Ekim Ayında Hangi Balık Çeşidini Yemeliyiz!

instagram takipçi hilesi

Evet Kış geldi! Kış aylarında balık sofraları için bütün balık tezgahları doldu. Ekim ayında sofranızda hangi balık çeşidini olmalı hangi balık çeşidini tüketmelisiniz biliyormusunuz? Sizler için Ekim ayında yenmesi gereken balık çeşitlerini derledik.

izmarit

Beslenme uzmanlarına göre her ay mevsimine göre yani o ay hani balık çeşidi/türü yenmeliyse onu yemelisiniz. Sebebi ise gayet açık ve net ; birçok deniz canlılarının yumurtlama dönemlerinin Nisan ve Ekim ayları arasında olması. Yani yumurtlama dönemlerinde balıkları yememiz deniz ekosisteminin bozulmasına neden olmakta.Yavru olan ve yumurtlamak üzre olan balıkları yememiz daha sonraki balık sezonlarını olumsuz etkilemekte. Aynı zamanda bu durum ileri ki balık dönemlerinde balık stoklarının çok hızlı düşmesine ve türlerin yok almasına sebep olmakta.

Bu durumun olmaması için sizlere Ekim ayında hangi balık çeşidini yemeliyiz sorusuna liste yaptık!

1.Levrek

Türkiye deniz kıyılarında Karadeniz,Marmara ve Akdeniz’de bulunmakta. Neredeyse her mevsimde özellikle de mayıs ortalarından kasım sonuna kadar avlanmakta.

levrek

2.Lüfer

En lezzetli lüfer İstanbul Boğazı’ndan çıkmakta ve Lüferin Ağustos-Kasım ayları arasında yenmesi tavsiye edilmektedir.

lufer

3.Eşkina

Yerli bir balık türü olan Eşkina,Ekim ayında sıklıkla tercih edebiliriz.

eskina

4.İzmarit

Eti çok lezzetli olan izmarit balığı, vitamin ve mineral açısından zengin bir balıktır. İçerisinde A, B1, B2, D ve E vitaminlerinin yanı sıra çinko, iyot, kalsiyum ve bolca fosfor bulunur.

izmarit

5.Mercan Balığı

Lezzeti kadar pembe rengiyle görünümü de güzel olan bir balıktır. Bütün bölgelerde çıkmasına rağmen, Ege mercanı daha bir lezzetlidir.

mercan

6.Palamut

Palamut balığı Protein ile D vitamini yönünden zengindir. En Lezzetli palamutlar eylül sonunda avlanan palamut balıklarıdır.

palamut

7.Sardalya

Önemli bir protein kaynağıdır.

sardalya

8.Tekir

Eti lezzetli bir balıktır.

9.Uskumru

Uskumru et ve balık cinsi tüm gıdalar gibi protein deposudur.

uskumru

Kaynak: Karnaval ve kadinvekadin.net

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu