Denge Tahtası Nedir, Faydaları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Denge Tahtası Nedir?

Denge tahtası, adından da anlaşılacağı gibi, denge becerilerini geliştirmeye yardımcı olan basit tasarımları için step ve kardiyo ekipmanları arasında öne çıkıyor. Bu tip ekipmanlar geniş bir yelpazede ve çeşitlilikte kullanılmaktadır. Piyasadaki birçok denge tahtası ahşap veya plastik malzemeden üretilmektedir. Yuvarlak ve dikdörtgen tahtalar en popüler olanlarıdır.

Denge Tahtası

Sağlık, güç ve canlılık arayışında geleneksel faaliyetlere daha fazla enerji ve zaman harcanır. Ağırlık kaldırmak, koşmak ve zıplamak elbette önemlidir; ancak fitness ve kardiyonun özü dengedir. Birçok spor salonu ekipmanının aksine, bir denge tahtası pratiktir, taşıması kolaydır ve farklı kas gruplarına odaklanabilir.

Denge Tahtasının Faydaları Nelerdir?

 • Fiziksel aktiviteyi kolaylaştırır. Denge tahtası egzersizleri, fiziksel çevikliği artırır ve hareketler arasında hızlı geçiş yapabilme avantajı sağlar. Vücudun tepki süresini kısaltan bu beceriler, özellikle rekabetçi sporlarda önemli bir rol oynamaktadır.
 • Yaralanma riskini azaltır. Sporda ve günlük yaşamda meydana gelen yaralanmaların çoğu, denge ve koordinasyon eksikliğinden kaynaklanır.
 • Bilişsel işlevi geliştirmeye yardımcı olur. Vücut dengesi ve duruş becerileri geliştikçe odaklanma yetenekleri de gelişir. Denge tahtası, duyusal işlem olarak da bilinen vestibüler işleve yardımcı olur ve lober koordinasyonu, ince motor becerileri ve vücut hizalaması gibi temel işlevleri geliştirir.

denge tahtasi nedir faydalari nelerdir2

 • Çekirdek kaslarının gelişimini hızlandırır. Vücudun her hareketi core kaslarının güç ve stabilitesine dayanır. Denge tahtası ayrıca bu core kaslarını daha fazla sorumluluk yükleyerek daha güçlü hale getirir.
 • Doğru duruş sağlar. Uzun süreli bilgisayar ve cep telefonu kullanımının, özellikle kambur bir sırt olmak üzere çeşitli duruş bozukluklarına yol açabileceği iyi bilinmektedir. Özgüven kaybına ve sağlıksız bir omurgaya yol açan bu sorunun çözümü dik egzersizler yapmaktır.

Denge Tahtasını Kimler Kullanır?

 • Fizyoterapist: Bir fizyoterapist, yaralanma riskini azalttığı için sıkı eklem ve ayak bileği problemleri olan kişiler için bir denge tahtası önerebilir.
 • Psikolog: Denge tahtaları, bilişsel becerileri ve uzamsal farkındalığı geliştirmenin en iyi yollarından biri olarak kabul edilir. Aslında araştırmalar, düzenli olarak denge tahtası kullanan kişilerin başkalarıyla daha etkili iletişim kurabildiğini göstermiştir.
 • Çocuklar: Özellikle kaykay benzeri squboard denge tahtası tasarımı, çocukların iyi vakit geçirmelerini ve motor becerilerini geliştirmelerini sağlar. Çocuklarda serebral palsi tedavisinde de kullanılabilir.

denge tahtasi nedir faydalari nelerdir1

 • Akrobatlar: Denge tahtaları fiziksel ve zihinsel gelişimin yanı sıra eğlence amaçlı da kullanılmaktadır. Yetenekli akrobatlar, ekipmanı hızlı dönüşler, dramatik sıçramalar ve hatta taklalar için kullanır.
 • Sporcular: Denge tahtaları, sezon dışı antrenmanlarda mevsimlik sporlar için en popüler ekipmanlardan biridir. Özellikle kayak ve sörf gibi denge gerektiren sporlar için futbol, ​​jimnastik ve hatta yoga tutkunları tarafından sıklıkla kullanılır.
 • Dansçılar: Bale gibi estetik figürlerin ön planda olduğu dans türlerinde dansçılar yere basmadan önce denge tahtası egzersizleri yaparlar.
 • Müzisyenler: Şarkıcılar ve rüzgar çalanlar, çekirdek kas gelişimine yardımcı olduğu için diyafram kontrolünü iyileştirmek için bir denge tahtası kullanır.

Denge Tahtası İle İlgili Videolar

İlgili İçerikler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu