İnternet ve WebPazarlama ve Reklamcılık

Dijital Pazarlama Nedir?

instagram takipçi hilesi

Dijital pazarlama, başta internet üzerinden olmak üzere, birçok çevrimiçi veya çevrimdışı ortamda dijital teknolojileri kullanan hizmetlerin veya ürünlerin pazarlanması işlemidir. Dijital pazarlama, gerekli niteliklerin temel pazarlama stratejileri ve yaratıcı becerilerin ötesine geçtiği kendi endüstri alanı vardır. Dijital pazarlama endüstrisine girmeyi düşünüyorsanız, gereken becerileri ve dijital pazarlamacıların ne yaptığını anlamak, başlamak için iyi bir yerdir.

dijital pazarlama 1

Genel anlamda, dijital pazarlamacı, müşteri adayları oluşturmak ve marka bilincini oluşturmak için dijital kanalları kullanmaktan sorumludur. Dijital kanallar şunları içerir:

  • Şirket web siteleri
  • Sosyal medya
  • Arama motoru sıralamaları
  • Eposta pazarlama
  • Çevrimiçi görüntülü reklamlar
  • Kurumsal bloglar

Bunun ötesinde, dijital pazarlamacının zayıf yönleri belirlemek ve bu kanallardaki performansı arttırmanın yollarını bulmak için ölçülebilir analitik kullanması gerekir. Bu rolde, bir şirketin dijital stratejisinin tüm yönlerinden sorumlu olabilir veya yalnızca birine odaklanabilirsiniz.

Küçük şirketler bir genel uzman veya yöneticiye sahip olma eğilimindeyken, şirketler sorumlulukları tüm ekibin etrafına ya da hatta birkaç farklı departmana yayabilirler.

Dijital Pazarlamanın Birçok Yönü

2019 Yılında En İyi Dijital Pazarlama İşleri

Dijital pazarlamada, her şeyden önce size fayda sağlaması için bir veya iki beceriye odaklanabilirsiniz. Örneğin, aynı zamanda kodlamayı anlayan güçlü bir yaratıcı birey olmak veya sosyal medya için ne kadar önemli bir içerik alan bir teknik eleman olmak.

Kendi çevrimiçi varlığınızı ve sosyal medya sayfalarını çok fazla takipçi içeren bir bina oluşturmaktan ziyade, güvenilirliğinize ekleyebileceğiniz birçok çevrimiçi sertifika vardır. Dijital pazarlamada kariyer yapmak istiyorsanız bu genellikle kendinize dikkat çekmek için en iyi yoldur.

dijital pazarlama 2

Dijital Pazarlamacı İçin Bazı Genel Beceriler ve Uzmanlık Alanları

1- Video

İnsanların dikkatini çevrimiçi olarak yakalamak zor. İstatistikler, Google’ın sıralamasında videonun etkileşimi artırdığını gösteriyor. Video yapımcısı olmak zorunda değilsiniz, bunun yerine, video oluşturmanın temellerine odaklanın.

Senaryoların nasıl yazılacağına dair bir anlayışa sahip, video oluşturmak için platformları ve uygulamaları kullanın ve videolarda nelerin işe yaradığını dijital pazarlama işlerine başvururken çekiciliğinizi artıracaktır.

2- SEO ve SEM

Çevrimiçi aramalar dijital reklamları yönlendirir. Bu alanda çalışabilmek için arama motoru optimizasyonunu (SEO) ve arama motoru pazarlamasını (SEM) anlamak zorundasınız. Buradaki arka plandaki teknik işler için endişelenmene gerek yok.

SEO ve SEM‘in çevrimiçi çabalarınızı nasıl etkilediğini anlamak, dijital bir ekibin geri kalanıyla birlikte, yanlış bir işte görünmeden çalışmanıza olanak sağlayacaktır.

dijital pazarlama 3

3- İçerik Pazarlaması

İçerik, web sitesi, video, sosyal medya veya bloglama olup olmadığını müşterileri çekmek için kullanılır. Ayrıca, beyaz kağıtlar, vaka incelemeleri, nasıl yapılır kitapçıkları ve daha fazlası gibi kişilerin çevrimiçi olarak erişebileceği her şeyi de içerebilir. İçeriğin özelliklerini, nasıl yaratıldığını, nasıl etkili olduğunu ve nasıl kullanılacağını en iyi şekilde anlamak, hemen hemen tüm dijital pazarlama rolleri için ihtiyaç duyulan bilgi zenginliğini sağlayacaktır.

,Bir işletmenin sosyal medya dahil olmak üzere hedeflerine ulaşmasına yardımcı olmak için içeriği en iyi nasıl kullanacağınızı anlamanız gerekir. Dijital pazarlama endüstrisinde ne düzeyde bir iş aradığınıza bağlı olarak, içerik stratejisini ve analizini de anlamanız gerekecektir.

4- Veri ve Analitikler

Google Analytics, dijital pazarlamanın birçok yönünün merkezindedir. Raporları izleyebilirsiniz, ancak daha önemli olan bulduğunuz bilgileri nasıl kullanacağınızdır. Kampanyaları izlemek ve tüketici davranışına dayalı bulguları uygulamak, dönüşümleri artıracak ve trafik çekecek daha iyi çözümler bulmanızı sağlayacaktır.

Veri toplama ve kullanma da günümüz işletmelerinin topladığı veriler yeni müşteriler toplamak ve elde tutmak için yenilikçi yöntemlerle kullanılması gereken bir altın madeni gibidir.

5- Tasarım Düşüncesi

Başarılı dijital pazarlamanın anahtarı kullanıcı deneyimidir. Tasarım düşüncesi şirketlere müşterileri en iyi şekilde nasıl çekeceklerini öğrettiği için çok önemlidir, ancak bunun ötesinde, çevrimiçi deneyimlerinin basit ve etkili olmasını sağlar.

Bu, çevrimiçi alışveriş sitelerini kullanmak, bilgilere erişmek ve şirketinizin özelleştirilmiş uygulamalar dahil müşterilere sunabileceği diğer şeyleri içerebilir.

dijital pazarlama 4

Dijital Pazarlama ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=nZakJ4bbXfc

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu