Alışveriş RehberiYeni Teknolojiler

Drone Nedir, Nasıl Çalışır? Drone Çeşitleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

drone 6

“Drone” sözcük olarak İngiliz kökenlidir, çalışma şeklinden yola çıkılarak erkek arıya benzetilmektedir. Günümüz dünyasında “drone” insansız hava araçları olarak da adlandırılabilmektedirler. İki farklı türde drone bulunmaktadır. Bunlardan ilki Wi-Fi’ye bağlanarak çalışan drone, ikincisi ise uzaktan kumanda ile yönetilebilen drone’lardır. Kullanım alanı geniş bir yelpazeye yayılmasının yanı sıra ilk zamanlarında en çok askeri alanlarda kullanımı görülmektedir. Şimdi ise spor ve sağlık gibi birçok farklı sektörde kullanılmaktadır.

Drone Çalışma İlkeleri

drone 5

Quadcopter Nedir?

Quadcopter  birden fazla pervaneye sahip bir helikopter çeşididir. Burada en çok sabit ve simetrik çalışanı 4 pervaneli VTOL (vertical take off and landing) dikey düzlem üstünde alçalma ve uçma prensibi ile çalışmakta olan insansız bir hava aracıdır.

drone 4

Quadcopterların gövde bölümü + işaretini andırır ve her bir noktasında motor yer almaktadır. Bu motorların sayesinde üzerinde yer alan pervaneler hareket ederek kaldırma kuvvetinin oluşmasına neden olmaktadır. Söz konusu motorlar Quadcopterları kendi ekseninin dışında farklı yönlerde kolay bir şekilde hareket edebilmesini ve rahat olarak iniş yapabilmesine olanak sağlar.

drone 1

Quadcopterların pervanelerinin dönüşleri ise tam tersi şeklindedir. Birbirine bakan iki pervane saat yönünde hareket ederken diğer iki pervane ise saat yönünün aksi yönüne doğru hareket eder. Pervanelerin farklı yönde dönmesinin nedeni helikopterin dengesini sağlayıp kendi ekseni etrafındaki yön açılarını sabitleyebilmektir.

Sağ tarafta yer alan pervanelerle son tarafta yer alan pervanelerin dönüş hızlarının farklı olmasının nedeni denge açısında değişim yaratmasından dolayıdır. Diğer iki pervanenin dönüş hızının farklılığı helikopterin yanlamasına gittiği sırada alacağı dönüş hızında farklılıklara neden olur.

drone 7

Her pervanenin dönebilmesini sağlayan motorların gücü ESC (Electronic Speed Controller) yani elektronik hız ayar kontrol mekanizması yolu ile belirlenmektedir.

Drone Çeşitleri Nelerdir?

1-) Ulaşım Alanında Kullanılan Dronelar

drone 2

Ulaşım Alanında Kullanılan DronelarBu dronelar genel itibari ile askeri teçhizat ve ekipmanları yerine sağlıklı bir şekilde ulaştırmak için kullanılmaktadır. Ayak tarafında yer alan açık görünümdeki pençe benzeri ayakları ile taşıma amaçlı kullanılmak için üretilmiştir.

2-) Saldırı İçin Tasarlanan Dronelar

drone 8

Genel itibari ile ateşli ve tehlikeli silahlar taşımaktadırlar. Hedef üzerine kilitlenerek patlatma, paralama ve hedefi infilak ettirme biçiminde tasarlanmıştır. Askeri amaç ile kullanılan bu dronelar fazlasıyla tehlikelidirler.

3-) Takip Amaçlı Kullanılan Dronelar

drone 9

Normal ve kızıl ötesi kameralar ile çalışmaktadırlar. Güvenliği sağlayabilmek adına sokaklarda kullanılır ve olası yangınları tespit edebilmek için ormanlık bölgelerde de kullanılabilmektedir. Doğal afetler için de kullanılabilmektedir.

4-) Fotoğraf, Video ve Hobi Droneları

drone 10

Film yapımcıları ve fotoğrafçılar artık bu droneları tercih etmektedirler. Eski dönemlerde uzaktan kuş bakışı görüntü alabilmek için uçaklar kullanılmaktaydı. Maliyet açısından iyi ve daha ucuz olduğu için şu an bu dronelar tercih ediliyor.

Drone Nasıl Kullanılır? İlk Ders 1.Bölüm ( nasıl yapılır inceleme vlog review)

Kaynak
bilgiustam.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu