Yerli Kadın Ünlüler

Trendyol’un Kurucusu Demet Mutlu Kimdir?

instagram takipçi hilesi

demet mutlu 1
Tam adı: Demet Mutlu
Doğum tarihi: 22 Ağustos 1981
Doğum yeri: New York, ABD
Boyu: 1,7 m
Burcu: Aslan
Ailesi: Bilal Mutlu (Babası)
Eşi: Evren Üçok (Boşandı)
Çocuk (ları): 
Mesleği: Girişimci, İş Kadını
Aktif Yılları: 2009 yılından bu yana
imdb-logo
youtube-chanel
Sosyal Medyada
instagram-hesabi facebook-sayfasi twitter-hesabi

Hakkında

Demet Mutlu Kimdir? Demet Mutlu, Türkiye’nin en başarılı genç girişimcilerinden bir tanesidir.

Demet Mutlu, 22 Ağustos 1981 tarihinde New York, ABD’de dünyaya gözlerini açmıştır. Türk girişimci, e-ticaret alanında faaliyet gösteren Trendyol’un kurucusu ve CEO’sudur. Aynı zamanda Peak Games‘in yatırımcılarından ve kurucularından bir tanesidir.

Mutlu, 2010 yılında Harvard Üniversitesi’ndeki eğitimini yarıda bırakarak, son zamanların en çok ziyaret edilen pazaryeri sitesi olan Trendyol’un temellerini atmıştır. New York Üniversitesi İktisat Bölümü’nden birincilikle mezun olmuştur.

Amerika Birleşik Devletleri, İsviçre, Japonya ve Türkiye’de finans, pazarlama ve iş geliştirme alanlarında çalışan Mutlu, ardından Harvard Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimi aldı. Türkiye gezmek için geldiğinde özellikle giyim sektöründe e-ticaretteki büyük boşluğu gören genç girişimci, üniversite eğitiminin ikinci yılında Harvard Üniversitesi’nden ayrıldı ve 2010 senesinde Trendyol’u kurdu.

2011 yılında Fortune Dergisi tarafından “Dünyanın En İyi 10 Kadın Girişimcisi”nden biri seçildi. Yine 2011 yılında Dünya Ekonomi Forumu tarafından “Global Shaper” seçildi. Aynı zamanda Türkiye’de Global Shaper kurucu üyesi olmuştur. 2012 senesinde Davos Zirvesi’nde de katılmıştır.

Fashion Business tarafından 2013 yılında derlenen ve günümüz moda dünyasına yön veren 500 ismin yer aldığı BOF 500 listesinde yer alan tek Türk’tür. 2016 yılında Dünya Ekonomi Forumu tarafından düzenlenen Genç Küresel Liderler listesine giren tek Türk lider oldu.

Trendyol, dünyanın en seçkin özel sosyal ağı olarak lanse edilmektedir. 2016 yılında The Hundert ve Forbes dergileri tarafından Avrupalı ​​kadın girişimcilerin rol modeli seçildi. 2017 yılında dünyaca ünlü yaşam tarzı platformu Refinery29’un “İlham Veren Kadınlar” projesinin Türkiye temsilcisi görevini üstlendi. 2019 yılında The Economist dergisi tarafından “Yılın Kadın Girişimcisi” seçildi.

Trendyol, en.trendyol.com sitesini 27 Avrupa ülkesindeki kullanıcıların hizmetine açarak Avrupalı ​​tüketicilere ulaşma yolunda önemli bir adım attı. Trendyol, yerli üretici ve markaların dünya genelindeki tanınırlığını artırırken, Türk markalarının bilinirliğinin de güçlenmesine yardımcı olmaktadır.

Trendyol Express, Trendyol Hızlı Market ve Yemek, Trendyol Cüzdan ve Dolap gibi müşteri ihtiyaçlarına yönelik yeni uygulamalar da hayata geçirilmektedir. Demet Mutlu tarafından kurulan Trendyol, 2021 yılının Ağustos ayında Türkiye’nin ilk Decacorn’u oldu. Decacorn, 10 Milyar Dolar değere ulaşan şirketlere söylenen bir terimdir.

Trendyol, Amerikan yatırım fonu General Atlantic ve Japonya merkezli SoftBank Vision Fund 2 öncülüğünde gerçekleştirilen son yatırım turunda, Berlin merkezli Princeville Capital, ADQ (BAE) ve Katar Yatırım Otoritesi (QIA) gibi kuruluşlar da katılım sağladı. Bu gelişmeyle birlikte, Trendyol’un değerlemesi 16,5 milyar dolar seviyesine ulaştı.

Videoları

Fotoğrafları

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu