Yaşam

Dünyadaki En Yaygın Kuş Türü Hangisidir?

instagram takipçi hilesi

Dünyadaki en yaygın kuş hangisidir? Sorusu sorulduğunda herhalde aklınıza papağan, güvercin, martılar, serçeler, kumrular ve sığırcıklar gelebilir. Ancak bir daha düşünmeniz gerekecek. Çünkü salt uçma kabiliyeti olan hayvanlara kuş denmemektedir. İçlerinde bazı farklı seçenekler de yok değildir. Acaba Hangisi?

tavuk 6

Açık ara tavuk.

Dünyada yaklaşık 52 milyar tavuk vardır: bu da insan başına neredeyse 9 tavuk anlamına gelir. Bu sayının yüzde yetmiş beşi yenecek, ancak neredeyse 3000 yıl boyunca tavuklar esasen yumurtaları için yetiştirildi. Romalılar Birleşik Krallık’a gelene kadar kuşun kendisini yemek kimsenin aklına gelmedi.

Dünyadaki bütün tavuklar, kırmızı orman kuşu (gallus gallus gallus) denen, Tayland’a özgü bir tür sülünün soyundan gelir. Günümüzde en yakın akrabası horoz dövüşünde kullanılan horozdur.

tavuk 8

Tavukların Seri İmalatı Ne Zaman Başladı?

Tavukların ve yumurtaların seri imalatı 1800’lerde üretimi olarak başladı. Yalnızca yumurta üretmek için çok yaşlı olan tavuklar öldürüldü ve eti satıldı. 1963’te, tavuk eti hâlâ lükstü. Ancak 1970’lerden  sonra birçok ailenin tercih ettiği et haline geldi. Günümüzde Birleşik Krallık’ta yenilen bütün etin yarısına tekabül eder.

Seçici üretme ve hormon tedavileri sonucu bir tavuğu yetişkinliğe ulaştırmak kırk günden daha az sürüyor; bu da doğal seyrinde olması gerekenden iki katı hızlı olduğu anlamına geliyor.

tavuk 2

Dünyada Tavuk Eti Yetiştiriciliği

Dünyanın herhangi bir yerinde yetiştirilen tavukların yüzde doksan sekizi, organik olanları bile üç Amerikan şirketi tarafından geliştirilen cinslerden (yavrulardan) gelir. Dünyanın tavuk etinin yarısından fazlası 1970’lerde Cobb Breeding Co. tarafından geliştirilen Cobb 500’lerdir.

1500’lerden önce Amerika’da hiç tavuk yoktu. Ülkeye İspanyollar tarafından getirildiler.

tavuk 7

Birleşik Krallık’taki bütün tavukların üçte birinden fazlası, İskoç bir şirket Grampian Country Foods Group tarafından üretilir. Bütün büyük market zincirlerine tedarik ederler ve Muhafazakar Parti’nin büyük bağışçılarından biridirler. Biri Tayland’da olan sekiz büyük Entegre Tavuk Üniteleriyle haftada 3,8 milyon tavuğu işlemden geçirir. Sloganları ise “Geleneksel Erdem” dir.

Yediğimiz Tavuklar Dişi Mi Erkek Mi?

Yenmesi için satılan tavukların çoğu dişidir. Yenilen erkek tavuklar hadım edilmiş horozlardır ve enenmiş horoz ismini almıştır. Bu günlerde kısırlaştırma, testislerin körelmesine sebep olan hormonlarla kimyasal olarak yapılmaktadır.

tavuk 1

Tavuk ayağının sanayi terimi karşılı “pençedir.”  Amerika’daki “pençelerden” çoğu, orada 3 milyar tavuk yaşıyor olsa da, Çin’e ihraç edilir.

tavuk 4

Danimarka’lı tavuklar gok-gok; Alman tavuklar gak gak; Tayland’lı tavuklar gook gook; Hollanda’lı tavuklar tok tok; Finlandiya’lı ve Macar tavuklar kot kot sesiyle anılır. Daha üstün olan Fransız tavukları cotcotcodet sesiyle anılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu