Egzoz Emisyonu Nedir, Emisyon Ölçümü Nasıl Yaptırılır?

instagram takipçi hilesi

Egzoz Emisyonu Nedir?

Egzoz emisyonu, araçların kullandığı yakıtların ve havaya salınan kimyasalların yanması sonucu ortaya çıkan hava kirliliğini tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Diğer bir deyişle otomobiller egzoz yolu ile havaya birçok kimyasalı gazlar ve katı parçacıklar halinde atmakta ve her yıl binlerce sürücünün tercih ettiği modellerin düşük emisyon değerleri, ürettiği egzoz emisyonlarının kontrol altına alınmasına yol açmaktadır.

Egzoz Emisyonu

Bu kimyasal bileşiklerin giderilmesi, dizel ve benzinli araçlarda farklı olan, araçta kullanılan yakıtın silindir içinde yanması sonucu oluşur. Hidrokarbonlar, karbon monoksit ve nitrojen oksitler dizel ve benzinli araçlardan kaynaklanan yaygın atıklar iken dizel araçlarda da partiküller oluşur. Dizel motorlu arabaların egzozunda kolayca görülen elektrik kesintilerinin nedeni parçacıkların kendisidir.

Emisyon Ölçümü Nasıl Yaptırılır?

Egzoz emisyonlarını önlemek ve çevre üzerindeki zararlı etkilerini ölçmek için araç sahipleri, emisyon testleri olarak bilinen düzenli egzoz muayeneleri yapmalıdır. Bu sayede trafikteki araçlardan kaynaklanan egzoz emisyonlarının hava kirliliğine olan olumsuz etkisini en aza indirmek ve çevreyi korumak amaçlanmaktadır.

egzoz emisyonu nedir emisyon olcumu nasil yaptirilir3

Emisyon testi ile araç sahibinin aracının uygun olup olmadığı belirlenir. Aracın egzoz emisyon değerleri sırasıyla rölantide ve yüksek hızda ölçülmektedir. Ölçülen değer belirlenen aralık içindeyse, araç bir egzoz emisyonu ölçüm damgası almaya hak kazanır. Egzozunda kanunla belirlenen değeri aşan zararlı kimyasal emisyonu olan araçlar diskalifiye edilir. Bu durumda olası sorunların en kısa sürede çözülmesi ve aracın tekrar muayene edilmesi bekleniyor.

Öte yandan emisyon ölçümü yapılmayan araçlar sadece çevreye zarar vermekle kalmıyor, trafik denetimlerinde de ağır cezalarla karşı karşıya kalıyor. Ayrıca bu ölçüm yapılmadan bir aracın düzenli araç muayenelerinden geçmesi mümkün değildir. Aslında, denetimler sırasında araçlar “kritik kusurlu” olarak kabul edildi. Çift yakıtlı bir aracınız varsa, her iki yakıt türü için de ayrı emisyon ölçümleri yapın. Hibrit ve elektrikli araçlar ile hidrojen yakıtlı araçlar egzoz emisyon ölçüm sürecinden muaftır.

Emisyon ölçüm döngüleri araç tipine göre değişir:

  • Özel ve resmi araçların ilk muayenesi araç 3 yaşına geldiğinde yapılır. Bundan sonra, her iki yılda bir ölçüm yapılmalıdır.
  • Ticari araçlar ve diğer motorlu araçlar için ölçüm yıllık olarak tekrarlanmalıdır.

Egzoz Emisyonunu Düşürmek İçin Ne Yapılmalıdır?

Motorlu araçlardan kaynaklanan egzoz emisyonlarını azaltmak için bazı temel bileşenler gereklidir. Bu bileşenler egzoz sistemine takılır ve zararlı gazları dönüştürüp filtreleyerek zararsız gazlar olarak doğaya salınır.

egzoz emisyonu nedir emisyon olcumu nasil yaptirilir2

İster benzinli ister dizel olsun tüm araçlarda kullanılan katalitik konvertörler, yakıtın yanması sonucu ortaya çıkan zararlı gazları içindeki kimyasallarla reaksiyona sokarak daha az zararlı gazlara dönüştürürler. Dizel Partikül Filtreleri veya kısaca DPF’ler, dizel araçlarda yakıtın yanmasından kaynaklanan siyah partikülleri filtrelemek için birçok yeni nesil dizel araçta kullanılmaktadır.

Partiküller zamanla DPF içinde birikebileceğinden filtrenin düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Egzoz emisyon ölçümü yapmadan önce yapılacak en önemli şey aracın egzoz sisteminin düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol etmektir.

Egzoz Emisyonu İle İlgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu