Diaspor (Zultanit) Taşı Nedir? Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Diaspor (ingilizce : diaspore) taşı zultanit şekilde dünyada sadece Türkiye’de çıkarılıyor. Diaspor,alüminyum bazlı renk değiştirme özelliği bulunan bir mineraldir. Diaspor taşı nedir? Diaspor taşı nasıl anlaşılır ve diaspor taşının özellikleri ve faydalarına sizlere bu yazımda aktaracağım.

diaspor

Diaspor (Zultanit) Taşı Nedir?

Diaspor,alüminyum bazlı renk değiştirme özelliği bulunan bir mineral. Diaspor ismi de Yunanca’da Diaspora sözcüğünden gelmekte olup, taşın ışığı saçması ve ışıltıya benzemesi nedeniyle bu ismi vermişler.

Diaspor taşı (diaspor minerali) tarihi 1800‘lü yıllara kadar uzanır. Diaspor taşı ilk olarak Rusya’da keşfedilmiştir. Daha sonrasında da ABD’de, Yeni Zellanda’da ,Brezilya’da,Arjantin’de ve Çin’de çıkarılmaya başlanmıştır. Bu zamanlarda çıkarılan diaspor taşları çok tortulu şekilde çıkarılmıştır.

Dünyada  ilk ve tek olarak mücevher kalitesindeki kristal yapılı ve ışığı çok iyi yansıtan, şeffaf renk değiştiren diyaspor zultanit olarak sadece Türkiye’de Muğla’da çıkarılıyor. Zultanit ismi diaspor taşının piyasada bulunan ticari bir markası.

Diaspor Zultanit ile Diaspor Csarite arasındaki far nedir?

Diaspor madenden çıkarılan taşın adıdır. Bu taşın yani mineralin satış markası olarak da Zultanite ve Csarite isimde türleri vardır. Bunlar aynı zamanda birer ticari markadır.

1997 yılında ilk zultanite taşı Türkiye’de Murat Akgün’e ait olan madeninde bulundu. 2005 yılında ise zultanite adıyla dünyaya satışa sunuldu. Bu yüzden Türkiye’de çıkarılan diaspor taşına zultanite adı verildi. 2012 yılına gelindiğinde de bazı sebeplerden ötürü bu markadan ayrıldı ve Csarite adıyla yeni marka ismi verildi.

Diaspor taşının genel bilgileri / künyesi

 • Sertlik : 6.5-7
 • Özgül ağırlığı: 3.3-3.5
 • Kimyasal formül ve grubu: HAIO2, AIO(OH)
 • Renkleri: Yeşil,beyaz,pembe,sarı,leylak ve kahvrengi renkleri ve tonlarıdır. Şeffaf ve yarı şeffaf da olabilir.
 • Çıkarıldığı yerler:  Rusya,ABD, Yeni Zelanda, Çin,Arjantin ,İngiltere. Zultanit olarak sadece Türkiye (Muğla).

İşte doğal diaspor taşının özellikleri ve faydaları

diaspor tasinin faydalari 800x600

 1. Güven arttırıyor.
 2. Sakinlik ve dinginlik taşıdır.
 3. Bedensel gerginliği azaltır.
 4. Cesaretlendirir.
 5. Negatif enerjiyi emer.
 6. Dikkat çektiğinde ise nazarı emer.
 7. Zihin açmaya yardımcı olur.

Diaspor zultaniete veya Csarite olarak bir çok takıda kullanılmaktadır. Bu takılardan alarak ve aksesuar olarak kullanılarak yukarıdaki faydalarından yararlanmanız mümkün. Doğa her zaman bize sunulmuş olan bir nimet olduğunu her zaman kanıtlıyor işte onlardan biri de diaspor.

diaspor kristali 800x408

Bu yazımda diaspor zultanite ile ilgili sizlere merak edilenleri yanıtladım. Sizin  de bu taş ile ilgili yorumlarınız varsa aşağıdan yorum olarak yazabilir ve bu bilgi yazımızın gelişimine destekte bulunabilirsiniz. Ayrıca aşağıdan da diaspor ile ilgili bulduğum videolara da bakabilirsiniz.

Diaspor ile ilgili videolar

https://www.youtube.com/watch?v=5AVwn0rpr_E

Kaynak
KaynakKaynak 2Google araması

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu