Dünyanın En Güçlü 10 Hayvanı Hangileridir?

instagram takipçi hilesi

hayvan 1

Dünyanın en güçlü hayvanlarını düşündüğünüz zaman aklınıza ne geliyor? Vücutlarını geliştiren kangurular mı? Araba çeken filler mi? Listemizde yer alan hayvanlar; kaldırabildiklerine göre değil, var olan kilolarına göre kaldırabildikleri ağırlıklara göre sınıflandırılmıştır. Dünyanın en güçlü hayvanları…

1-) Kartal

hayvan 8

Yüksekten uçan hayvanların iktidar sembolü oldukları aşikar. Keskin pençeleri ve güçlü ayakları ile kendilerinden dört kat büyük hayvanları avlamaktan çekinmeyen kartallar oldukça güçlü hayvanlardır. Yaban kedileri, geyik ve tilki kartalların günlük öğünlerini oluşturmaktadır. Tahmin edileceği üzere kartalların bu hayvanları avlama süresi bizim kahvaltımızı hazırladığımız süreden çok daha kısadır.

2-) Yeşil Anakonda

hayvan 11

Anakonda yılanları hemen hemen 10 metre uzunlukta 230 kiloya kadar ulaşan kiloları ile bilinmektedir. Anakondalar ağır bedenlerini yakaladıklarını avlarının çevresini sararak kurbanlarını herhangi çaba sarf etmeden boğarak öldürebilmektedirler. Genel itibariyle tek seferde yutabildikleri avlarını yakalamaları çok zaman almamakta.

3-) Boz Ayılar

hayvan 5

Boz ayı, batı dillerinde kahverengi ayı olarak tanınan ve Türkiye’de görülen bir ayı türüdür. Boz ayı fiziksel anlamda oldukça heybetli bir görüntüsü vardır. Boyları ortalama olarak 2,8 metreye kadar ulaşırken 600 kiloya yakın ağırlıkları bulunmaktadır. Boz ayılar fiziksel açıdan oldukça güçlü hayvanlardır. Boz ayının tek pençe darbesi bir sığırı anında öldürebilecek düzeydedir. Ayrıca boz ayılar bir at kadar hızlı koşabilirken iyi de birer yüzücüdürler.

4-) Öküz

hayvan 7

Öküz, ağırlıklarının bir buçuk katının üzerinde yük kaldırabilmekte olan hayvanlardandır. Uzun süreler boyunca yükleri üzerlerinde taşıyabilirler. Bu hayvanlarla araba çekmek ya da tarla sürmek mümkündür.

5-) Kaplan

hayvan 10

Kedi ailesinin en güçlü üyelerinden birisi de kaplanlardır. Beden ağırlığını ikiye katlayabilirken tek pençe darbesi ile ineğin kafasını parçalayabilmektedirler. Etleri parçalamak için uygun uzun dişlere sahip olmaları onları ormanların en güçlü hayvanlarından birisi yapmaktadır.

6-) Goril

hayvan 12

Yetişkinliğe erişen bir erkek goril, insandan 15-20 kat daha güçlüdür Kendi beden ağırlığının yaklaşık olarak 10 katı ağırlığında yükü çok kolay bir şekilde taşıyabilmektedirler. Tırmanma yetenekleri de oldukça önemlidir.

7-) Afrika Fili

hayvan 3

Filler dünya üzerlerinde yaşamakta olan en büyük kara hayvanı olarak bilinmektedir. Filler, yaklaşık olarak 130 yetişkin insana denk gelen 9.000 kilograma kadar yük taşıyabilmektedirler. 40.000 kasa sahip olan gövdeleri ile tek başlarına 200 kilograma kadar yük kaldırabilmektedirler. Bu güç neredeyse bir ağacı yerinden sökmek anlamına gelmektedir.

😎 Karınca

hayvan 9

Listede böceklerin de yer alabileceğini önceden tahmin etmişsinizdir. Yalnızca 2.1 cm uzunluğunda olan karıncalar, bedenlerinin 50 katı ağırlığında yük taşıyabilme özelliğine sahiptirler. Oldukça güçlü çeneleri sayesinde kendilerinden büyük yaprakları uzun mesafeler boyunca taşıyabilmektedirler.

9-) Gergedan Böceği

hayvan 6

Gergedan böcekleri bedenlerinin 850 katı ağırlığında yük taşıyabilmektedirler. Bu neredeyse bir insanın iki katlı bir otobüsü yardım almadan çekebilmesi anlamın gelmektedir. Bilim insanları söz konusu gücü orman zemininde yer alan çöpleri itebilmek için kullandıklarına inanmaktadırlar.

10-) Bok Böceği

hayvan 4

1 mm ile 4 cm (1,6 inç) arasında değişkenlik gösteren uzunluklarda olabilen bok böcekleri, beden ağırlıklarının on katı ağırlığındaki nesneleri kolay bir şekilde kullanabilecek güçtedirler. Söz konusu böcekler rakipleri ile savaşabilmek için boynuzlarını kullanmaktadırlar.

Kaynak
neoldu.com

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu