Downburst Hava Olayı Nedir?

instagram takipçi hilesi

Downburst Hava Olayı Nedir?

Şiddetli yağmur, dolu, şimşek, yıldırım olayları üretebilen ve normalin aksine aşağı doğru hızlanabilen, aynı zamanda yanlara da dağılabilen çok kuvvetli bir hava hareketidir. Çok sıcak bir hava kütlesi çok soğuk bir hava kütlesi ile çarpıştığında bir aşağı fırtına meydana gelir. Genellikle ülkemizde yaygın olmayan kasırga ve hortumlarla karıştırılmaktadır. Düşüşler, tüm fırtınalardan ve yıkıcı hava olaylarından farklıdır ve bazen daha yıkıcıdır.

Downburst

Türkiye’de de son dönemlerde beklenen downburst hava olayı için Meteoroloji Yüksek Mühendisi Gökhan Abur “Yeni bir meteorolojik olayla karşı karşıyayız. “Çok güçlü sağanaklar, dolular oluşturan ve hortumdan çok daha tehlikeli olan bu olayı ülkemizde görmeye başladık. Önümüzdeki günlerde, yıllarda daha da görmeye başlayacağız” açıklamalarını yapmıştır. Bu meteorolojik olay sırasında, hızla çöken hava, yere çarptığında devam edemediği hızda yana doğru hareket etmektedir. 27 Temmuz 2017’de İstanbul’da yaşandığı bilinmektedir. 27 Temmuz 2017 tarihinde İstanbul’da yaşanan hava olayına da downsburst adı verilmiştir. Yerde kuvvetli yatay rüzgarlar ile insanlara, araçlara ve evlere kurşun gibi büyük dolu taşları fırlatmasıyla bilinir.

Downburst Hava Olayı Nasıl Oluşur?

Küresel ısınmanın neden olduğu ani hava değişiklikleri ile “süper hücreli” yağışlara benzer “yağmur fırtınaları” meydana gelir. Çok sıcak bir hava kütlesi çok soğuk bir hava kütlesi ile çarpıştığında bir “düşüş patlaması” meydana gelir. Düşüşler, çok sıcak bir hava kütlesi ile çok soğuk bir hava kütlesi çarpıştığında meydana gelir. Hava yere çarptığından, yere çarptıktan sonra ileriye devam edemez, aynı hızla yanlara doğru hareket eder. Yere ulaştıktan sonra, her yöne yayılan ve şiddetli bir hava patlaması oluşturan bariz bir yağmur-soğuk havaalanı oluşur. Güçlü rüzgarlar oluşmasıyla bilinir. İnsana ise etraftan gelen parçalar zarar verir.

downburst hava olayi nedir3

Düşüşler, çok sıcak bir hava kütlesi ile çok soğuk bir hava kütlesi çarpıştığında meydana gelir. Bu tür meteorolojik olaylar, kasırga büyüklüğünde yıkıma neden olabilir. Bu nedenle etkileri tehlikelidir. Yere çöken hava yere çarptığında daha fazla hareket edemediğinden yana doğru aynı hızla hareket eder.

downburst hava olayi nedir4

Şiddetli hava patlaması, yere ulaştıktan sonra her yöne yayılan ve kuvvetli rüzgarlar yaratan belirgin bir yağmurla soğutulan havaalanı tarafından üretildi. Kuru fırtınalar gök gürültülü fırtınalarla ilişkilendirilirken, az yağışlı gök gürültülü fırtınalar az miktarda yağmurlu ıslak fırtınalar üretir. Mikro patlamalar ve makro patlamalar, sırasıyla çok küçük ve daha büyük ölçekli düşüşlerdir.

Downburst Hava Olayı İle İlgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu