Otomobil

Elektronik Park Freni Nedir? Ne İşe Yarar?

instagram takipçi hilesi

el freni 2

Araba üreticileri genellikle müşterilerinin günlük sürüşlerini çok daha kolay hale getirmek için çalışmalar geliştirmektedirler. Bunun en önemli örneklerinin başında  elektronik park freni gelmektedir. Pek çok üretici, kol gücüne dayalı geleneksel el frenlerinden ziyade daha az emek gerektiren modern elektronik park frenlerinin kullanımına geçmiştir.

Elektronik Park Freni Nasıl Çalışır?

el freni 3

Geleneksel tarzdaki el freninin çalışma şekli oldukça kolaydır. Kolu yukarı doğru çektiğinizde arkada yer alan frenlerin her birine ulaşan iki kablo ile frenleri de sıkmış olursunuz. Söz konusu kablolara gerginlik ekleyerek fren balataları arkadaki tekerlekleri sıkı şekilde yerine sabitlemek için diskleri sıkıştıracaktır. Disk freni arabalarda el freni için ayrı disk freni kaliperleri yer almaktadır.

el freni 4

Basit bir biçimde anlatmak gerekirse, elektronik park freni söz konusu mekanik sistemin yerine elektrikli bir fren uygulamaktadır. Düğmeye basıldığında, her fren kaliperindeki motorlar balataları diske sıkıştırmaktadırlar. Düğmeye basıldığı zaman fren kaliperlerindeki mekanizmanın sesini duyabilirsiniz. Bunun anlamı ise artık arabanız sıkı bir biçimde sabitlendi ve yerinden oynayamayacak demektir. Fakat klasik el freni gibi güven vermeyebilir.

el freni 7

Elektronik el frenini serbest bırakabilmek için arabayı harekete getirmeniz yeterli olacaktır. Arabanızı harekete geçirmek istediğinizde genel itibari ile otomatik devre dışında kalmaktadır. Kimi modellerde ise araç ilk çalıştırıldığında ayağınızı frenin üzerine koymanız ve elektronik el frenini devre dışı bırakabilmek için itmeniz gerekebilir. Sonrasında da klasik el frenini indirmiş gibi hareket etmeye başlayabilirsiniz.

Elektronik Park Freni Bilinmesi Gerekenler

el freni 20

Elektronik el freni bulunan pek çok otomobil, arabanın dik eğimlerde olduğu sıralarda geri gelmesini önleyen bir yokuş kalkış estek fonksiyonunu barındırmaktadır. Bu, durduğunuz her eğimli yolda rahat bir biçimde kalkış yapabilmeniz anlamına gelmektedir.

el freni 8

Kimi modeller, özellikle yeni Wolkswagen’ler otomatik bekletme özelliğini barındırmaktadır. Bu da bir kavşağa yaklaştığınızda ya da trafik ışıklarına yaklaştığınızda durduğunuzu algılar ve sizin için frenlere basar. Bu sayede ayaklarınızı uzun kırmızı ışık beklemelerinde frende tutmak zorunda kalmazsınız. Debriyaja bastıktan sonra ya da otomatik araçlarda gaza dokunup hız almaya başladıktan hemen sonra ise frenler serbest kalır.

el freni 19

Elektronik park frenlerinin pek çok faydası mevcuttur. Söz konusu sistemde arka frenlere giden fiziksel bir kablo olmayacağından ötürü, klasik el frenlerinde zamanla aşınmakta olan bu kablonun kopması gibi bir durum ile karşı karşıya kalmayacağınız anlamına gelmektedir. Tüm bunların yanı sıra aracın iç mekanını da rahatlatır. Merkez konsoldan büyük bir kol çıkarak ekstra saklama alanı, daha fazla düğme ya da bardak tutucular gibi başka alternatifler için yer açılacaktır.

Elektronik Park Freni İle İlgili Videolar

Kaynak
bilgiustam.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu