Yaşam

Dünyanın En Misafirperver Ülkeleri!

instagram takipçi hilesi

Dünyanın En Misafirperver Ülkeleri! Misafirperverlik en önemli değerlerimizden biridir ama günümüzde unutulmuştur. İnsanların evlerini ziyaret etmek nimet, misafir ağırlamak şeref kabul edilir ve misafirlerin dualarının kabul olacağına inanılır. Misafirperverlik sadece bir örf ve gelenek değil, aynı zamanda bir erdem ve ibadet şeklidir.

Dünyanın En Misafirperver Ülkeleri!

Misafirin kim olduğu, hangi inançlara sahip olduğu önemli değil. Gelenler “Tanrı misafiri”, yani Allah’ın gönderdiği, misafiri hiçbir zaman geri çevrilmez. Misafire hürmet ve hizmette sınır tanınmaz. Her ev, en güzel mobilyalarla döşenmiş ve sadece misafir geldiğinde kullanılan bir odayı misafir odası olarak ayırır. O oda misafirler dışında kullanılamaz. Misafire en iyi oda ve en güzel yatak verilir. Her türlü ihtiyacını karşılaması sağlanır. Misafire en temiz ve en yeni şeyleri verilir.

Misafirler en güzel odalarda ağırlanır, misafirperverlik ve hizmet kusursuzdur. Evde misafir ağırlamak ibadet gibi görülmektedir. Misafire ilk olarak karnının aç olup olmadığı sorulur ve eğer ki yatılı misafir ise kalacak odası gösterilir. Geçmişten günümüze kadar misafirler için konukevleri, vakıflar, imarethaneler, köy odaları, kervansaraylar ve misafirhaneler yapılmıştır.

Hz. Peygamber (s.a.v.) “İmkanı olduğu halde misafir kabul etmeyene hayır yoktur” buyurarak misafirliğin hayır ve bereket getireceğini müjdelemiştir. Bu yüzden misafirperver olmak örf ve adetlerimizin yanı sıra dini açıdan da oldukça büyük bir öneme sahiptir. Gelen misafir en iyi şekilde konuk edilmelidir.

Türk Kültüründe Misafirperverliğin Önemi

dunyanin en misafirperver ulkeleri 4

Misafirperverlik kadim Türk kültür ve geleneklerimizin ayrılmaz bir parçasıdır. Allah’ın misafirini en güzel şekilde ağırlamak bile Türk kültür ve adetlerimizde çok geniş bir yer tutmaktadır. Atasözlerimiz ve deyimlerimizde misafir çok önemlidir. Misafirlerin girdikleri eve bereket getirdikleri bilinmektedir. “Misafir On Kısmetle Gelir Birini Yer Dokuzunu Bırakır” atasözünde olduğu gibi, misafirler eve bereket getirir.

Yüzlerce yıldır devam eden misafirperverlik geleneği, Türk kültürüyle özdeşleşmiş ve yaygınlaşmıştır. Bugün kime sorarsanız, misafirperverlik Türklerin bir özelliğidir. Türklerin misafirleri en iyi şekilde ağırladıkları bilinmektedir.

Dünyanın En Misafirperver Ülkeleri

dunyanin en misafirperver ulkeleri 2 1

1- Bolivya, Angola, Cibuti, Gine, Maldivler, Komor Adaları, Somali, Doğu Timor, Malavi, Katar, Mikronezya, Burundi, Gine-Bissau, Nijerya, Tuvalu, Samoa, Gabon, Fildişi Sahili, Güney Sudan, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Ruanda, Kamboçya, Etiyopya

2- Seyşeller, Togo, Uganda, Yeşil Burun Adaları, Moritanya, Surinam

3- Palau, Dominika, Madagaskar

4- Malezya

5- Lesotho

6- Haiti

7- Mozambik, Sri Lanka

8- Saint Vincent ve Grenadinler

9- Nepal, İran

10- Kenya

11- Barbados

12- Küba, Mauritius

13- Laos, Tanzanya

14- Bangladeş

15- Ekvator

16- Singapur, Nikaragua

17- Gambiya

18- Filipinler

19- Filistin bölgeleri

20- Hindistan

21- Hong Kong

22- Zimbabve, Saint Luica

23- Ürdün

24- Özbekistan

25- Ermenistan

26- Zambiya

27- Sierra Leone

28- Senegal

29- Türkiye, Jamaika, Bahamalar

dunyanin en misafirperver ulkeleri 3 768x566 1

30- Panama, Vanuatu,  Saint Kitts ve Nevis

31- Mısır

32- Fiji, Antigua ve Barbuda, Grenada

33- Güney Kore

34- Kosova

35- Belize

Son Sıradan Yer Alan Ülkeler

  • Myanmar (Burma)
  • Sudan
  • Cezayir
  • Butan
  • Türkmenistan
  • Afganistan

Dünyanın En Misafirperver Ülkeleri İle İlgili Videoları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu