Otomobil

Dizel Yakıt Kullanmanın Dezavantajları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Popüler bir yakıt kaynağı olan dizel yakıt, daha büyük araçlarda ve kamyonlarda bulunan dizel motorlarda kullanılır. Bazı otomobillerin yanı sıra bazı güç ve ısıtma donanımları da dizel yakıt kullanır. Gaz veya mazotun daha iyi bir yakıt kaynağı olup olmadığı konusunda bazı tartışmalar olsa da, mazotun kullanımı değerlendirilirken göz önünde bulundurulması gereken bazı dezavantajları vardır.

dizel 1

Maliyet

Pek çok ülkede, mazotun benzinin maliyetten daha az olmasına karşın, uzun vadeli maliyetler daha düşük perakende fiyatına göre daha ağır basar. Dizel motorlar benzin motorlarından daha az çok yönlü, enerjik ve yakıt tasarrufludur. Bu nedenle, uzun vadede daha fazla yakıt gerektirir, bu da oldukça daha yüksek maliyetlere neden olur. Dizel için gerekli olan özel depolama da maliyetlere katkıda bulunuyor. Dizel motorlar, benzinli motorlardan çok daha yüksek sıkıştırma oranları kullanır. Bu nedenle, standart benzinli motorlardan daha güçlü inşa edilmeleri gerekir. Bu onları ağırlaştırır ve inşa etmeleri biraz daha pahalıdır.

dizel 2

Çevre

Biyodizel adı verilen bir tür dizel yakıt, bitkisel yağlar gibi tarımsal ürünlerden üretilir. Biyodizel üretimi büyük miktarlarda tarım alanı gerektirir, böylece dünya genelinde büyüyen gıda mahsullerine ayrılan toplam tarım alanı miktarını düşürür. Biyodizel yapımında kullanılan mahsullerin üretimi de tarım alanlarına zarar verebilir.

Kirlilik

Gazdan daha fazla viskoziteye sahip olan dizel, kırıcı ve bulaşıcıdır. Döküldükten sonra ve daha yavaş şekilde buharlaşırken, kir ve tozun üzerine yerleşmesini kolaylaştırır. Kullanılabilir formunda dizel genellikle ezilir. Dizel ayrıca bir motoru çalıştırmak için kullanıldığında kirli siyah duman yayar. Nefes almakta zorlanmak, görüşte problem ve hava kirliliğine neden olmak hoş değildir.

dizel 3

Gürültü

Dizel motorlar benzinli motorlardan daha gürültülüdür. Dizel motor teknolojisindeki önemli ilerlemelere rağmen, dizel motorlar yakıtın işlenme şekli ve yakıtın enerji sağlama şekli nedeniyle hala yüksek sesle kalır. Seslerinin çoğunu kolayca boğumlu egzozlarından üreten benzinli motorların aksine, dizel motorun gürültüsünün büyük bir kısmı doğrudan motorun kendisinden gelir. Günümüzde üreticiler otomobillerinde ses yalıtımı yalıtımı kullanmakta oldukça başarılı olsalar da, dizel motorlar hala bu problem mevcuttur.

Motor Emisyonları ve Bakımı

Dizel motor bir asırdan daha önce icat edilmiş olmasına rağmen, yakın zamana kadar emisyonlara çok az dikkat edildi. Günümüzün çoğu dizel otomobilleri dizel egzoz sıvısına dayanarak dizel motorun emisyonlarını azaltan bir egzoz işlemine güveniyor.

dizel 4

Dizel ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=7lLIWaJhrrY

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu