Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Nedir? Türleri Neler?

instagram takipçi hilesi

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Nedir? Türleri Neler? Elektrikli araç şarj istasyonu, tüm tam elektrikli (BEV) ve plug-in hybrid (PHEV) araçları şarj etmek için elektrik enerjisi kullanan cihazlardır. Bu istasyonlar, çeşitli şarj konektörü standartlarını karşılayan araçlar için özel konektörler sağlar.

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Nedir? Türleri Neler?

Teknolojinin gelişmeye devam ettiği günümüzde alternatif yakıtlarla çalışan elektrikli araçların çeşitliliği ve üretimi artıyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarının önemi, düşük karbon emisyonlu sistemlere artan ilgi ve elektrikli araçlardaki pil teknolojisindeki gelişmeler, elektrikli araçlara olan güveni ve ilgiyi artırdı.

Elektrikli araçların popülaritesi ile birlikte elektrikli araç şarj istasyonları tüm dünyaya yayılmaya başladı. Şarj istasyonlarına olan talep arttıkça, daha yüksek voltaj ve akımlarda daha hızlı şarjı destekleyen cihazlara olan ihtiyaç da artıyor.

Dünya genelinde elektrikli araç şarjı için kamu şarj istasyonu sistemleri artmakta ve enerji sektöründe bu altyapıların sağlanması için çalışmalar yapılmaktadır. 2030 yılına kadar dünyada ağırlıklı olarak hafif ticari araçlar olmak üzere 228 milyon elektrikli aracın olacağı tahmin ediliyor.

Erişim ve Kullanım İmkanına Göre Şarj İstasyonu Türleri

elektrikli arac sarj istasyonu 4

Elektrikli araç şarj istasyonları, Türkiye’de ve dünyada “seviye 1”, “seviye 2” ya da “seviye 3” gibi farklı şekillerde mevcuttur. Özel şirketlere ait tarifeli istasyonlar, abonelik yoluyla veya misafir girişi ile ön ödemeli olarak şarj etme imkanı sunar. Geri kalanı için bazı elektrikli araç kullanıcıları ücretsiz olarak kullanabilirken, diğerleri belirli marka ve modeller dışında parasını ödeseler bile kullanamıyor.

Halka Açık Şarj İstasyonları

elektrikli arac sarj istasyonu 3

Kamu şarj istasyonları genellikle belediyeler, alışveriş merkezi yönetim departmanları ve devlete ait özel kuruluşlar tarafından inşa edilir. Bu istasyonların neredeyse tamamı ücretsiz erişim sunmaktadır.

Kısıtlı Erişimli Şarj İstasyonları

Abonelik ya da  ön ödemeli ücret gerektiren özel bir enerji şirketi tarafından kurulan ünite tipine kısıtlı erişim şarj istasyonu denir. Bu istasyonları kullanabilmek için kullanıcı olarak kayıt olmak ve kredi kartı entegrasyonu ile özel bir mobil uygulama kullanmak gerekmektedir. Abone olmayanlar ise kredi kartı ile belirli bir tutarda ön ödeme yaparak dolum hizmetinden yararlanabilmektedir.

elektrikli arac sarj istasyonu 2

Özel Erişimli Şarj İstasyonları

Özel erişimli şarj istasyonları genellikle bir otomobil markasının bayisinde bulunur ve yalnızca o markaya ait modellere hizmet verir.

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu Dolum Ücretleri

Ücretsiz hizmet sunan veya belirli markalara erişim sağlayan istasyonlar için ücret alınmaz. Bu nedenle araç hızlı şarj istasyonu fiyatı sadece sınırlı erişim kapsamında hizmet veren özel işletmeler için geçerlidir. Fiyatlandırma, temel olarak ücret düzeyine ve sağlanan elektriğin kapasitesine göre değişir.

Türkiye’de hizmet veren en uygun iki şirketin fiyatlandırması şu şekildedir;

X Marka

SEVİYE 2 (AC) SEVİYE 3 (DC)
Ortalama Güç Dakikalık Fiyat Ortalama Güç Dakikalık Fiyat
< 7,4 kW 55 kr. < 50 kW 3,9 TL
7,4 kW- 11 kW 85 kr. 50 kW – 90 kW 5,9 TL
> 11 kW 1,15 TL > 90 kW 7,9 TL

Y Marka

SEVİYE 2 (AC) SEVİYE 3 (DC)
Ortalama Güç Dakikalık Fiyat Ortalama Güç Dakikalık Fiyat
< 7,4 kW 40 kr. < 50 kW 1,4 TL
7,4 kW- 11 kW 65 kr. 50 kW – 90 kW 2,5 TL
> 11 kW 1 TL

Elektrikli Araç Şarj İstasyonu İle İlgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu