Dünyaca Ünlü Markaların Sırları !

instagram takipçi hilesi

Dünyada ünlü markaların logolarının aslında birçoğunda gizli mesajlar var. İlk bakışta görülmeyen, daha sonra incelendiği zaman bizi şaşırtan logolara gelin beraber göz atalım…

markalar

1.  FEDEX

fed-ex-logosundaki-gizli-ok_353796

ABD’nin ünlü kargo firması olan FEDEX firmasının logosunda E ve X harflerinin birleşiminde bir ok işaretini  (è) fark etmişinizdir. Bu da gönderinin istediğiniz yere, istenildiği zamanda teslim edileceğini ve firmanın sürekli ileriye gideceğini simgeliyor.

2. AMAZON

amazon_logo_

Amazon’un logosundaki ok işareti; mağazada A’dan Z’ye herşeyi bulabileceğiniz anlamına gelmektedir. Ayrıca ok bir gülümseme yaratıyor. Bunların hepsi tesadüften öte zekice düşünülmüş tasarımlar

3. PİNTEREST

pinterest_logo-3

 

Web platformunda fotoğraf paylaşım platformu olan pinterest’i bir çoğunuz duymuşunuzdur. Logosundaki p harfi ise bir iğneyi andırıyor. Bunun anlamı ise fotoğrafları panoya iğnelemek için kullanılan pin anlamına gelmesidir.

4. GİLETTE

gillette_logo_blue

 

Tıraş bıçağı üreticisi olan GİLETTE firmasının logosunu dikkatlice incelediğimizde G ve İ harflerinin üst kısmında bir kesik görülüyor. Bunun anlamı firmanın ürettiği jiletlerin ne kadar keskin olduğunu simgeliyor.

5. VAIO

sony-vaio-logo-white-1

SONY’nin laptop markası olan VAIO isminin logosuna baktığımız zaman; VA harfleri analog, IO harfleri digital akımı simgeliyor.

6. CİSCO

e8810252ciscologo_f6aw

Teknoloji devi olan bu firmanın üst kısmında bulunan mavi şeritler firmanın kurulduğu yer olan SAN FRANCISCO kentindeki ünlü köprünün silüetini temsil etmektedir.

7. FRANSA BİSİKLET TURU

tour_de_france_logo_2016

 

Dünyada neredeyse herkesin bildiği bisiklet turu olan FRANSA BİSİKLET TURUNUN logosunu daha önce hiç incelediniz mi ? Logoya dikkatlice bakıldığında sarı bir güneş görünmekte.  Bu aynı zamanda bir bisiklet tekerliğini temsil ediyor. Sarı yuvarlağın hemen yanında R harfine dikkatli bakarsak bir bisikletçiyi temsil ediyor.

8. TOBLERONE

toblerone-ppcorn

Çikolatalarının hastasıyızdır J İsviçre’nin Bern şehrinde kurulan firma logosunda bir ayı ortaya çıkıyor. Bu ayının anlamını incelediğimizde ise Bern şehrinin aynı zamanda “şehirlerin ayısı” olarak bilinmesidir.

9. CONTİNENTAL

continental-logo-logotype

Otomobil lastiği üreticisi firmanın logosunda ise bir anlam saklı. Dikkatlice bakarsak C ve O harflerinin ortasında bir araba lastiği görülmektedir.

10. BMW

bmw-logo

 

Bayerische Motoren Werke (BMW) firması ilk zamanlarda bir uçak üreticisiydi. Logoda ortada bulunan mavi kısım gökyüzünü, Beyaz kısımlar ise uçak pervanesini temsil ediyor.

11. CARREFOUR

carrefour

Carrefourdan hemen hemen herkes alışveriş yapmıştır. Fakat daha önce logosunu yada içerdiği anlamı hiç düşündünüz mü ? Fransız menşeili olan firmanın isminin anlamı Fransızca kesişen yollar anlamına gelmektedir. Logodaki oklar bunu temsil etmektedir. Ayrıca iki ok arasında dikkatlice bakıldığında C harfi görülmektedir.

12. SUN MICROSYSTEMS

sun

 

Teknoloji devi bu firmanın logosunda ise ilginç detaylar ortaya çıkmaktadır. Logodaki u ve n harfleri birleştiğinde s harfi ortaya çıkmakta. Ve bu harfler bir araya gelince SUN oluyor ve hangi köşeden bakarsanız bakın aynı kelime ortaya çıkıyor.

13. CNBC

cnbc

Herkesin bildiği üzere NBC firmasının alt kuruluşu olan CNBC iş ve haber kanalı olmaktadır. Logosundaki ilginç detay ise renkli kısımların tavus kuşunu andırmasıdır.

14. ZİRAAT BANKASI

ziraat_amblem

Ülkemizin kamu bankalarından birisi olan ZİRAAT BANKASI’nın logosunda ise çok ilginç detay bulunmaktadır. Logoda bulunan başak simgesinin kendi içerisinde ayrı bir anlamı var. Dikkatli baktığımızda Üst kısmında T ve C, Alt kısmında ise Z ve B harfleri bulunmaktadır. Bu harfler ise Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası’nı ifade ediyor.

15. FORMULA 1

f1

Formula 1 logosunda bulunan gizli simge ise F ile hız çizgileri arasında bulunan 1 karakteridir.

16. YOGA AUSTRALİA

yoga-australia-logo

 

Yoga Australia logosuna dikkatli bakarsak, yoga yapan kadının bacakları ile oluşturduğu Avustralya haritasıdır.

17. NTV

ntv-logo

 

Ünlü televizyon kanalı NTV’nin anlamına bakarsak eğer; Cavit Çağlar’ın eşi Nergis hanımın baş harfi olan N ve Televizyonun kısaltması olan TV harflerinin birleşiminden meydana gelmektedir.

18. AUDİ

audi_logo

1932 yılında kurulan alman otomobil şirketi Audi, Auto Union’u oluşturmak üzere Horch, DKW ve Wanderer şirketleri ile birleşti. Auto Union kullandığı birbirine bağlı dört halka da bugün Audi’nin logosu olarak kullanılmaktadır.

19. SEVENHILL

sevenhill

Ünlü giyim firmasının logosunda da bir gizli simge mevcut. Logodaki N harfi aslında yan yatmış bir 7 rakamıdır.

20. VODAFONE

vodafone_logo

Mobil iletişim şirketi olan Vodafone ismi; voice kelimesinden gelen VO,Data kelimesinden DA, phohe kelimesinden de FONE hecelerinin birleşmesiyle meydana gelmiştir. Logosundaki anlam ise konuşma açmak için kullanılan ‘ (tırnak) anlamına gelmektedir.

21. FERRARİ

logo-ferrari

Dünyada ünlü lüks otomobil üreticisi Ferrari’nin logosundaki at simgesinin bir anlamı var. 1923 yılında bir  İtalyan kontesinin Enzo Ferrari’ye hediye ettiği bir hediyeyi simgelemektedir.

22. ENKA

enka_son_hali

Türkiye’nin en büyük holdinglerinden birisi olan ENKA Holding’in açılımı ise Enişte ve Kayınbirader…

23. GALERİA LA FAYETTE

galeries_lafayette_noir_rou

Fransanın ünlü alışveriş merkezi olan La Fayette’nin logosunda t harflerinin birleşiminden bir Eyfel Kulesi oluşmaktadır.

24. LEGO

lego_logo

Oyuncak üreticisi Lego, Danimarkaca iyi oyna anlamına gelen legt godt kelimelerinin birleşiminden ortaya çıkmıştır. Latince de Lego kelimesi birleştiriyorum anlamına gelmektedir.

25. VOLVO

volvo-logo

Otomobil üreticisi Volvo’nun logosundaki demir yuvarlak ve ok simgeleri savaş tanrısı Merih’i simgeler. Demir gibi sağlam mesajını verir.

26. Elettro Domestici

elttro-domestici-logo

Firmanın logosuna baktığımızda hem bir priz simgesi görebiliriz. Aynı zamanda e ve d harfleri iç içe geçmiş şekilde mevcuttur.

27. TOYOTA

toyota-logo

 

Toyota firmasının logosunda bulunan 3 halka açıldığı zaman aslında Toyota kelimesinin harflerinden oluşuyor. Nasıl mı ?

toyota-logo-gizli-mesaj

 

28. MC DONALDS

mc-donalds

Logoda bulunan M harfi firmanın baş harfini ifade etmekle kalmıyor. Geçmişte firmanın tasarım danışmanı logonun müşterilerin gözünde bir çift dolgun göğüs algısı yaratarak seks sattırır algısından dolayı bu şekilde tasarlandığını söylemektedir.

29. MERCEDES BENZ

mercedes-benz-logo-2

Logoda 3 yöne bakan oklar görülmektedir. Bunların ne anlama geldiğini hiç düşündünüz mü ? Logodaki bu simgeler kara, deniz ve hava hakimiyeti ve kalite anlamına gelmektedir.

30. IBM

ibm

IBM şirketi logosuyla aslında herkese mesaj vermek istemiştir. Logo üzerinde bulunan beyaz şeritler eşitlik anlamına gelmektedir.

31. VOLKSWAGEN

wolkswagen

Logodaki V harfi Almanca da insanlar anlamına gelmektedir. W harfi ise araba demektir. İç içe geçmiş V ve W harfleri insan için araba anlamına gelmektedir.

32. MİTSUBİSHİ

mitsubishi

 

Mitsubishi logosu Tosa Clan’ın 3 karosunu ve lwasaki ailesini temsil eden 3 meşe yaprağını temsil etmektedir. Bu 3 simge güvenilirlik, sağlamlık ve başarıyı temsil ediyor. Aynı zamanda mitsu kelimesi üç, bishi kelimesi elmas/karo anlamına gelmektedir.

33. EİGHTY20

eighty20_logo

Danışmalık şirketi olan Eighty20’nin logosu 2lik sayı sistemine göre tasarlanmıştır. Mavi kareler 1, gri kareler ise 0’ı temsil eder. Üst satırda 1010000 yani 80, alt satırda 0010100 yani 20 yazıyor.

34. NIKE

nike

Dünyanın en ünlü markalarından olan Nike, ismini yunan tanrıçası Nike’den alır. Logo 35 dolar karşılığında bir öğrenciye yaptırılmıştır. Ayrıca soldan sağa zafere koşan bir sporcuyu temsilen logo bulunmaktadır.

35. ALFA ROMEO

alfa_romeo_logo

Logodaki kırmızı haç soyluluk anlamına gelmektedir, beyaz zemin halkı ve köylüleri simgelemektedir. Taç giymiş yılan ise soylu Viscoti ailesinin armasından gelmektedir.

36. OPEL

opel_logo

Adam Opel’in kurduğu firma öncesinde sadece dikiş makinası üreticisiydi. 1899 yılından itibaren araba üretimine başlayan firma logosunda bulunan tekerlek içerisinde şimşek bulunuyor. Buradaki tekerlek güveni, şimşek ise hızı temsil ediyor.

37. THE BIG TEN

old-big-ten-logo

Firma üniversitelere yönelik 11 üniversiteye konferans seminer düzenleyen firmayı temsil etmektedir. Logoda bu yüzden G T E harflerinin ortasında 11 rakamı bulunmaktadır.

38. ELLE HİVE

ellehive

Bir traktör firmasının baş harfleri olan E ve H harfleriyle oluşmuş logoya sahip firmada aynı zamanda üstten bakıldığında traktörü andıran bir logoya sahip.

39. HEARTBEATS

heartbeats-logo

Logoda kalp şeklini oluşturmuş 2 adet nota mevcut. Logoda bu sayede Müzik Aşk’tır teması işlenmiştir.

40. PİTTSBURG ZOO

mainimage

ABD’de bulunan hayvanat bahçesinin logosunda ağaç net bir şekilde görülmektedir. Fakat asıl mesajı ağacın sağ ve solunda bulunan goril ile aslan birbirine bakıyor.

41. BASKİN ROBBİNS

baskin-robbins-logo-vertical

Dondurma zinciri olan firma, logosunda B ve R harfleri yazılmış.Aynı zamanda pembe olarak 31 rakamı ise dükkanda bulunan dondurma çeşidini ifade ediyor.

42. UNILEVER

unilever

Birçok üretim kolu olan firma ürettiği her çeşit ürünü simgelemek için U harfinin içerisine her ürünü eklemiştir.

43. OGC

ogc-logo-gizem

Fimanın ilk tasarlattığı logo 14bin sterline mal olmuştur. Fakat logo 90 derece döndürüldüğünde ortaya çıkan şekli fark ettiklerinde logoyu değiştirmişlerdir.

44. ADIDAS

adidas_logo

 

Logodaki 3 şerit bir dağı simge edecek şekilde bir araya getirilmiş. Bu da sporcuların başarıya giderken çıkacakları basamakları ve zorlukları simgeliyor.

45. LG

lg-logo

 

Logodaki L harfini dışarıya doğru süreklediğimizde LG’nin müşterilerde görmek istediği mutluluk emojisini görebiliriz.

46. VİKİPEDİA

wikipedia-logo-v2

Logoda bulunan yapboz parçalarındaki eksik, eksik bilgilere karşı arayışın hiçbir zaman bitmeyeceğini ifade ediyor.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu