Yaşam

Dünyanın En Tehlikeli 10 Şehri

instagram takipçi hilesi

Suç insanlık var olduğundan beri olan bir şey. Bunu değiştirmek adına pek bir şey olmasa da devam eden bir durum ne yazık ki. En eski, ta atalarımızdan bu yana , yol kat etsek de bazı yerlerde bu durum, hala aynı gibi duruyor. Gerçi ilkel zamanlardaki suçlar, şimdikilerine göre biraz daha masumane gibi de duruyor olsa bile.

Bu durum bazı yerlerde devam ediyor dedik ya oradan devam edeyim isterseniz. Yurt dışı tatilinizi ayarlarken, birazdan aşağıda vereceğimiz yerlere giderken iki kere düşünmenizi öneririm. Çünkü buralarda , bu bölgelerde suç işlenme oranı yüksek ve Allah korusun kendinizi bunun içinde bulabilirsiniz. Bu yüzden tatilinizi , seyahatinizi ayarlarken, önerim buraları pas geçmeniz olacak.

Şuan için Dünyanın En Tehlikeli 10 Şehri:

1. Karakas, Venezuela

karakas venuzuella

Haberlerde de sıkça işittiğimiz ülkelerden biri olan  Venezuela , bu sefer kentiyle bu listemize giriyor. Hatta öyle ki Karakas şehriyle de dünyanın en çok cinayet işlenen şehri olarak , anılıyor. Bir yıl içinde ülkede işlenen cinayetin, 4 bini bu şehirde işlenmekte. Bir yıl içinde Venezuela’da 20.000 cinayet işlenmekte . Böylece Karakas şehrinin cinayet oranı ise 100.000 kişide 120.

2. San Pedro Sula, Honduras

San Pedro Sula Honduras

Honduras‘a belki de hiç yolunuz düşmeyecektir. Ama belli olur tatil yerlerine bakarken gözüne takılıp gitmek isteye bilirsiniz . Sizi uyaralım! San Pedro Sula şehri nüfus olarak, 1 milyondan az ancak bu şehirde yılda 885 cinayet işlenmekte. Silah yasaları ve yerel polis gibi baş nedenlerden dolayı bu şehirde hukuk bile işlemiyor diyebiliriz.

3. San Salvador, El Salvador

San Salvador El Salvador

Yine suçla bir yaşayan şehirlerden biri daha San Salvador.  Bu şehrin nüfusu 2 milyondan az  ve buna rağmen suç işlenme oranı ise %1’i aştığı bir şehir. Sebeplerinden en önemlisi hatta ana temeli diyebiliriz ; El Salvador‘daki iç savaş sıralarında,   Los Angeles’a kaçan Salvadorlular sokak çeteleri kurarak, suç unsurunun bu şehirde başlamasına artmasına sebep oldu.

Çetelerin elinde bulunduğu uyuşturucu tacirler ve polisin hükmünün pek geçmediği hatta çetelerin himayesinde olan polislerin gölgesinde yaşamaya çalışan bir şehir. Bu yüzden de halk kendi çetelerini kurmak zorunda kalmıştır . Çünkü halkı koruyan polisler çetelerle işbirliği içindedirler.

4. Acapulco, Meksika

Acapulco Meksika

Bir zamanlar turizm cennetiydi. Güzeldi ve turistler ile büyük getiri alıyordu şehir. Ancak şimdi ise Meksika’nın uyuşturucu kartellerin yuvası olmuş durumda. Şehir adeta can çekişiyor durumda. Nüfusu 862 bin olan Acapulco, yılda 900’den fazla suç işleniyor haliyle.

5. Maturin, Venezuela

Maturin Venezuela

Suç işlenme oranına göre; düşüğe doğru yol alırken, yarım milyonluk nüfusu sahip olan Maturin, yılda 505 cinayet işlenme sayısına sahip. Diğer listede önce veridğimiz şehirlere göre düşük olsa da cinayet dışındaki ; uyuşturucu,sokak çetelerinin işlediği aşayişi zorlayan suçlarla bu lsitede kendini 5. sırada buluyor.

6. Distrito Central, Honduras

Distrito Central Honduras

İlginç bir şehir  Distrito Central , cinayet oranı 100 binde 73 oranına sahip. Fakat cinayet oranına katkıda bulunan ve listemizde bulunan diğer şehirler gibi suçların temelini uyuşturucu oluşturuyor. Yalnız bir farkı da var . O da korsanlık. Bu korsanlık cd veya kitap korsanlığı değil.

7- Valencia, Venezuela

Valencia Venezuela

Devletler ülkelerindeki suç istatistiklerini paylaşırlar. Bunu yıllık veya 6 aylık olarak yaparlar ve kamuoyuna duyururlar. Ancak Venezuela devleti ise bunu son 6 yıldır yapmıyor. Yapmamasının iki nedeni olmalı ; birincisi hiç suç işlenmiyor ve artık istatistik vermeyi bırakması . İkincisi ise o kadar çok işleniyor ki artık paylaşmıyorlar. Bu listede olmasından da anlaşıldığı gibi ve bir çok kez medyaya yansıdığında durum hiç de iç açıcı değil. Çünkü nüfusunun %50’sinin elinde silahla sokağa çıkması, 20 yıl öncesine göre suç oranının en az 4 kat arttı.

8- Palmira, Kolombiya

Palmira Kolombiya

Kolombiya’nın Palmira şehrinde cinayet işleme oranı 100 bin kişide 70. Palmira’nın toplam nüfusu 300 bin olduğuna bakarsak , bu şehirde canı burnunda geziyorlar demektir. Eğer buraya tatile gitmek istiyorsanız , bence bu ihtimale göre değerlendirin. Çünkü  ikinci bir tatil planınız artık olamayabilir.

9. Cape Town, Güney Afrika

Cape Town Güney Afrika

Cape Town‘ı haberlerde veya basında duymuş olabilirsiniz. Dünya kupasını ev sahipliği yaptığını biliyorsunuzdur. Bu sayede üne kavuştu. Ancak buraya yolunuz düşerse, geliri düşük olan bölgelerden uzak durmanızı tavsiye ederim. İşlenen suçların en başında; cinayet, hırsızlık, tecavüz gibi suçları barındırıyor.

10- Cali, Colombia

Cali Colombia

Listede en sonda yerini bulan Cali , salsa’nın başkenti. Gece hayatıyla ve her yıl ağırladığı büyük turist kafileleriyle , güzel bir şehir. Ancak durum uzaktan böyle. Şehirde , yine baş belası uyuşturucu yüzünden işlenen suçlar ve müptelasının yaşamlarını sonlandırmasıyla cinayet oranı 100 binde 65 kişi.

Kaynak
Bundle

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu