Bilim ve Keşif

Düzlem Ayna Nedir ?

Düzlem aynanın hayatımızdaki yeri ve önemi nasıldır?

instagram takipçi hilesi

Fizik tez ödevlerinde en önemli konulardan biri olan düzlem aynanın günlük yaşantımızda önemi ve değeri nedir ? Düzlem aynanın sosyal yaşantımıza kattığı bazı önemli kararlar hakkında bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Düzlem Ayna Nedir ?

duzlemadhhad

Düzlem ayna olarak adlandırılan fiziksel yapı düz, pürüzsüz bir yüzeyi olan ve üzerine gelen ışığı direk yansıtan aynalar için kullanılan bir tanımlamadır. Bu aynaları günlük yaşantımızda pek çok alanda görmek mümkündür. Mağazalarda ve evlerimizde kullandığımız düz yapılı aynalar tümü düzlem ayna olarak nitelendirilmektedir. Düzlem Aynaların Özellikleri Düzlem aynada görüntü oluşumunun bazı özellikleri vardır. Bu özelliklere göre görüntü oluşmakta, sözü edilen özellikler aşağıdaki gibi sıralanmaktadır;

Düzlem Aynada Hangi Özellikler Mevcuttur?

sdsfsfsffsfsfs

 • Düzlem aynalarda oluşan görüntünün en önemli özelliği aynanın arkasında, cisimle aynı yönlü ve cismin boyuyla aynı olmasıdır.Yine düzlem aynalarda oluşan görüntüyle ayna arasındaki uzaklık, cisimle ayna arasındaki uzaklığa birebir eşittir.
 • Düzlem aynada oluşan görüntü tamamen sanal olup ayna arkasına herhangi mat bir şey koyulduğunda görüntü oluşmamaktadır.
 • Düzlem aynada görüntü ters oluşmaktadır. Bu durum ayna simetrisi olarak adlandırılmaktadır.
 • Düzlem Aynada Görüntünün Oluşumu Düzlem aynada görüntünün oluşumu tamamen ışığın gelmesi ve yansımasıyla alakalı bir durumdur.
 • Herhangi bir cismin görüntüsünün oluşabilmesi için de en az 2 adet ışının gelmesi ve yansıması gerekmektedir. Bahsedilen bu iki ışının yansımalarının kesişme yerinde cismin görüntüsü oluşmaktadır. Oluşan bu görüntü ters oluşmakta, bu nedenle de simetrik görüntü olarak algılanmaktadır. Ayrıca görüntü düzlem aynada sanal şekilde oluşmakta ve perdeye yansıtılamamaktadır.

Görüş Alanı Nedir?

 

görüşşşş

Düzlem aynada görüş alanının nasıl bulunacağına geçmeden önce görüş alanının düzlem aynaya bakan bir gözün aynada gördüğü bölüm olduğunu bilmek gerekmektedir. Göz ancak bu görüş alanına giren cisimleri görebilir yetenekte olduğunda fiziksel hesaplamalar yapılmadan önce görüş alanının bulunması ve nasıl bulunduğu bir hayli önem taşımaktadır.

Düzlem Aynada Görüş Alanı Nasıl Bulunur?

sffffffffffffffffff

 • İlk olarak gözden ayna uçlarına doğru ışınların gönderilmesi ve bu ışınların yansıması gerekmektedir. Yansıma sonucunda oluşan ışınların arasında kalan bölge bize görüş alanını vermektedir.
 • İlk yöntemin dışında gözün aynaya göre simetrisi bulunup ışın gönderip yansıtılarak da gözlem alanı bulunabilmektedir. Bu durumda da ışınların arasında kalan alan görüş alanı olarak tanımlanmaktadır.
 • Düzlem aynada oluşan görüş alanının 2 önemli özelliği bulunmaktadır. Bunlardan ilki bir odada düzlem aynaya bakan bir kişinin aynaya yaklaştığında görüş alanının artıyor olmasıdır.
 • İkincisi de yine aynaya yürüyerek yaklaşma durumunda bu kişinin kendi vücudunu gördüğü miktarın hiç değişmemesidir.
 • Özelliklerini verdiğimiz düzlem aynaların ev, mağaza ve diğer alanlar dışında tepegöz, periskop ve projektör gibi cihazların yapımında da kullanımı vardır.
 • Düzlem aynaların günlük yaşantımızda da pek çok kullanım alanı görebilmekteyiz.

Kaynak
eokultv.com

Bir yorum

 1. Düzlem aynalar konusu anlaşılır bir şekilde anlatılmış. Çok teşekkür ederim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu