Yaşam

Doğum Kontrol Hapları Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar!

instagram takipçi hilesi

Doğum kontrol hapları, doğum kontrolü konusunda en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Fakat bu konuda aslı astarı olmayan kulaktan doğma birçok söylenti vardır.

Doğum kontrol haplarıyla ilgili bilgi edinmek için internette dolaştığınızda karşınıza maalesef aslı astarı olmayan sayısız pek çok bilgi çıkar.

Bu konudaki kafa karışıklığını gidermek ve sizlerin yanlış bilgi edinmesini önlemek adına doğum kontrol hapları hakkında doğru bilinen yanlışları bir araya getirdik.

DOĞUM KONTROL HAPLARI KISIR BIRAKIYOR

dogum kontrol haplari kisir yapmaz 1

Doğum kontrol hapları hakkında doğru bilinen en yaygın yanlış bu hapların kısır yaptığı konusudur. Fakat bu haplar, kullandığınız süre boyunca yumurtlamayı önler ve sizi hamile kalmaktan korur.

Bebek sahibi olmak istediğinizde doğum kontrol haplarını kullanmayı bıraktığınızdan sonra maksimum 3 ay içinde normale dönersiniz ve yumurtlama fonskiyonu eskiden olduğu gibi devam eder. Yani kalıcı hiçbir etki bırakmaz ve bebek sahibi olmanıza engel olmaz.

DOĞUM KONTROL HAPLARI HORMONLARI BOZUYOR

dogum kontrol haplari hormonlari bozar mi

Doğum kontrol hapları, bilinenin aksine hormon dengenizi bozmaz. Aksine  var olan hormon bozukluğu problemlerini gidermek için kullanılır. Adet düzensizliği, tüylenme ve sivilcelenme gibi sorunların tedavi etmek için sıkça tercih edilen bir yöntemdir.

EMZİREN ANNELER DOĞUM KONTROL HAPI KULLANAMAZ

emziren anneler dogum kontrol haplari kullanabilir

Yeni doğum yapan kadınlar; yeniden gebe kalmayı önlemek adına içinde sadece doğal gebelik hormonuna benzeyen bir hormon olan ve mini hap da denen doğum kontrol haplarını, bebekleri 40 günü doldurduğunda kullanmaya başlayabilirler.

Bebeklerini emzirdikleri süre boyunca da doğal kontrol haplarını güvenle kullanabilirler. Ayrıca emziren anneler eğer isterlerse bebekleri 6 aylık olduktan sonra normal doğum haplarını da kullanmaya başlayabilirler.

DOĞUM KONTROL HAPLARI KANSER YAPAR

dogum kontrol haplari kanser yapmaz

Doğum kontrol hapları konusunda doğru bilinen bir diğer yanlış işe bu hapların kanser yaptığıdır. Hatta kanser yapmanın aksine sizi yumurtalık kanserinden koruyucu özelliğe sahiptir.

Sadece meme kanseri gibi hormona karşı duyarlı kanserleri olan ya da ailesinde bu tür kanser hastalarının çok olması nedeniyle bu hastalığa yakalanma riski yüksek olan kadınların bu tarz ilaçları kullanmaları önerilmez.

DOĞUM KONTROL HAPLARI KİLO YAPAR

dogum kontrol haplari kilo yapar mi

Doğum kontrol hapları eskiden daha yüksek dozda hormon içeriyordu fakat yeni jenerasyon hapların içindeki hormon oranı eskiye nazaran oldukça düşüktür. Bu nedenle bu hapların kilo aldırıcı etkisi yoktur.

İştah açıcı özelliği vardır. Fakat eğer kişi iştahını doğru yiyeceklere yönlendirirse sağlıklı bir kiloda kalabilir. Ama artan iştahıyla makarna pilav vs.gibi kilo yapıcı özelliği olan yiyecekleri tüketirlerse yediklerinin özelliğinden dolayı kilo alırlar.

Doğum kontrol haplarının ödem yapıcı etkileri olabilir. Bunu en aza indirmek için hastalar hamur işi vb her tür tuzlu gıdadan uzak durup bolca su ve taze yeşillik tüketmelidirler

 

Kaynak
mynet

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu