Otomobil

Elektrikli Otomobil Alınır Mı, Güncel Elektrik Otomobil Fiyatları

instagram takipçi hilesi

elektrikli otomobil alınır mı

Elektrikli Otomobil Alınır Mı, Güncel Elektrik Otomobil Fiyatları” adlı yazımda size en detaylı ve güncel bilgiler sunmuş olacağım. Ayrıca,  “Elektrikli Otomobil Alınır mı?” sorusuyla ilgili olarak videolarını yazımın en altında bulabilirsiniz.

Elektrikli otomobiller son dönemlerde oldukça popüler hale gelmiştir. Özellikle teknolojinin gelişmelerinden fazlasıyla faydalanıp, bu şekilde üretilen araçlar da tercih edilebilir hale gelmiştir. Şuan Türkiye piyasasında en uygun elektrikli otomobil 885.000 TL iken en pahalı elektrikli otomobil Citroen e-C4X olmuştur.

Elektrikli otomobiller, içten yanmalı motorlara nazaran, elektrik enerjisiyle çalışan taşıtlardır. Elektrikli otomobiller, birden fazla elektrik motorunu kullanarak tekerleri döndürür. Pil veya batarya yardımı ile çalışmasını sürdürür. Bu pil veya bataryalar şarj edilmesi için elektrik şebekesine bağlanılması gerekir.

elektrikli otomobil alinir mi3

Elektrikli Otomobil Avantajları

Sessiz ve Kaliteli Sürüş

Elektrikli otomobillerde en önemli detay aracın sunduğu sessiz sürüş deneyimidir. Sessiz olduğu kadar hızlı bir sürüş deneyimi yaşatır. İçten yanmalı motor gibi olmadığı için sessiz sürüş imkanı sağlayan elektrikli otomobiller, rahat bir deneyim sunar. Elektrikli motorlar tork üretimini anında yaptıkları için, hızlı hareket, ivmelenme ve tepki verme imkanı da sunar.

İlginizi çekebilir:

Türkiye’de Satılan Elektrikli Otomobil Modelleri (2024)

Düşük Maliyet

Elektrikli otomobiller, içten yanmalı olan motorlu araçlarla kıyaslandığında daha az hareket ve daha az parça imkanı sunar. Aynı zamanda şanzıman gibi karmaşık olan bileşenler bulundurmaz. Bu sebeple maliyet anlamında daha uygun imkan sağlar. Düzenli bakımları genelde uygun tutar. Düzenli bakımlara lastikler ve frenler girmez. Aynı zamanda elektrik fiyatları diğer yakıtlara göre daha uygundur.

elektrikli otomobil alinir mi2

Çevre Dostu Sürüş Olanağı

Çevre dostu sürüş olanağı sunan elektrikli otomobiller, çevreye daha az zarar verirler. Sera gazı emisyonu üretimi oldukça azdır. İklim değişikliği ile mücadele ve hava soluma kalitesini düşürmez. Elektrikli otomobiller enerjiyi daha verimli kullanarak sürdürülebilir ulaşım seçeneği ile karşımıza çıkıyor.

Elektrikli Otomobillerin Geleneksel Araçlarla Karşılaştırılması

Elektrikli otomobiller, geleneksel araçlarla kıyaslandığında önemli farklılıklar ile karşımıza çıkarlar.

 • Ses Seviyeleri: Elektrikli araçlar titreşimsiz ve sessiz sürüş olanağı sunar. Motor sesi çıkmayacağı için fazlasıyla kaliteli bir yolculuk olacaktır.
 • Yakıt Dolumu: Elektrikli araçların yakıtı elektrik olduğu için, diğer araçlara oranla yakıt masrafı daha düşüktür. Geleneksel araçlar benzin, dizel gibi şuanda pahalı olan yakıtlarla dolarken, elektrikli otomobiller elektrik yardımı ile yakıt olanağı sağlar.
 •  Maliyetler: Elektrikli otomobillerin maliyetleri, diğer otomobillere oranla daha düşüktür. Bakım masrafları daha düşüktür.
 • Emisyonlar: Elektrikli otomobiller, egzoz emisyonu üretmezler. Geleneksel araçlar ise yakıt tüketimi sebebiyle egzoz emisyonu oluştururlar.

Elektrikli Otomobil Alınır Mı?

Elektrikli otomobiller günümüzde oldukça popüler hale gelmiş ve herkes tarafından merak konusu olmuş otomobillerdir. Özellikle son zamanlarda sıklıkla karşılaştığımız Tesla araçlarda bu merakımızın artmasını ve bu kadar popüler hale gelmesinin sebebidir diyebiliriz.

elektrikli otomobil alinir mi1

Elektrikli otomobil alırken mutlaka dikkat edilmesi gereken hususlar vardır. Özellikle sürekli yollarda kalmamak adına aracın şarj süresinin ve batarya kapasitesinin yüksek olması gerektiğini söyleyebiliriz. Herhangi bir yakıt olanağı olmayan sadece elektrikle ilerleyen bu araçlarda, bu iki husus oldukça önemlidir. Aynı zamanda yaşanılan bölgede şarj alanı olanağı kısmına da dikkat etmek gereklidir. Çünkü elektrikli otomobiller hayatımıza yeni girdi diyebiliriz. Bu süreçte her yerde otomobil elektrik doldurma alanları olmayabilir.

Elektrikli otomobillerde vergi ve teşvik oranları aracın motor gücü, piyasa değeri ve yılına göre değişiklik gösterir. Bu sebepten buna da dikkat etmek gerekir.

elektrikli otomobil alinir mi4

Türkiye’de Satılan En Ucuz Elektrikli Otomobil Modelleri ve Fiyatları

 • Dacia Spring- 885.000 TL
 • Leapmotor T03-899.000 TL
 • Opel Corsa-e – 1.326.900 TL
 • Fiat 500e- 1.425.900 TL
 • Togg T1OX- 1.432.600 TL
 • Opel Mokka- 1.553.900 TL
 • Citroen e-C4- 1.504.000 TL

Elektrikli Otomobil İle İlgili Videolar

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu