İnsan KaynaklarıYaşam

Dünyanın En İyi 50 Öğretmeni Arasına Giren Nurten Akkuş

instagram takipçi hilesi

Samsun’un 22 bin nüfuslu bir ilçesi olan Ayvacık’ta, Ayvacık Anaokulu’nda öğretmen olan Nurten Akkuş, dünyanın en iyi 50 öğretmeni arasına girdi.

Daha önce “Baba bana bir masal anlat” ve “Oyuncak Kumbarası” isimli projelerle ismini duyuran Nurten öğretmen, şimdi de dünya genelinde duyuldu.

nurten akkus dunianin en iii 50 ogretmeni arasina girdi

Daha önce ABD eski başkanı Bill Clinton tarafından onursal başkanlığı yapılan Varkey Gems Vakfı, Akkuş’un ismini dünyanın en iyi 50 öğretmeni arasına yazdı.

En başarılı ilk 50 öğretmen arasına giren Türkiye’deki ikinci öğretmen olan Nurten Akkuş, haberi internetten öğrendi ve konuyla ilgili sevincini şu sözleri aktardı:

“Dünyanın en iyi 50 öğretmeni arasına seçilerek Türk Bayrağını yurt dışında da dalgalandıran bir öğretmen olmaktan gurur duydum. Türkiye’de babaları eğitime katmamla, ilçenin tanıtımı ve sosyal faaliyetlerde yer alma, kadınlara yönelik çalışmalar, yaşlılarla çocuklar arasında kuşaklar arası bağları kuvvetlendirme, okulu sıfırdan kurup kısıtlı imkanlara rağmen başarılarıyla adından söz edilen bir okul haline getirmek, projelerimin yaygınlaşması ve eğitim fikirleri bu ödüle aday gösterilmeye katkı sağladı. Bir Türk öğretmen olarak ülkemi temsil etmekten ve dünya çapındaki bu ödüle aday gösterilmekten gurur duyuyorum

5a30e9dfc9de3d1c40ab1882 790x445

Nurten Akkuş 2009 yılında “Baba bana bir masal anlat” projesini başlatmıştı. Proje kapsamında anaokulu öğrencilerinin haftada bir kez okula gelmelerini isteyip, babaların çocuklarına masal okumalarını sağladı. Başarılı öğretmen böylelikle baba ve çocuk ilişkisini güçlendirmeyi hedefledi ve bunu başardı. Velilerin de oldukça beğenisini toplayan bu proje, ülke genelinde ilgi gördü. 8 yıl sonunda Sabancı Vakfının farkındalığı ve desteğiyle 45 ilde uygulanmaya başlandı.

Bunun yanında 2014 yılında “Oyuncak Kumbaram” projesiyle dikkat çekti. Bu proje kapsamında köy okullarına oyuncak ve kırtasiye yardımı toplayan Akkuş, birçok köy çocuğunu sevindirdi. Sayesinde yaklaşık 40 anaokuluna oyuncak ve kırtasiye yardımı sağlanan proje, Samsun ve ülke genelinden oldukça yüksek ilgi topladı.

Nurten öğretmen gibi öğretmenlerin daha fazla yetişmesini umuyor ve kendisine başarılar diliyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu