Bilim ve Keşif

Dünyadaki 7 Önemli Kadın Mucit ve İcatları

instagram takipçi hilesi

Gündelik hayatta bize yardımcı olan , hatta anı kurtaran bir sürü icat mevcut.Bizde bize bu kadar yardımcı olan icatların mucitlerini araştırmak istedik. Ama bu sefer bir farklılık olması için kadın  mucitleri ve icatlarını araştırdık ve sizler için derledik.

İŞTE DÜNYADA Kİ KADIN MUCİTLER VE İCATLARI

 15 t Lyda Newmans hairbrush

1- Lyda Newman: Lyda Newman yukarıdaki fotoğrafta bulunan geliştirilmiş saç fırçasını  icat etmiştir.

Alice Parker121912 national history Alice H Parker patented design gas furnace

2- Alice H. Parker : Gazlı Fırını bulmuştur.

Parker 1919 da merkezi ısıtma sistemi üzerine ilk patentini almıştır.Bu sistem oda sıcaklığını düzenleme ve bu sıcaklığı odadan odaya  taşıyabilme özelliğine sahipti. Parker daha sonra çizimine gazın ısınmasıyla çalışan fırının projesini de eklemiş.Bu sayede evde ki ısıtma için olan tüm aletler merkezi bir ısıtma sistemine bağlanmış oldu.Böyle kullanışlı bir icat hala günümüzde rağbet görmekte.

indirtumblr inline mvlerlD8N81s3x23w

3- Dr. Patricia Bath : Lazer Katarakt Ameliyat Cihazı’ nı bulmuştur.

Bath 1988′ de katarakt tedavisi yöntemini bulan il kadın siyahi amerikan doktordur. Bulunmuş olan bu yöntem diğer yöntemlere göre daha kesin sonuçlar vermektedir.

Dr Patricia Bathbette nesmith graham 1458614643

4- Bette Nesmith Graham : Daksil ‘ i bulmuştur.

Graham’ın aklına daksil üretme fikri ressamların hatalarını düzeltmek için yaptıkları işlemden gelmiştir. Graham ilk daksilini evdeki blendırında malzemeleri karıştırarak iş yerinde ki belgelere düzeltme yapmak üzere üretiyor. Graham birçok kez deneme yaptıktan sonra ürünü yaymak için çok zaman harcadığı gerekçesiyle işten çıkarılmış.Daha sonra Graham bulmuş olduğu daksilin patentini 1958 yılında almıştır.

kese kağıdı

5- Margaret Knight : Kese Kağıdını bulmuştur.

Eskiden kese kağıdına benzer ama dibi daha dar ve az eşya alan kese kağıdına benzer bir kağıt varmış.Fakat  o kağıt beklentileri karşılamadığından Margerat böyle bir kese kağıdı icat etmeyi düşünmüş ve başarmış.Daha sonra Margerat 1871 yılında icadının patentini almıştır.

indir 2

6- Hedy  Lamarr : Gizli İletişim Sistemlerini bulmuştur.

Gizli İletişim Sistemleri , radyo dalgaları yoluyla gönderilen gizli mesajları koruyan bir kodla dalgaları manipüle etmek için icat edilmiştir. Lamarr  Nazi sempatizanı olan Hitler ordusunun bir üyesiyle evlenmiş.Evliliği süresince eşinin iş topantıların da gelişmiş silahlar ile kendisini geliştirmiştir.

araba silecekleri

7- Mary Anderson : Araba Camı Sileceğini bulmuştur.

Araba camı sileceği bulunmadan önce araba kullanıcıları oldukça zorlanmaktaymış.Çünkü karlı ve yağmurlu havalarda silecek olmadığı için camı kendileri silmek zorundaymış.Bu zorluğa karşılık Anderson herkes için kolaylık olması açısından böyle bir şey  icat etmiştir. Andersonun bu buluşu icat edildiği yıl büyük bir beğeniyle karşılanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu