Dilek Gürsoy Kimdir?

instagram takipçi hilesi

Dilek Gürsoy
Tam adı: Dilek Gürsoy
Doğum tarihi: ??. ??. 1976
Doğum yeri: Neuss, Almanya
Boyu: 1,6 m
Burcu: 
Ailesi: Zeynep Gürsoy (Annesi)
Mesleği: Doktor
Aktif Yılları: 2000’li yıllardan bu yana
imdb-logo
Sosyal Medyada
instagram-hesabi  twitter-hesabi

Hakkında

Dilek Gürsoy Kimdir? Dilek Gürsoy, Türk asıllı yapay kalp cerrahıdır.

Dilek Gürsoy Kaç yaşında? Ailesi ve Burcu, Boyu Kaç?

Dilek Gürsoy, 1969 senesinde Ordu’nun Fatsa ilçesinden çalışmak için Almanya’nın Türkiye’den istediği işçi kafilesi ile Gastarbeiter olarak Almanya’ya göç etmiş olan bir ailede 1976 senesinde Neuss’ta dünyaya gözlerini açmıştır. İki erkek kardeşi olan Gürsoy’un annesi Zeynep Hanım Pierburg fabrikasından çalışmıştır. Boyunun 1,6 m civarından olduğu tahmin edilmektedir.

Dilek Gürsoy Eğitimi

Gürsoy, Türkiye’de iken okumasına izin verilmeyen ve bu yüzden okuma yazmayı kendi imkanları ile öğrenmiş bir anne tarafından yetiştirilmiştir.

Anaokulunda Almanca eğitimi alan ve Alman dünyasına ve toplumuna rehber olan bir Alman çiftle tanışan başarılı isim Martin-Luther-Grundschule, liseyi Neuss’taki Quirinus-Gymnasium’da tamamladı. Düsseldorf Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra aynı üniversitede hekim asistanı, uzman ve tıp direktör yardımcısı olarak çalıştı. Üniversiteye ilk giden Dilek Gürsoy oldu.

Dilek Gürsoy Kariyeri

2017 yılında Bremen’de görev yapan Gürsoy, Mart 2019’dan itibaren Siegburg Helios Kliniği’nin Kalp Cerrahisi Bölümü’nde Konsültan Cerrah ve LVAD Program Direktörü olarak görev yapmaktadır.

Avrupa’da yapay kalp ameliyatı yapan ilk ve tek kadın doktor olan Dr. Gürsoy’un Almanya’nın yanı sıra Hindistan ve Türkiye’de de büyük kalp ameliyatları yaptığı biliniyor. Almanya’nın en prestijli ödüllerinden Viktreis Ödülü ve 2019 Alman Tıp Ödülü’ne layık görülen Gülsoy, aynı zamanda Yılın Doktoru seçildi. Gürsoy, şu anda Düsseldorf’taki Bel Etage Kliniği’nde Başhekim olarak görev yapmaktadır.

Dilek Gürsoy, yapay kalp alanında 12 yıl gibi uzun süredir çalışmalar yapıyor. Bu çalışmasının ise meyveleri alıyor. Avrupa’nın tam yapay kalp nakli yapan ilk kadın kalp cerrahı olan Dr. Gürsoy, ABD merkezli olan Forbes dergisinin Almanya sayısının Kasım ayı kapağı oldu. Bu dergi 3 Kasım günü satışa çıkarılacak.

Yapay kalp, normal bir kalbin fonksiyonlarını ve işlemlerini yerine getiren bir cihaz şeklinde insan kalbinin yerini alan bir cihazdır. Yani yapay kalp gerçek bir kalp gibi odacıkları bulunan ve vücudumuza kan pompalayan bir alet. Kulağa gerçek dışı gibi geliyor olabilir ancak gerçek. Ve bunu Avrupa’da yapan tek kadın cerrah ise bir Türk.

Yapay kalbin takılabilmesi için bazı durumların olması gerekir. Kalp yetmezliği benzeri bir durumunuz var ve donör bulunamıyorsa tercih edilen bir yöntemdir. İlk duyduğunuz zaman kulağa çılgın bir fikir gibi geliyor. Aslında bu durum teknolojinin ne kadar geliştiğinin de bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor. Artık insanların en kritik organlarından biri olan kalp dahi yapay olarak elde edilebiliyor.

Videoları

Fotoğrafları

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu