Girişimcilik ve İşletmeKişisel FinansYatırım ve Borsa

EFT ve Havale Nedir ?

instagram takipçi hilesi

Her alanda olduğu gibi teknolojinin gelişmesi ile bankacılık işlemleri de oldukça kolay bir hal aldı.

 

Geçtiğimiz dönemlerde havale ya da EFT yapmak istediğiniz zaman gişelerde ya da ATM’lerin önünde bitmeyen sıralar beklerken , günümüzde ise internet bankacılığını kullanarak saniyeler içinde para transferlerini gerçekleştirebiliyoruz.

EFT Nedir ?

banka transferi

 

Elektronik Fon Transferi olarak kısıltılan EFT , temel olarak iki farklı banka arasında gerçekleştirilen para transferi olarak açıklayabiliriz. Gişelerden ya da ATM’lerden de yapabileceğiniz bu işlemi internet bankacılığı kullanarak daha kolay bir hale getirebilmeniz mümkün.

EFT işlemi yapmadan önce para göndereceğiniz kişinin adı , soyadı ve IBAN bilgilerine ihtiyacınız olacaktır. İnternet bankacılığının ilgili olan bölümüne gerekli olan bilgileri giriğ , göndermek istediğiniz tutarıda ekledikten sonra hesap bakiyenizin uygun olması halinde işleminiz onaylanıyor.

Bazı banka şirketlerinde EFT için masraf ücreti 8 TL’ye kadar bir ücret alabiliyor. Bazı şirketlerde ise ücretsiz olarak EFT işlemini gerçekleştirebiliyorsunuz. EFT için bilmeniz gereken en önemli detay ise işlem saatleri olacaktır.

Resmi olan tatiller dışında hafta içi 8.00 ila 17.00 saatleri arasında EFT yapabilirsiniz. Bu saatlerin dışında yapacağınız işlemler bir sonra ki güne aksayacaktır.

Havale Nedir ?

havale eft nedir

 

Havale ile gönderim ise EFT’nin aksine aynı banka da bulunan hesaplar arasında ki para gönderme işlemi olarak bilinmektedir. İşlem yapacağınız kişinin banka hesabı ile sizin banka hesabınız aynı bankada bulunuyorsa , internet bankacılığı kısmından havale kısmını seçmeniz gerekmektedir.

EFT’nin aksine havale işlemleri için alıcının adı , soy adı , şube kodu , hesap numarası gibi detaylı bilgilere ihtiyacınız olacaktır.

Hafta içi ya da hafta sonu fark etmeksizin , günün her saatinde yapabileceğiniz havale işleminde bankalar 1 ya da 3 TL arasında masraf çıkartıyor. Bazı banka şirketleri ise havale işlemi için ücret talep etmemektedir.

EFT ve Havale Arasında ki Farklar

havale eft farki

 

EFT işleminde farklı banka hesaplarında bulunan hesaplara para gönderebilirsiniz fakat havale işleminde ise sadece aynı bankada ki hesaplar arasında işlem yapabilirsiniz.

EFT’nin havaleye göre onay süresi daha kısadır.

EFT işleminde daha az bir bilgiye ihtiyacınız vardır . Havale de ise daha detaylıca bilgi istecektir.

EFT ücretleri bankadan bankaya göre değişse de genel olarak daha pahalıdır , havale gönderim ücretleri ise daha ucuzdur.

EFT işlemini hafta içi 8.00 ve 17.00 arasında yapabilirken havale işlemini ise yedi gün yirmi dört saat boyunca yapabilirsiniz.

İnternet bankacılığı hız ve basit olması bakımından oldukça önemli bir hizmettir. Bankalarda sonu gelmeyen sıralarda bekleyerek zaman kaybetmek istemiyorsanız , internet bankacılığı kullanabilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu