı, biyolojik çalışmalar yapan ve bu çalışmaları tüm dünyayı etkileyecek bir ekibi anlatmaktadır. Bu ekibin heyecan verici deneyleri ve maceraları akıcı bir üslupla ele alınmaktadır. Merak duygusunu artıracak,  tüylerinizi diken diken edecek bu eser, bilimkurgu ve korku türü sevenlerinin mutlaka okuması gereken kitaplar arasındadır.

Huzur – Ahmet Hamdi Tanpınar

Türk Edebiyatı’nın güçlü kalemlerinden olan Ahmet Hamdi Tanpınar, yazın hayatına Milli Edebiyat ile girerek çok fazla derinlik barındıran eserler kaleme alan bir yazardır. Huzur adlı romanında da dönemin aksayan yönlerini eleştirici bir ile Mümtaz ve Nuran karakterleri üzerinden anlatmayı başararak etkileyici bir esere imzasını atmıştır.

1234 4938

Cumhururiyet’in ilk yıllarında henüz oturmamış olan düzeni, dönemin sıkıntılarını, yanlış batılılaşmayı, tüm halkın ortak sorunu olan savaş buhranını akıcı ve sade bir üslupla anlatarak bizi o günlere tanık etmeyi başarıyor. Ülkemizdeki Doğu Batı çalışmasını karakterler ile bizlere aktaran yazarın bu romanı, en beğenilen psikoji ve tarih türündeki eserlerdendir.

Babalar ve Oğullar – Ivan Turgenyev

Rus Edebiyatı’nın önde gelen isimlerinden olan Turgenyev’in, Babalar ve Oğullar romanı Rus devriminin halk üzerinde yarattığı direniş hareketini ve savaş eşiğine gelen bir ülkenin çektiği sıkıntılarına değinmiştir. Rus tarihinde tamamlanan ilk roman özelliğini taşıyan bu eser, klasik eserler arasında yerini almıştır.

babalarÖzellikle tarih, felsefi ve siyasi türde kitapları seven kişilerin mutlaka okuması gereken eserlerden olan Babalar ve Oğullar romanı, baş karakter olan Nikolay Petroviç Kirsanova üzerinden konuları anlaşılır ve akıcı bir şekilde ele alıyor. Rus tarihi ve devrimini, halkın direniş gücünü en iyi şekilde yansıtan bu eseri okurken günlük hayatı da sorgulamaya başlayacaksınız.

Kaynak
paratic.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu