TarihYaşam

Domuz Bağı Nedir, Domuz Bağı Yöntemi İle Öldürülen Konca Kuriş Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Domuz Bağı Nedir, Domuz Bağı Yöntemi İle Öldürülen Konca Kuriş Kimdir?

Domuz Bağı Nedir?

Domuz Bağı 90’lı yıllarda oldukça kullanılan bir terimdi. Günümüzde de bu sıralar sık sık duyduğumuz bir terim haline gelmiştir. Domuz bağı, işkence yöntemi olarak bilinir. Sırplar tarafından bulunmuş olup, geçmişte Hizbullah Örgütü tarafından sıklıkla kullanılmıştır.

Domuz bağı işkencesi, kişinin az yer kaplaması sebebiyle kullanılmıştır. Ortalama kilo ve boya sahip olan bir kişi domuz bağı işkence yöntemiyle top haline gelebilir. Domuz bağı işkencesi her zaman öldürülmek için yapılmaz. Kimi zaman sadece işkence için de kullanılabilen yöntemlerdendir.

Domuz Bağı Nasıl Yapılır?

domuz bagi nedir domuz bagi yontemi ile oldurulen konca kuris kimdir2

Kişi yüz üstü yatırılır. Ayakları diz kapağından bükülerek kaldırılır. İp önce ayaklara ve diğer ucu ise kişinin boğazına bağlanır. Kişi öylece bırakılır. İp çekildiğinde işkence yapılan kişinin başı, bacakların arasına sıkışır. Domuz bağı ile bağlanılıp işkence yapılan kişinin bacaklarında birikmiş olan kan, şiddetli şekilde vücutta ilerlemek ister fakat ipin sıkılığını buna müsaade etmediği gibi kaslar da buna engel olamaz. Bu yüzden ip ve bacaklar yavaş yavaş açılmaya başlar. Açılmaya başladıkça domuz bağı ile bağlanmış kişi kendini boğmaya başlar.

Hizbullah’ın Domuz Bağı Cinayetleri

1990’lı yılların başında faili meçhul olan birçok cinayet meydana gelmiştir. Bu durum Güneydoğu’da büyük korkuya sebep olmuştur. Hizbullah örgütünün kullanmış olduğu domuz bağı işkence yöntemi, Türkiye’nin gündeminden uzun bir süre düşmemiştir.

17 Ocak 2000 tarihinde İstanbul’da düzenlenen büyük bir operasyon ile Hizbullah örgütünün lideri Hüseyin Velioğlu öldürülmüştür. Hüseyin Velioğlu’nun öldürülmesiyle birlikte örgütün büyük arşivi polislerin eline geçmiştir. Hüseyin Velioğlu polis ile çıkan çatışmada yaralanarak ölmüştür. Bu süre de Cemal Tutar ve Edip Gümüş’te aynı çatışmada sağ şekilde bulunmuştur. Cemal Tutar ve Edip Gümüş’ün sağ olarak çıkması, polisin örgüt içerisinde kayıtlı olan şifrelerine ve kayıtlarına ulaşmasını da sağlamıştır. Bu şifreli dosyalar ve kayıtlar ile birlikte Hizbullah örgütünün, liderlerinin yakalanmasını sağlamıştır.

Aynı zamanda bu liderlerin alındığı sorguda da, domuz bağı işkence yöntemi kullanılarak öldürülen cesetlerin nerede olduğu da öğrenilmiştir. Cesetlerin beton altından çıkması ve Üsküdar’da bir evde domuz bağı işkencesiyle öldürülmüş 10 ceset daha çıkarılmıştır. Çıkarılan cesetlerin çoğunun büyük işkencelere maruz kaldığı da ortaya çıkmıştır.

Domuz Bağı İşkencesiyle Öldürülen Konca Kuriş Kimdir?

Konca Kuriş, 16 Ekim 1961 tarihinde doğmuş Türk, feminist araştırmacı yazar olarak tanınır. Konca Kuriş oldukça dini bütün bir insan olarak tanınır. İslamiyet ile de 1987 yılında tanışmıştır. Nakşibendi Tarikatı ile İslamiyet’le tanışan Kuriş, yaşı ilerledikçe Allah’a ulaşmanın yolunun tarikat olmadığını savunmuştur. Bu sebeple Kur’ancılık akımını benimsemiştir.

domuz bagi nedir domuz bagi yontemi ile oldurulen konca kuris kimdir3

16 Temmuz 1998 tarihinde, evinin önünden geçerken eşi Orhan Kuriş tarafından etkisiz hale getirilerek kaçırılmıştır. 35 gün boyunca Hizbullah örgütü tarafından türlü işkencelere maruz kalmıştır. Konca Kuriş’in işkence görüntülerini örgüt kaydetmiştir. Konca Kuriş’in ceseti 23 Ocak 2000 tarihinde Hizbullah evlerine yapılan operasyon ile bulunmuştur. Kuriş’in aslında 10 ay önce öldürüldüğü tespit edilmiştir. 16 Temmuz 1998 yılından, 23 Ocak 2000 tarihine kadar Konca Kuriş’ten haber alınamamıştır.

Evli ve beş çocuk annesi olan Konca Kuriş’in ölüm tarihi 1999 olarak belirlenmiştir. Konca Kuriş’in mezarlığı, Mersin Şehir Mezarlığı’nda yer almaktadır.

Domuz Bağı İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu