Dünyadaki 7 Önemli Kadın Mucit ve İcatları

Gündelik hayatta bize yardımcı olan , hatta anı kurtaran bir sürü icat mevcut.Bizde bize bu kadar yardımcı olan icatların mucitlerini araştırmak istedik. Ama bu sefer bir farklılık olması için kadın  mucitleri ve icatlarını araştırdık ve sizler için derledik.

İŞTE DÜNYADA Kİ KADIN MUCİTLER VE İCATLARI

  Dünyadaki 7 Önemli Kadın Mucit ve İcatları  Dünyadaki 7 Önemli Kadın Mucit ve İcatları

1- Lyda Newman: Lyda Newman yukarıdaki fotoğrafta bulunan geliştirilmiş saç fırçasını  icat etmiştir.

 Dünyadaki 7 Önemli Kadın Mucit ve İcatları Dünyadaki 7 Önemli Kadın Mucit ve İcatları

2- Alice H. Parker : Gazlı Fırını bulmuştur.

Parker 1919 da merkezi ısıtma sistemi üzerine ilk patentini almıştır.Bu sistem oda sıcaklığını düzenleme ve bu sıcaklığı odadan odaya  taşıyabilme özelliğine sahipti. Parker daha sonra çizimine gazın ısınmasıyla çalışan fırının projesini de eklemiş.Bu sayede evde ki ısıtma için olan tüm aletler merkezi bir ısıtma sistemine bağlanmış oldu.Böyle kullanışlı bir icat hala günümüzde rağbet görmekte.

 Dünyadaki 7 Önemli Kadın Mucit ve İcatları Dünyadaki 7 Önemli Kadın Mucit ve İcatları

3- Dr. Patricia Bath : Lazer Katarakt Ameliyat Cihazı’ nı bulmuştur.

Bath 1988′ de katarakt tedavisi yöntemini bulan il kadın siyahi amerikan doktordur. Bulunmuş olan bu yöntem diğer yöntemlere göre daha kesin sonuçlar vermektedir.

 Dünyadaki 7 Önemli Kadın Mucit ve İcatları Dünyadaki 7 Önemli Kadın Mucit ve İcatları

4- Bette Nesmith Graham : Daksil ‘ i bulmuştur.

Graham’ın aklına daksil üretme fikri ressamların hatalarını düzeltmek için yaptıkları işlemden gelmiştir. Graham ilk daksilini evdeki blendırında malzemeleri karıştırarak iş yerinde ki belgelere düzeltme yapmak üzere üretiyor. Graham birçok kez deneme yaptıktan sonra ürünü yaymak için çok zaman harcadığı gerekçesiyle işten çıkarılmış.Daha sonra Graham bulmuş olduğu daksilin patentini 1958 yılında almıştır.

 Dünyadaki 7 Önemli Kadın Mucit ve İcatları

5- Margaret Knight : Kese Kağıdını bulmuştur.

Eskiden kese kağıdına benzer ama dibi daha dar ve az eşya alan kese kağıdına benzer bir kağıt varmış.Fakat  o kağıt beklentileri karşılamadığından Margerat böyle bir kese kağıdı icat etmeyi düşünmüş ve başarmış.Daha sonra Margerat 1871 yılında icadının patentini almıştır.

 Dünyadaki 7 Önemli Kadın Mucit ve İcatları

6- Hedy  Lamarr : Gizli İletişim Sistemlerini bulmuştur.

Gizli İletişim Sistemleri , radyo dalgaları yoluyla gönderilen gizli mesajları koruyan bir kodla dalgaları manipüle etmek için icat edilmiştir. Lamarr  Nazi sempatizanı olan Hitler ordusunun bir üyesiyle evlenmiş.Evliliği süresince eşinin iş topantıların da gelişmiş silahlar ile kendisini geliştirmiştir.

 Dünyadaki 7 Önemli Kadın Mucit ve İcatları

7- Mary Anderson : Araba Camı Sileceğini bulmuştur.

Araba camı sileceği bulunmadan önce araba kullanıcıları oldukça zorlanmaktaymış.Çünkü karlı ve yağmurlu havalarda silecek olmadığı için camı kendileri silmek zorundaymış.Bu zorluğa karşılık Anderson herkes için kolaylık olması açısından böyle bir şey  icat etmiştir. Andersonun bu buluşu icat edildiği yıl büyük bir beğeniyle karşılanmıştır.


Bu içeriğimiz hakkında hemen aşağıdan yorum yaparak, katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca, Facebook sayfamızı beğenebilir, Instagram hesabımızı takip edebilir, Twitter hesabımızı takip edebilir ve Pinterest'te bizi bulabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca bakabileceğiniz bilgi
Kapalı
Başa dön tuşu