Güzellik&Makyaj

Doğru Fondöten Nasıl Seçilir?

Makyajı kusursuz yapabilmek için fondöten seçimi oldukça önemlidir. Cildinizde tüm gün duracak olan fondötene doğru karar vermek gereklidir. Peki, sizin için en uygun fondötenin hangisi olduğunu nasıl anlarsınız? Doğru fondöteni seçmeniz için size yardımcı olacak ipuçları veriyoruz.

Doğru Fondöten Nasıl Seçilir?

Fondöteni cilt tipinize uygun olarak seçerseniz, hem cildinizi yormazsanız hem de ciltte bulunan kusurları daha iyi kapatabilirsiniz. Yoğun kapatıcılığı sahip fondötenler, ciltte maske görüntüsü yaratır ve sizi olduğunuzdan daha yaşlı gösterebilir.

Sivilceye meyilli bir cilde sahipseniz eğer içerisinde salisilik asit bulunan ürünleri tercih edebilirsiniz. Salisilik asit barındıran fondötenler, sivilce ile mücadele ederken kusursuz görünmenize yardımcı olacaktır. Alerjik ciltler de fondöten seçerken, yapısında parfüm olmayanlar tercih etmelisiniz.

Doğru Fondöten Nasıl Seçilir?

Cilt Tipinizi İyi Tanıyın!

Fondöten seçimini cilt tipinize göre yapmanız gerekir. Yağlı bir cilde sahipseniz eğer mat bitişli ve mineral bazlı ürünler kullanabilirsiniz. Böylece, gün içerisinde gün içerisinde ciltte meydana gelen parlamadan kurtulabilirsiniz.

İLGİLİ BİLGİ:
Dolgu Uygulaması Nasıl Yapılır?

Kuru ciltler, nem verme özelliğine sahip fondötenler tercih edebilir. Gün boyu cilt kuruluğu yaşamamak adına, fondötenden önce cildinize iyi bir nemlendirici uygulayabilirsiniz.

Doğru Fondöten Nasıl Seçilir?

Almadan Önce Mutlaka Deneyin!

Fondöteni internetten almak yerine, mağazadan deneyerek alabilirsiniz. Doğru tonu bulmak adına fondöteni çene kemiğiniz ya da dekolte bölgenizde deneyebilirsiniz. Mağaza ışıkları bazen sizi yanıltabilir. Bu sebep ile gün ışığa çıkarak fondötenin rengini kontrol edebilirsiniz.

Fondöteniniz cildinizde tüm gün boyuca tutarak test edebilirsiniz. Çünkü fondötenler, her cilt tipinde farklı reaksiyonlar verebilir. Seçtiğiniz ürün cildinizde oksidize olabilir, çizgilere dolma yapabilir ya da akma ve bozulmalar oluşabilir.

Doğru Fondöten Nasıl Seçilir?

Formülüne Doğru Karar Verin!

Özellikle makyaja yeni başlayanlar adına köpük ya da likit formlu fondötenler daha kolay uygulanır. Pudralı ürünler ciltteki parlaklığı alırken, jel formüle sahip ürünler cilde bakım yapar. Fondötenin formülüne, cilt tipinizi göz önüne bulundurarak karar verebilirsiniz.

İLGİLİ BİLGİ:
Saçlarınızı Uzatmanıza Yardımcı Olacak Yağ Önerileri

Güneşten Koruyanları Tercih Edin!

Cildi güneşin zararlı ışınlarından korumak adına dışarı çıkarken kesinlikle güneş koruyucu uygulamalısınız. Güneş koruyucu, günlük cilt bakımı rutininizin en önemli adımlarından birisi olacaktır. Güneş koruyucusunu gün içerisinde tazelemek gereklidir, fakat makyaj varken bu biraz zor olur.

İçerisinde SPF yani koruma faktörü olan fondötenleri tercih ederek, güneşin zararlı, yorucu ve yaşlandırıcı etkilerine karşı cildinizi koruyabilirsiniz.


Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı