Yerli Kadın Ünlüler

Didem Madak Kimdir?

instagram takipçi hilesi

didem madak 13
Tam adı: Didem Madak
Doğum tarihi: 8 Nisan 1970
Doğum yeri: İzmir / Türkiye
Boyu: 
Ailesi: Füsun Madak (annesi), Yusuf Madak (babası)
Eşi: Timur Çelik
Çocuk (ları): Füsun Çelik
Mesleği: Şair
Aktif Yılları: 2000 – 2011
youtube-chanel

Hakkında

Didem Madak kimdir? Didem Madak, Türk edebiyatının en değerli kadın şairlerinden biridir. Her şiirinde farklı bir acıyı, aşkı, üzüntüyü ya da sevinci okurlarına yansıtmayı başaran Didem Madak, 41 yaşında kanser hastalığı nedeniyle hayata gözlerini yummuştur. Geriye her biri birbirinden değerli kitapları ve şiir dizeleri kalmıştır.

Didem Madak, 8 Nisan 1970 tarihinde İzmir’de dünyaya geldi. Hem annesi hem de babası öğretmen olan şair, tayin sebebiyle oradan oraya sürüklendi. Ancak en çok Amasya ve Burdur’da yaşadı. Çocukluğunu bu şehirlerde geçirdi. 6 yaşına kadar tek büyüyen bir çocuktu. Fakat 6 yaşındayken Işıl isminde bir kardeşi oldu.

12 Eylül olayları Didem Madak’ın ailesini de vurdu. Babası Uşak’a sürüldü. Fakat annesi, Işık ve kendisi Burdur’da kaldı. Burdur’da yaşarken hayatları oldukça sıkıntılı ve korku dolu geçti. Annesi sıkıntılı sürece çok fazla dayanamadı ve beyin kanserine yakalandı. Kısa sürede hayata gözlerini yumdu.

Didem Madak annesinin ölümünün ardından oldukça derin bir yara aldı. Aldığı bu yara, şiirlerindeki hüzne tesir edecek kadar büyük bir travmaydı.

İkinci büyük üzüntüsü ise babasından geldi. Annesini kaybettikten kısa süre sonra, babası başka bir kadınla evlenmişti. Onun bu evliliğini Didem Madak kaldıramadı ve babası ile arasında mesafe koydu.

Eğitiminin bir kısmını babasının yanında alsa da, ortaokula geldiğinde o evden ve o şehirden ayrılarak İzmir’e gitti. Hayat sadece duygusal zorluklarla sınamıyordu kendisini. Aynı zamanda maddiyat da oldukça zor zamanlar yaşatmıştı.

Üniversite sınavına girdi. Oldukça iyi bir puan alarak Ege Üniversitesi Biyoloji bölümünü kazandı. Bir yandan okuyor bir yandan çalışıyordu. Fakat, çalıştığı kendisine ve eğitimine yetmeyince okulu yarıda bıraktı.

Bir süre sonra yeniden üniversite sınavına girdi. Bu kez yine aynı okulda hukuk bölümünü kazandı. Birinci sınıfı okuduktan sonra babası ile alakalı sorunlar nedeniyle okulunu dondurdu. Bu esnada babası ile aynı evde yaşıyordu. Fakat daha fazla aynı evde kalmak istemediği için 19 yaşında evlendi.

Evliliği 4 sene sürdü. Evliyken okulunu bırakmıştı. Ancak boşandıktan sonra yeniden okuluna başladı. Eğitimini tamamladı. Öne stajyer avukatlık yaptı. Bu esnada tasavvufa ilgi duydu. Şiir ile tanıştı.

Müjde Bilir isimli edebiyatçı ile dostluk kurdu. İstanbul’a taşındı. Hem avukatlık hem de şairlik yaptı. İkinci evliliğini 2006 yılında Timur Çelik ile yaptı.

Bir kızı oldu. Bu kızına annesinin adı olan Füsun’u verdi. 2010 yılında kolon kanseri teşhisi konuldu. 1 yıl kanserle mücadele etti. Fakat 2011 yılında hayata gözlerini yumdu.

Didem Madak Şiirleri

 1. Annemle İlgili Şeyler
 2. Mutsuza Kim Bakar
 3. Yüzüm Güvercinlere Emanet
 4. Şimdi Bir Hatırasın
 5. Çiçekli Şiirler Yazmak İstiyorum Bayım
 6. Pollyanna’ya Mektuplar
 7. Ah’lar Ağacı
 8. Siz Aşk’tan N’anlarsınız Bayım?
 9. Kalbimin En Doğusunda
 10. Karınca Kumu
 11. Paragraf Başı
 12. Gecenin Çekmecesinde
 13. Poşet Süt
 14. Çatlakların Arasında
 15. Yağmur ve Çilingir
 16. Viraj
 17. Dikişli Şiir.

Didem Madak Kitapları

 1.  Pul Biber Mahallesi
 2. Grapon Kağıtları
 3. Ah’lar Ağacı

Videoları

Fotoğrafları

Tansu Sülün

Okurum, yazarım, konuşurum. Kelimelerin efendisiyim

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu