MaksatSpor

Dünyanın En Tehlikeli 10 Sporu

Dünyanın en tehlikeli sporları neler?

Spor yapmak, vücudumuz için gerekli olan aktivitelerdir. Bizi hem fiziki hem de psikolojik açıdan zinde tutarlar. Fakat öyle sporlar vardır ki yapmak büyük cesaret ister. Dünyanın en tehlikeli sporları arasına giren spor aktivitelerini sizler için araştırdık.

Spor demek sağlık demektir. Sporu yaşam tarzı haline getirmek bu hayatta yapabileceğimiz en doğru davranışlardandır. Günde yarım saatlik bir aktivite bile oldukça faydalıdır.

Fakat öyle sporlar var ki bizi canımızdan edebilir. Bu nedenle diğer sporlardan çok daha fazla cesaret gerektirir. İşte birbirinden tehlikeli sporlar:

SOKAK KIZAĞI

sokak kızağı yarışçıları

Sokak kızağı, ekstrem bir kızak türüdür. Yarışçılar, yerden sadece birkaç cm yükseklikteki kaykayların üzerinde son sürat bir hızla giderler. İşin kötü tarafı, sokak kızaklarında fren yoktur.

Yarışçılar, ayaklarını kullanarak kızağı yavaşlatmak ve durdurmak zorundadırlar. Amaç bitişe ilk varan olmaktır.

BOĞA BİNİCİLİĞİ (RODEO)

boğa biniciliği

Boğa, doğası gereği güçlü ve oldukça da tehlikeli bir hayvandır. Boğa biniciliğinde amaç, bel kısmı kemerle sıkılan ve bu nedenle vahşileşen boğanın üzerinde en süre kalabilmektir. Hayvanın üzerinde eğer bulunmaz.

Boğanın hızlı hareketleri nedeniyle sert bir şekilde yere düşme ve şiddetli darbelerine maruz kalma ihtimali nedeniyle oldukça tehlikelidir.

RAFTİNG

rafting ekibi

Rafting, raft denilen botlarla yüksek tepeli nehirlerde yapılan bir su sporudur. Raftingde amaç, devrilmeden kürekle yönlendirmeler yaparak kayaların ve engellerin arasından geçmektir.

6 ya da 8 kişilik gruplar halinde olunabilir ve kazanabilmek için yarışmacıların tek vücut olması gerekir.

SÖRF

dalgalara karşı yarış sporu sörf

Sörf, uzun bir tahtanın üzerinde dalgalara karşı yarışarak yapılan bir su sporudur. En zevkli sporlardan biridir fakat bir o kadar da tehlikelidir.

Suyun içine çekilerek boğulma ya da gizli su altı kayalarına çarpma tehlikesi vardır.

DAĞCILIK

dağcılık tırmanma

Genel itibariyle tehlikeli bir spor dalıdır. Dağa tırmanırken düşerek yaralanma, sakatlanma ya da ölme tehlikesi her zaman vardır.

Eğlence ya da asker yetiştirme amaçlı yapılabilir. Rakımı yüksek yerlerde emniyet ipleri veya benzer araçlar kullanılarak yapılır.

CYCLE CROSS

cycle cross bisiklet yarışı

Bisikletle yapılan bir spor türüdür. Çimen, çamur, toprak vs ile dolu parkurlarda yol yarışı bisikletleriyle yapılır. Zorlu parkurlarda yoldan çıkarak düşme yaralanma ihtimali her zaman olduğu için tehlikeli spor dalları arasına girer.

BASE JUMPİNG

base jumping serbest atlayış

Gökdelen, kule, vadi gibi yüksek tepelerden serbest atlayış şeklinde yapılan tehlikeli bir spor türüdür. Kurallar dahilinde yapılırsa güvenlidir fakat yine de yapmak cesaret ister.

SCUBA DİVİNG

scuba diving dalış sporu

Su altında nefes almak için çeşitli araçların kullanılmasıyla yapılan bir dalış su sporudur.

Dalış esnasında köpekbalıkları ya da diğer su altı canlıları tarafından saldırıya uğrama ihtimalinden dolayı tehlikelidir.

MAĞARA DALIŞI

mağara dalışı

Diğer dalış türlerinden oldukça farklı bir scuba dalış türüdür. Gerekliprosedürlere uyularak yapılmalıdır. Çünkü herhangi bir dalıştan çok daha tehlikelidir.

HELİSKİ ( HELİKOPTERLİ KAYAK )

heliski helikopterli kayak sporu

Heliski, kayakçıların helikopterler tarafından yukarı bırakılarak ordan kaymalarını sağlayarak yapılan bir kayak sporu türüdür. Dünyanın sınırlı bölgelerinde yapılır.

En önemli özelliği kayak merkezinden uzakta kar miktarının bol olduğu yüksek noktalarda yapılmasıdır. Özel donanımlar gerektirdiği için oldukça pahalı bir spordur.

 Dünyanın en Tehlikeli sporları neler ile ilgili videolar

Kaynak
cnnturkcomespan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu