Yaşam

Dünyanın En Zeki Hayvanları Hangileridir?

instagram takipçi hilesi

İnsanlar öğrenme, akıl yürütme ve problem çözme yeteneğine sahiptir. Kendimizin ve bir başkasının varlığının, düşüncelerinin ve hislerinin farkındayız. Teknolojiler geliştiriyoruz. Maalesef yalan söylüyoruz ve aldatma sanatını uyguluyoruz. Biz yaratıcıyız. Özetle düşünüyoruz. Dilimiz var ve onu karmaşık fikirleri ifade etmek için kullanıyoruz. Bunların hepsi tartışmasız zeka belirtileridir. Bilim adamları zekanın en iyi ve tam tanımı konusunda hemfikir olmayabilir, ancak genellikle insanların çok zeki oldukları konusunda hemfikirdirler. Bu yazımızda sizlere dünyanın en zeki hayvanlarında bahsedeceğiz….

Şempanzeler

Eğer insanlar zekâya sahiplerse, şempanzelerin de biraz olması gerekir. Genomlarımız en az yüzde 98 oranında aynı. Şempanzeler icat yapar, kullanır, örgütlü gruplarda avlanır ve şiddet eylemlerinde bulunur. Vahşi doğanın kendine özgü davranışları ve gelenekleri vardır. Saha gözlemleri ve laboratuar deneyleri şempanzelerin empati, özgecilik ve öz-farkındalık yeteneğine sahip olduğunu göstermektedir. Burada gösterilen deneyde şempanzeler, bir sayı hafıza testinde insanlardan daha iyi performans göstermiştir.

şempanze

Yunuslar

Avustralya’daki yunuslar, annenin kızından geçen bir alet kullanım davranışı olan deniz tabanını toplarken burnunu korumak için bir sünger kullanır. Bilim adamları bunun sadece bir yunus aklının belirtisi olduğunu söylüyor. Diğer işaretler, belki bir dilde kullanılan, yunus isimleri olarak işlev görebilecek farklı ıslık ve tıklamalarıdır. 1960’larda yapılan ünlü bir deney, bir çift yunusun, yeni davranışlarının balıkla ödüllendirildiğini anladıktan sonra bir miktar yaratıcılığa girdiğini gösterdi.

yunus

Kargalar

Kargalar kurnaz yaratıklardır. Ulaşılması zor yerlerden yiyecekleri almak için ince dallardan, tüylerden ve diğer enkaz parçalarından yapılan moda araçları mevcuttur. Betty adlı bir karga, bir tüpten yiyecek almak için bir kancaya bükülmüş düz bir tel kullanır. Kuşlar, takım yapma yeteneğiyle doğarlar, ancak zekâlarını, yüksek zekâ işareti olan yaşlılarını izleyerek canlandırırlar. Bir çeşit karga olan Ravens’in daha fazla koruma içgüdüsü ve daha fazla yiyecek için sosyal etkileşimlerinin sonuçlarını manipüle ettiğini bile gösterilmiştir.

karga

Filler

Beyinlerinin büyüklüğü fillerin dünya hakkında bir iki şey bildiklerini ortaya koyuyor. Aile üyelerini teselli ettikleri, ihtiyaç anında diğer türlere yardım ettikleri, suda oynadıkları ve ayaklarında algılanan titreşimlerle birbirleriyle iletişim kurdukları görülmüştür. Bazı araştırmacılar, “Mutlu” adlı bir kadın filin kendini aynada tanıdığı zamanların baş döndürücü bir başarı olduğunu söylenmektedir.

fil

Domuzlar

Bazı uzmanlara göre, belki de bilinen en zeki hayvanlardır. Ancak domuzların ter bezleri yoktur, bu yüzden serin kalmak için çamurda yuvarlanırlar. Akıllılıklarının en belirgin işareti 1990’lardaki deneylerden birinde ortaya çıktı. Domuzlar, bir ekran üzerinde bir imleci burnu ile birlikte hareket ettirmek için eğitildiler. İmleci, bildikleri karalamalar ile ilk kez gördükleri arasında ayırt etmek için kullandılar. Görevi şempanzeler kadar çabuk öğrendiler.

domuz

Bu yazımızda sizlere dünyanın en zeki hayvanları hakkında bazı bilgiler verdik. Hayvanlarda insanlar kadar olmasa da oldukça akıllıdırlar.  Akıllı hayvanlar ile ilgili videoları aşağıda bulabilirsiniz.

Dünyanın En Zeki Hayvanları ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=igmUEPfawyk

 

Kaynak
Milliyet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu