Yaşam

Dünya Günü (Earth Day) Nedir?

instagram takipçi hilesi

Dünya Günü, çevre hareketinin başarılarını onurlandıran ve uzun vadeli ekolojik sürdürülebilirliğin önemi konusunda farkındalık yaratan bir kutlamadır. Dünya Günü 22 Nisan günü başta Amerika Birleşik Devletleri olmak üzere pek çok ülkede kutlanır. Dünyanın bazı ülkelerinde 22 Nisan’da ya da vernal ekinoksun gerçekleştiği gün kutlanır.

dunya gunu 1

Dünya Günü Ne Zaman Kutlanmaya Başlandı?

İlk Dünya Günü 1970 senesinde Amerika’da düzenlendi. Petrol atıkları, kirli nehirler ve hava kirliliği de dahil olmak üzere göz ardı edilen büyük çevre sorunlarını protesto etmek için 20 milyon kişi sokaklara çıktı. Protestolara katılanlar dünyanın korunmasının daha ciddiye alınmasını istediler.

Bu gün ilk Amerika’da ve daha sonra birçok ülkede yeni çevre yasalarının veya kurallarının kabul edilmesi de dahil olmak üzere birçok eyleme yol açtı. Bugün sahip olduğumuz modern çevre hareketine ilham verdiği düşünülmektedir.

Amerika’dan Dünyaya: Dünya Günü’nün Küreselleşmesi

Bugün dünya çapında bir milyardan fazla insan Dünya Günü’nü kutluyor. İnsanlar her zamankinden daha fazla endüstrinin dünyanın üzerindeki zararlı etkilerinin farkındalar ve ayağa kalkıp bunun hakkında bir şeyler söylemeye hazırlardır. Doğal olarak, internet, dünyanın en uzak köşelerindeki insanlara ulaşmasını mümkün kıldı.

dunya gunu 2

Dünya Günü’nün 2020 Yılı İçin Yenilikleri Nelerdir?

İlk olarak, Covid-19’un yayılmasını engellemeye ve sosyal mesafeyi uygulamaya devam ederken, olayların çoğu tamamen dijitale dönüşecek. 50. yıl dönümünü kutlamak için Dünya Günü Ağı organizatörleri iklim eylemine odaklanmayı seçti. Resmi web sitesinde yer alan bir açıklamada, iklim değişikliği konusunun bu sene daha fazla üzerinde durulacağı vurgulandı. Ayrıca en az bir milyar insanın katılımını sağlamak için tasarlanmış çeşitli kampanyalar vardır.

Bu Hareket Ne Kadar Önemli?

Küresel salgını ele aldığımızda, büyük bir şeyin değişmesi ve acilen olması hiç bu kadar önemli olmamıştı. Korona salgınında Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde havanın kendini temizlediğine şahit olduk. İstanbul’un Bayrampaşa ilçesinden 100 km ötedeki Uludağ’ın zirvesi ilk kez görüntülendi.

Google’de Destek Verdi

Dünyanın en popüler arama motoru olan Google, 22 Nisan 2020 günü bir doodle yayınladı. Her yıl ayı gün kutlanan Dünya Günü’nü unutmayan Google hazırladığı bir doodle ve video ile destek verdi. İlk olarak 1970 senesinde kutlanmaya başlanan bu günün 2020 yılı itibari ile 50. yılı.

22 Nisan 1970 tarihinde düzenlenen Dünya Günü’ne 22 Milyon’dan fazla Amerikalı katıldı ve doğaya verilen zararlar protesto edildi. Günümüz itibari ile bu gün 190’dan fazla ülke ve 1 milyar’dan fazla insan tarafından kutlanmaktadır.

dunya gunu 3

Dünya Günü ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Instagram takipçi hilesi
Başa dön tuşu