Gezi Rehberi

Diyarbakır’da Görülmesi Gereken Yerler

instagram takipçi hilesi

 Diyarbakır’da Görülmesi Gereken Yerler: Tarihe yüzyıllar boyunca tanıklık etmiş, Doğu’nun Paris’i olan Güneydoğu Anadolu Bölgesinin en eski ve en büyük şehri Diyarbakır tarihi hanları, kiliseleri, camileri, köprüleri, kaleleri ile görülmeye değer bir şehirdir. UNESCO Dünya Mirası Listesine giren görkemli Diyarbakır Kalesi ve Çin Seddi’nden sonra uzunluğuyla dünyanın en uzun surlara sahip olan Diyarbakır, sizi büyüleyici bir manzara ile karşılamaktadır. Diyarbakır’da mutlaka görmeniz gereken yerleri sizin için listedim. Gelin Surların Şehri Diyarbakır’da Görülmesi Gereken Yerleri birlikte keşfedelim.

Diyarbakır’da Görülmesi Gereken Yerler

Diyarbakır’da Görülmesi Gereken Yerler

Sülüklü Han

Surlarin Sehri Diyarbakirda Gorulmesi Gereken Yerler 1

Diyarbakır’a gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken yerlerden biri olan Sülüklü Han ismini  avlusunda bulunan çeşmenin etrafındaki sülüklerden almış ve o zamanlarda sülükler tedavi amacıyla kullanılmıştır. 1683 yılında inşa edilen bu han günümüzde kafeye çevrilen bu yer turistlerin uğrak noktası olmuştur. Sülüklü Han’ın ortasında bulunan kocaman yaşlı dut ağacı ve ev yapımı şerbetleri, Süryani şarabı ve kahvesi ile tarihin atmosferini hissedeceksiniz.

Hasan Paşa Hanı 

Surlarin Sehri Diyarbakirda Gorulmesi Gereken Yerler 2

Diyarbakır merkezde bulunan Hasan Paşa Hanı tarihi zamanlarda kervanların hayvanlarını barındıracakları bodrum katındaki ahır dahil olmak üzere, üç katlı bir handır ve hanın üst katında odalar bulunmaktadır. Hanın tam ortasında geniş bir avlu yer almaktadır. Günümüzde hem yerli hem de yabancı turistlerin oldukça ilgisini çeken Hasan Paşa Hanı’nın üst katında restaurantlar bulunmaktadır ve bu restaurantlarda genellikle kahvaltı yapılmaktadır. Hanın alt katında ise  çeşitli süs ve antika eşyaların satıldığı dükkanlar yer almaktadır.

Diyarbakır Ulu Cami

Surlarin Sehri Diyarbakirda Gorulmesi Gereken Yerler 3

Diyarbakır’da Görülmesi Gereken Yerlerden biri de Diyarbakır Sur merkezinde bulunan en ünlü ve eski camisi olan mimarisi ile dikkat çeken Diyarbakır Ulu Cami’dir. Diyarbakır Ulu Camisinin en önemli özelliği 800 yıllık tarihi güneş saatinin yer almasıdır. Bu güneş saati ile zaman ölçülürmüş. Diyarbakır Ulu Cami kiliseden çevirilerek yapılmış ve zamanla restore edilerek bugünkü halini almıştır.

Dört Ayaklı Minare

Surlarin Sehri Diyarbakirda Gorulmesi Gereken Yerler 4

Şeyh Mutahhar Camisi’nin minaresi dört sütun üzerinde inşa edilmiş tarihi bir minaredir. Dört ayak dört İslam mezhebini simgeler ayrıca Anadolu’nun tek dört ayaklı minaresi kabul edilmiştir. İnanışa göre sütunların altından yedi defa geçenin dileği kabul oluyormuş.

Diyarbakır Surları

Surlarin Sehri Diyarbakirda Gorulmesi Gereken Yerler 5

Dünyanın en eski ve uzunluğu ile UNESCO dünya mirasına giren Diyarbakır surları tarihe yüzyıllar boyunca tanıklık etmiştir. Diyarbakır surlarının 4 kapısı bulunmaktadır. Bunlar; Dağ Kapı (Harput Kapı), Urfa Kapı (Rum veya Halep Kapı), Mardin Kapı ve Yeni Kapı olarak isimlendirilmiştir. Tarihte bu surların kapıları sayesinde ticaret geçişleri sağlanmaktaymış. Oldukça dayanıklı olan bu surlar günümüzde restore edilerek turistlerin uğrak noktalarındandır.

Saint George Kilisesi

Diyarbakirda Gorulmesi Gereken Yerler 8

 

Diyarbakır’ın tarihin ilk merkezi olan İç kalede bulunan Roma  döneminden kalma Saint George Kilisesi Kara Papaz kilisesi olarak da adlandırılmıştır. Artuklular döneminde ise hamam haline getirilmiştir. Yapım tarihi kesin bilinmemektedir. Günümüzde ise sanat galerisi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Meryem Ana Kilisesi

Diyarbakirda Gorulmesi Gereken Yerler 9

Diyarbakır’da görülmesi gereken yerlerden biri de Meryem Ana Kilisesi günümüzde de kilise görevini sürdüren bir diğer adı Mor Yakup Kilisesidir. Bizans döneminden kalma kilise zamanla onarım görmüştür.

İskender Paşa Konağı

Diyarbakirda Gorulmesi Gereken Yerler 11

Günümüzde kafe olarak işletilen İskender Paşa Konağı tarihi dokusunu hala korumaktadır. Bahçesinde 400 yıllık bir çınar ağacı bulunmaktadır. İskender Paşa Konağında çınar ağacının gölgesinde dinlenebilirsiniz.

On Gözlü Köprü

Surlarin Sehri Diyarbakirda Gorulmesi Gereken Yerler 6 1536x1018 1

Dicle Nehri üzerinde bulunan on gözlü köprü tarihi bir köprü olup, Diyarbakır’ın açık müzesi sayılmaktadır. On gözlü köprü on açık kemere sahip olduğu icin On Gözlü Köprü olarak adlandırılmıştır. Diyarbakır’ın simgesi haline On gözlü köprü mimarisi ile dikkat çekmektedir.

Gazi Köşkü

Diyarbakirda Gorulmesi Gereken Yerler 7

Diyarbakır’da görülmesi gereken yerlerden biri de Gazi Köşkü bir diğer adıyla Atatürk Köşkü iki katlı tarihi bir köşktür. Atatürk, Çanakkale Savaşından sonra Doğu cephesinde görevlendirilmiş ve Diyarbakır’a gelmiştir. 27 Mart 1917 tarihine kadar bu köşkte kalmıştır.  Diyarbakır Atatürk Köşkü, siyah, beyaz kesme taşlardan yapılmıştır. Köşkün girişin sağındaki küçük kapı mutfağa solundaki kapı da çay ocağına açılmaktadır. Üst katta çalışma ve yatak odaları vardır. Atatürk’ün ölümünden sonra, Gazi Köşkü Diyarbakır belediyesinin korumasında yeniden restore edilerek ziyarete açılmış ve müze haline gelmiştir.

Hevsel Bahçeleri

Diyarbakirda Gorulmesi Gereken Yerler 10

Diyarbakır’da görülmesi gereken yerler arasında UNESCO Dünya mirası listesine giren Dicle Nehri kıyısında, Diyarbakır Kalesinde yer alan yaklaşık yedi bin yıllık geçmişe sahip olan Hevsel Bahçeleri cennet bahçesi olarak anılmaktadır. 180’den fazla kuş türüne ve birçok hayvana ev sahipliği yapan Hevsel Bahçeleri doğal güzelliği ile dikkat çekmektedir.

Diyarbakır’da Görülmesi Gereken Yerler ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu