Yaşam

Dünya Kahve Günü Ne Zaman?

instagram takipçi hilesi

Dünya Kahve Günü kampanyaları ve kutlamaları araştırılmakta. Peki Dünya Kahve Günü ne zaman kutlanmakta?  Önemli gün ve haftalar ilkokul yıllarımızdan bu yana birçoğumuz tarafından dikkatle takip ediliyor. Dünya Kahve Gününün gelmesi ile birçok büyük kahve firması televizyonlarda ve internet sitelerinde birçok kampanya düzenleyip yayınlıyorlar.

Uluslararası Kahve Organizasyonu (International Coffee Organisation) (ICO) ya kayıtlı olan 78 ülke her yılın 29 Eylül – 1 Ekim tarihleri arasını birçok farklı etkinliklerle “Kahve Günü” olarak kutlanmakta. Dünya üzerinde kahve üretiminin %98’ini, tüketiminin ise %83’ünü meydana getiren ülkeler arasında Türkiye yer almamakta. Yine de “Kahve Günü” ülkemizde her yıl birçok farklı kampanya ile kutlanmakta.

kahve 9

Aslına bakılırsa kahve seven birisi için her gün bayram nitelemesi pek de yanlış olmaz anca ICO söz konusu kutlamaların 29 Eylül’de startının verilmesi ve 1 Ekim’in “Dünya Kahve Günü” olarak kutlanması kararını aldı. Bu kutlamaların asıl kaynağı ise Japonya olarak bilinmekte. Japonya Kahve Birliği’nin önderliğinde 1983 yılında (The All Japan Coffee Association) kutlanılan Kahve Günü, Amerika’da da 2005 yılında resmi olarak kutlanmaya başlanmıştır.

kahve 7

Dünya Kahve Günü Kutlayan Ülkeler

Danimarka: 6 Mayıs
Brezilya: 24 Mayıs
Kolombiya: 27 Haziran
Kosta Rika: 2 Eylül
İrlanda: 19 Eylül
Moğolistan: 20 Eylül
Almanya: Eylül ayının ilk cumartesisi

kahve 6

Norveç, Yeni Zelanda, Macaristan, Malezya, İngiltere, Etiyopya, İskoçya, İsviçre, Kanada, Avustralya: 28 Eylül

İsveç, Tayvan, Japonya, Avusturya, Amerika, Romanya, Güney Afrika, Filipinler: 29 Eylül

kahve 3

Türk Kahvesi Nasıl Yapılır?

İlk önce kaç fincan kahve yapılacaksa cezvenin içine o kadar su koyulmalı. İki kişilik olduğunu varsayalım. İki tatlı kaşığı kahveyi cezvenin içine koyuyoruz. Sonrasında iki kahve fincanı suyu da cezvenin içine döküyoruz. Son olarak ne kadar şeker koyulacağını netleştiriyoruz. Kahveyi sade yapmak istiyorsanız hiç şeker koymayın, az şekerli olmasını istiyorsanız 1 çay kaşığı, orta yapmak istiyorsanız 2 çay kaşığı, şekerli kahve yapmak istiyorsanız 4 çay kaşığı kahve yeterli olacaktır. Bir süre yavaş yavaş karıştırıp kahve, şeker suyun birbirine iyice karışmasını sağlıyoruz.

kahve 1

Durum itibari ile kahve pişmeye hazır. Ocağın altını iyice açıyoruz. Kahve çabuk bir şekilde pişirilmek istenirse yeterli miktarda köpük oluşmaz. Yavaş yavaş aheste aheste pişen kahve köpüklenmeye başlar. Bunun sonrasında fincanın yarısına kadar kahve dökülür ve ardından cezveyi tekrar ocağa koyuyoruz. Bu işlemin adı ilk taşımı almak olarak bilinmektedir. İkinci taşımı ise kahveyi biraz daha kaynatarak alma yoluna gidiyoruz.

kahve 7

Kahveniz hazır! Bol köpüklü Türk kahvesi “Dünya Kahve Günü”nde herkese afiyet olsun…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu