Dünyanın En Büyük Kurbağası Nasıl Ses Çıkarır?

instagram takipçi hilesi

Hiç ses çıkarmaz. Özellikle “Vrak” sesi hiç çıkarmaz.

Orta Afrika’dan gelen bir metre uzunluğundaki Golyat kurbağası dilsizdir.

kurbaga 4

Kurbağaların bilinen 4360 türü vardır, ancak içlerinden yalnızca biri “vraklar.” Her türün kendine özgü sesi vardır. İnsanların bütün kurbağaların “vrakladığını” düşünmesinin sebebi Pasifik ağaç kurbağasının (Hyla regilla) ayırt edici sesinin olmasıdır. Bu, Hollywood’da yaşayan kurbağa türüdür.

Erkek Kurbağalar Eşleri İçin Ne Yapar?

Kendi bölgesinde kaydedilen ses, Everglades’ten [Florida’da bir şehir] Vietnam ormanlarına kadar herhangi bir yerdeki atmosferi geliştirmek için on yıllar boyunca birçok filmde kullanıldı ya Kurbağalar birçok çeşitte farklı ses çıkartır. Vraklar, horlar, hırıldar, şakır, gıdaklar, cıvıldar, çığlık atar, ıslık çalar ve hırıldarlar. Öküz, sincap ya da çekirge gibi ses çıkarabilirler.

Havlayan ağaç kurbağası köpekler gibi acı acı havlayabilir, marangoz kurbağası iki marangozun aynı anda çivi çakması gibi ses çıkarabilir, kara kurbağası soğuk algınlığından sızlanan bir koyun gibi ses çıkarabilir. Güney Amerika paradoks kurbağası, (pseudis paradoxa) domuz gibi homurdanır (paradoks denir çünkü yavruları kurbağanın üç katıdır).

kurbaga 5

Dişi kurbağalar çoğunlukla sessizdir. Erkek kurbağalar muhtemel eşlere kendini tanıtmak için ses çıkarırlar. En yüksek sesi çıkaran kurbağa, Latince ismi Eleutherodactylus coqui’nin kendisinden uzun olduğu, Puerto Rico’dan küçük coqui’dir. Erkek coqui’ler yoğun ormanda her on metrekareye bir tane düşecek şekilde toplanır ve en yüksek sesi çıkaranı bulmak için yarışırlar. Yaklaşık üç metre uzaklıktan sesleri doksan beş desibel yükseklikte kaydedildi ki bu da havalı matkap sesi civarında ve insanın acı eşiğine yakındır.

kurbaga 7

Son araştırmalar kurbağaların kendi kulak zarlarını patlatmayı nasıl engellediklerinin gizemini çözdü. Duymak için ciğerlerini kullanıyorlar. Ciğerleri kendi çağrılarının titreşimlerini emerek kulak zarlarındaki dâhili ve harici basıncı dengeliyor, hassas iç kulaklarını koruyorlar.

kurbaga 6

Kurbağa çağrıları daha çok radyo istasyonları gibi çalışırlar: her tür, kendi frekansını seçer. Yani duyduğumuz şey -yarışan kurbağalarla dolu bir orman ya da göl- yalnızca kendi türlerinin çağrısını duymaya ayarlayan dişi kurbağalara çok daha az rahatsız edici gelir.

Kurbağalar Ne Tür Sesler Çıkarır?

kurbaga 1

Evrensel olarak, kurbağaların ördeklere benzer sesler çıkardığı düşünülür. Ama her yerde değil. Örneğin Tayland’da ob ob derler, Polonya’da kum kum, Arjantin’de berp; Cezayir kurbağaları, Çin’dekilerin guo guo’suna benzer bir şekilde gar gar derler, Hindistan’da me:ko:me:kme:ko:me:k (iki nokta üst üste olması kendinden önceki sesli harfin uzun ve genizden geldiğini gösterir); Japon kurbağaları kerokero ve Kore kurbağaları da gae-gool-gae-gool derler.

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu