Dünyanın En Temiz 10 Şehri

instagram takipçi hilesi

Dünyada git gide artan küresel ısınma beraberinde ortak sorunumuz olan kirliliği de yanında getirmektedir. Hava kirliliğinin ülkemizde dahil olmak üzere artışa geçtiği şu dönemlerde bir de çevre kirliliğiyle baş etmek zorunda kalıyoruz. Bilinçsizce açık alanlarda insanlıktan mahrum kalmış çoğu bireyin yediklerinin içtiklerinin bile çöplerini hala yerlere attıkları bir dönemde yaşıyoruz.

Bunların önüne geçebilmiş, temizlikle ön plana çıkmış dünyanın en temiz 10 şehrini sizler için listeledik.

1- Calgary, Kanada

Yapılan araştırmalara göre Kanada’da bulunan Calgary şehri dünyanın en temiz şehri seçilmiştir. Bu araştırmalar su, kanalizasyon ve atık temizleme alanlarında yapılmıştır. Vatandaşlara geri dönüşüm ve temizlik alanlarında  düzenli eğitimler veren Kanada‘nın aynı zamanda temizlik alanı için sert yasaları bulunmaktadır. Calgary, Kanada’nın doğal güzellikleri bulunan en güzel şehirlerinden birisidir. Çoğunlukla öğrencilerin yer aldığı bu şehrin, dünyanın en temiz şehirleri arasında başta anılması da oldukça gurur veren bir durum olmalıdır.

2- Kobe, Japonya

kobe japonya 685x456

Bir ada ülkesi olan Japonya, teknoloji, eğitim ve temizlik alanlarında dünyanın pek çok ülkesinin önüne geçmektedir. Özellikle temizlik konusunda iddialı ve sert olmalı dünyanın en temiz şehirlerinden biri seçilmelerini sağlamıştır. Liman kenti olan Kobe’de turizm çok önemli bir yer tutar. Bu yüzden temizlik konusunda ekstra hassas davranılan Kobe’de çöplerin sınıflandırılması konusuna çok dikkat edilir. Şehirde tüm dünyaya örnek olması gereken ‘Atık bertaraf etme teknolojisi’ bulunur. Bu yüzden atıklardan dolayı hiç çevre sorunuyla karşılaşılmaz.

3- Oslo, Norveç

Oslo Norvec 685x428

Doğal güzellikleriyle dünyanın ilgisini çeken bir diğer ülke ise Norveç’tir. Değerlerinin farkında olan Norveçli’ler ise çevre konusunda epey bilinçli davranmaktadırlar. Atık geri dönüştürme için çok iyi teknolojiye sahiptirler. Oslo’da en çok dikkat çeken durum ise etrafta hiç çöp kutusu olmamasıdır. Sebebi şehrin çöpleri yer altında biriktirip, oluşturdukları borularla şehri ısıtmak için kullanıyor olmalarıdır.

4- Kopenhang, Danimarka

kopenhang

Danimarka’nın Kopenhang şehri dünya standartlarının çok üzerinde var olan bir temizlik anlayışına sahip olarak bilinmektedir. Devamlı çevre temizliği ve geri dönüşüm konularında yaptıkları çalışmalarla bilinen Kopenhang, ileriye dönük yatırımlara önem vermiştir. 2025 yılına kadar havadaki karbonla ilgili birçok projeyi gerçekleştirmeyi hedeflemiştir. Bisiklet kullanımını yaygınlaştırmaya yönelik çalışan Danimarka, çevre temizliğini bir numaraları konuları olarak görmektedirler.

5- Wellington, Yeni Zelanda

wellington yeni

Doğa güzelliği denilince herkesin içini ısıtan bir büyüye sahip Yeni Zelanda’nın başkenti Wellington şehri de çevre konusunda bilinçli vatandaşlara sahiptir. Bu güzel şehre sahip insanların az ve bilinçli nüfuslu yeri böylesine korumalarıyla dünyanın en temiz şehirler listesine sokabilmişlerdir.

6- Freiburg, Almanya

freiburg

Almanya’nın güney batı bölümünde yer alan Ren ovası boyunca uzanan Freiburg, sadece dünyanın en temiz şehirleri arasında yer almakla kalmaz. Aynı zamanda dünyanın en yeşil şehirlerinden birisi olarakta bilinmektedir.

7- Helsinki, Finlandiya

helsinki finland 685x456

İskandinav ülkeleri arasında yer alan Finlandiya dünyanın en gelişmiş ülkeleri arasında yer almaktadır. Başkenti Helsinki ise finans, eğlence, medya, eğitim ve kültür gibi bütün alanlarda ülkenin can damarı ve dünya çapında oldukça önemli bir noktada yer alır. Helsinki çevre bakımından dünyanın en temiz şehirlerinden olduğu kadar dünyanın en temiz havasına sahip ülkesi ve şehirleri arasında birinci sırada yer alır.

8- Adelaide, Avustralya

adelaide avustralya 685x431

Avustralya’nın 3 yıldır üst üste en yaşanabilir şehri olarak seçilen Adelaide, parkları, yeşil alanlarıyla insanın içini açan yerlere sahiptir. Şehirdeki atıkların yüzde 90’ı geri dönüştürülmektedir. Çevre sorunu yok denebilecek şekilde olduğundan yaşabilirliği bir yana dünyanın en temiz şehirlerinde olmaya da hak kazanmıştır.

9- Honolulu, Hawaii

honolulu 685x411

Honolulu, Hawaii dilinde sakin bir liman anlamına gelmektedir. ABD şehirleri arasında yer alan dünyanın en önemli turistik yerlerinden birisi olan Hawaii’nin Honolulu şehri 400 bin kişilik nüfusuyla adının hakkını veren sakin ve huzurlu bir yerdir. Aynı zamanda da çevre problemi yaşamadıklarından temizlikte önemli bir konumdadırlar.

10- Canberra, Avustralya

canberra 685x456

Avustralya’nın başkenti Canberra denizden uzak en büyük şehirlerinden birisidir. Avustralya’nın doğaya verdiği önemin en güzel örneklerinden biri olan şehirdir. Bilinçli vatandaşlarının yardımıyla dünyanın en temizleri listesine de rahatlıkla girmektedir.

Dünyanın Temiz Ülkeleri

https://www.youtube.com/watch?v=mQDC_Gs8K50

https://www.youtube.com/watch?v=bc64YZl2h-4

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu