Dünyadaki En Aktif 12 Volkan Nerededir?

instagram takipçi hilesi

Dünyadaki En Aktif 12 Volkan

i 685x385

Eski zamanlardan bu yana yanardağlar, yıkıcı güçleriyle insanları korkutmakla birlikte bir diğer yandan da büyülemektedir. Aktif bir yanardağ dakikalar içinde çevresinde bulunan bütün bir yaşamı yok edebilmektedir. Bu yazımızda en aktif 10 tehlikeli yanardağını sizler için derledik.

1-) Chaiten Volkanı

chaiten

Şili’nin 1122 metre güneyinde konumlanmaktadır. Son olarak 2008 yılının Mayıs ayında volkan lav püskürtmeye başlamıştır. 2009 yılında volkanın bir bölümü çökerek nehir vadisine karışmıştır.

2-) Etna Yanardağı

etna

Dünya genelinde bilinirliği en çok olan İtalya’nın en büyük yanardağlarından birisidir. Bilim insanlarına göre en az 200 kere patlama gerçekleşmiştir. 3329 metre yüksekliği ile en aktif volkanlardan birisidir. Etna Yanardağı en son 2010 yılında harekete geçmiştir.

3-) Nyiragongo Yanardağı

Nyiragongo

Nyiragongo Yanardağı, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde yer alan bir Ulusal Park’ın içinde konumlanmıştır. Nyiragongo Yanardağı tam tamına 34 kez infilak etmiştir.

4-) Mayon Yanardağı

Mayon

En çok hareketlilik yaşayan volkanların başında Mayon Yanardağı gelmektedir. Filipinlerde yer alan yanardağ, 400 yıl içinde 49 kez lav püskürtmüştür.

5-) Whakaari Volkanı

Whakaari

Whakaari volkanı, Yeni Zelanda’nın doğu sahilinde yer almaktadır. Ayrıca Beyaz ada olarak bilinen bir adadır.

6-) Saint Helens Yanardağı

Saint Helens

1980 yılında yaşanan büyük patlama ile hafızalara kazınmıştır. Söz konusu yılda yaşanan patlamada 57 kişi yaşamını yitirmiştir. Amerika Birleşik Devletleri’nin Washington Eyaletinin Skamania kırsalında yer almaktadır.

7-) Kilauea Volkanı

Kilauea

Son olarak 1983 yılında harekete geçmiş olan volkanda büyük bir patlama gerçekleşmiştir. Patladıktan sonra deniz yönüne giden lavlar oluşan çamur sayesinde yeni bir toprak parçası oluşturmuştur.

😎 Popocatepetl Volkanı

Popocatepetl

Meksika’da yer alan en aktif yanardağdır. Dünyadaki volkanlar içinde en şiddetli patlamalara sahip olan bir volkan olduğundan oldukça korkutucudur. Hala varlığını korusa da hareketlilik yaşadığı son tarihi ise 1994 yılıdır.

9-) Soufriere Volkanik Tepeleri

Soufriere

Karayip’lerde yer alan ve hala aktif olan bu yanardağ son olarak 2010 Şubatta harekete geçmiştir.

10-) Sakurajima Volkanı

Sakurajima

Sakurajima Volkanı, 45 yıl içinde 7300 kez yaşadığı patlama ile dünya rekorunu elinde bulundurmaktadır.

11-) Piton de la Fournaise

Piton de la

Dünyada bulunan en aktif volkanlardan birisi de Piton de la Fournaise’dir. Hint Okyanusundaki Reunion Adası’nda yer almaktadır. Yüksekliği 2,631 metre olan Kalkan yanardağının faaliyetlerinin resmi olarak izlenmesi 17. yüzyıldan itibaren başlamıştır. O zamandan bu yana 150’den fazla büyük patlama gözlemlenmiştir.

12-) Yasur

Yasur

Gezegendeki en yıkıcı ve güçlü yanardağlardan birisidir. Yeni Hebrides takımadalarının bir parçası olan Tanna Adası’nda yer almaktadır. Her yıl yüzlerce turist fantastik şovu izleyebilmek için Yasur’u ziyarete gelirler. Ziyarete gelenler için geceleri Yasur harika fotoğraflar sunmaktadır.

Kaynak
neoldu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu