Gezi Rehberi

Dünyadaki En İlginç 10 Şehir

instagram takipçi hilesi

Bu yazımızda Dünya Üzerinde Bulunan İlginç Şehirler nereleri ve bunları o kadar ilginç kılan özellikler nedir gelin hep beraber inceleyelim.

 

Sheffield, Avustralya

Sheffield, Avustralya

1980’li yıllarda ortaya atılan bir iddaa olan “Yaparsanız gelirler” fikrine uyan şehrin insanları, kendi içerisinde bir turist federasyonu kurarak turistleri şehirlerine çekmek istemişlerdir. Bunu da şehirdeki çoğu duvara resim çizerek gerçekleştirmiştir. Bu yıllarda şehirde tarihi olayları anlatan 60 adet duvar resmi vardır. 2003 yılından beridir düzenli olarak şehirde duvar resmi festivali düzenleniyor. Şehrin nüfusu 1000den az olmasına rağmen bu festivale her yıl 200 – 250 bin turist geliyor.

 

Roswell, ABD

Roswell, ABD

Şehir Amerikan Hava Kuvvetlerine çalışan ve gözlem yapan balonun 1947 yılının Temmuz ayında düşmesiyle ünlenmiştir. Bu durumla ilgili ortaya atılan bir çok komplo teorisi vardır aslında. Bunlardan en çok konuşulanı ise bu düşen sadece bir balon değil Dünya’nın dışından gelen bir araçtı. Bu tarz teorilerin kulaktan kulağa dolaşması sonucunda tüm şehir bunu benimsemiştir. Bu sebepten dolayı şehir tamamiyle uzaylılara göre inşa edilmiştir Hal böyle olunca bir çok mekan uzay temasında faaliyet göstermektedir. Durum böyle olunca uzay meraklıları sürekli ziyaret eder olmuştur ve bu da şehir için ciddi gelir kaynağı olmuştur.

https://youtu.be/yltDPH6qfmE

 

Slab City, Kaliforniya

Slab City, Kaliforniya

ABD’nin Kaliforniya eyaletinin güney kısmında bulunan Salton denizi kuyusunda 2. Dünya Savaşı sonrasında bir asker sığınağından kurulmuş şehirde en ilginç detay ise herhangi bir yasa bulunmamaktadır. Olurda şehre yolunuz düşerse ABD’li görsel sanatçı Leonardo Knight taraşından yapılmış devasa Salvation Dağ yapısını görünce anlayacaksınız. Şehrin diğer bir ilginç özelliği de şehirde temiz su şebekesi bulunmamasıdır.

 

Kowloon, Hong Kong

Kowloon, Hong Kong

Şehir Dünya üzerindeki en kalabalık şehir olmasıyla ünlüdür. Alan başına en çok nüfusa sahip şehirdi. Daha sonra yetkililer şehrin yaşam standartlarına uygun olmadığını tespit etmiştir ve 1991 yılında şehri tamamen boşaltmıştır. 4 yıl sonra 1995 yılında bölge park alanına çevrilmiştir.

 

Rennes-le-Château, Fransa

Rennes-le-Château, Fransa

Fransa’da tepe noktaya kurulu olan şehir, Kutsal bir kasenin burada olduğu iddaası ile ünlenmiştir aslında. 1800’lü yıllarda rahip Berenger yerel bir kiliseye yüklü miktarlarda bağışlar yapmıştır. Fakat ilginç olan bu bağışların kaynağı nereden geliyordu ? Bazı dedikodulara göre rahip kilisenin içinde bazı belgeler bulmuştur ve bu belgeler onu gizli bir hazineye götürmüştür. Bu sayede oradan bulduğu yüklü miktardaki hazine ile bu bağışları yapmıştır tarzında söylentiler vardır. Ayrıca rahip Da Vinci’nin Şifresi romanının ilham kaynağıdır.

 

Manshiet Nasser, Mısır

Manshiet Nasser, Mısır

Bu şehir Kahire’nin bütün çöplerinin atıldığı şehir olmakla biliniyor. Şehirde 6000 kişinin yaşadığı bilinmektedir. Ve insanlar tüm geçimini bu çöplerden sağlamaktadır.

 

Centralia, Pensilvanya

Centralia, Pensilvanya

Bu şehrin ilginç özelliği 27 Mayıs 1962 yılında başlayan bir yangındır. Evet bir yangın. Çok basit gibi fakat ilginç olan bu yangın 50 yıl boyunca hiç sönmemiş olmasıdır. Bir çok insan 1980 yılında yanan bir çocuğun çukura düşmesi ile başka yerlere göç etmiştir. Gelen turistler şehirde yaşayan 10 insanı görünce şaşkın bakışlarını onlardan alı koyamıyorlar.

 

Colma, ABD Kaliforniya

Colma, ABD Kaliforniya

Şehir en fazla ölü nüfusuna sahip bir şehirdir. Şehirde yaklaşık 2 milyon adet mezar bulunur. Bu mezarlıklar içerisinde birden fazla dini mezarlık bulunmaktadır. Sadece insanlar için değil, hayvanlar için de mezarlıklar bulunmaktadır.

 

Lily Dale, New York

Lily Dale, New York

Long Island Medium filmi favorilerinizden biriyse, bu şehre kesinlikle uğramalısınız. Çünkü bu şehir New York’ta bulunan bir fizik şehridir.

Şehir derslere ev sahipliği yapar ve HBO kanalında belgeseline konu olmuş bir şehirdir.

 

Thames Şehri, Çin

Thames Şehri, Çin

Çin deyince aklımıza Çin malı taklit ürünler geliyor. İşte bu şehirde tam bu tabire uyuyor aslında. Burada Çinlilerin taklit tutkusunu ve nesneleri görebilirsin. Örneğin şehir Arnavut kaldırım ve kırmızı telefon kulübesi ile İngiltere’deki şehirlerin tıpa tıp kopyasıdır.

Taklit İngiltere şehri aynı zamanda düğün fotoğrafları için tercih edilmesiyle meşhur.

 

 

2 Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu