Alışveriş Rehberi

Dolma Kalem Nedir? Ne İşe Yarar? Özelliği Nedir?

instagram takipçi hilesi

Bir yazma aracı olan dolma kalem, içine mürekkep doldurulan bir depoya sahip, ucu genelde paslanmaz çelikten veya altından yapılan bir yapıya sahiptir. Mürekkebi uca ileten hava delikleri var ve bu sayede akıntı kanalları sistemiyle kalem ucuna mürekkep gider. Mürekkep besleme sisteminde ise yüzey gerilimi ve kılcal etki gibi doğal yöntemlerden fayda sağlar.

dolma kalem nedir

Bu yapıya sahip olan dolma kalemler daha eski zamanlarda yoktu. Eski derken 150 yıldan önce üretilen dolma kalemlerde kılcal etkiden yararlanmıyordu. Eski sistemde ise mürekkebi kalem ucuna götürmek için sık sık çalıştırılan bir piston sistemi vardı.

Günümüzün dolma kalemlerinde ise Amerika Birleşik Devletlerinde Waterman tarafından 1880 ‘li yıllarda başladı. Bu başlayan uygulama kanallar ve hava deliklerine besleme mekanizması ismiyle anıldı ve günümüzde de bu sistem ile anılıyor.

Dolma Kalemin özelliği nedir? Ne işe yarar?

Dolma kalem diğer kalemlere oranla daha kalıcı bir etkiye sahip, yazma işlevi görür. Aynı zamanda yapısı ile daha havalı bir görünüm sağlar. Özellikle de iş insanları, patronlar, üst düzey yöneticiler, yazarlar, televizyon program yöneticileri ve sunucuları, gazeteciler vb gibi kalem ile haşır meşir olan insanların özellikle tercih ettiği bir kalem türüdür.

dolma kalem

Sanatçılar ve sosyetiklerin de bir numaralı kalem tercihidir. Öyle ki fiyatlarına bakıldığında özellikle yapısında altın vb gibi metaryeller kullanıldığında binlerce liralık dolam kalemler hediyelik veya alım için satışa sunuluyor. Bir çok dolma kalem markası var ve hepsi de kendi içinde farklı dizaynlara ve stillere sahip.

Özel insanlar ve kendini özel hisseden insanların kullanmasalar bile yanlarında ceket ceplerinde veya çantalarında muhakkak dolma kalem taşıma alışkanlıkları vardır. Bu kendini özel hissettir ve daha şık duruş sergilemelerine yardımcı olur.

Özel günlerde, değer verdiğiniz kadın veya erkeklere dolma kalem hediye edebilirsiniz. Değerli olan ve şık görünüme sahip olan büyük bir his katan dolma kalemler ile verdiğiniz kişi üzerinde büyük bir etki yaratırsınız.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu