Yaşam

Dağınıklıktan Şikayetçi Olanlar Buraya!

Marie Kondo Metodu İle Hayatınızı Düzenli Hale Sokuyoruz

Dağınıklık sorunu, birçok kişi için büyük bir problemdir. Özellikle gününün yarısını toplamak ile geçiren kişiler, bir saat sonra evinin eski dağınıklığına dönmesinden şikayetçidir. Siz de evinizin kolayca dağılmasından şikayetçiyseniz Marie Kondo Metodu‘nu deneyebilirsiniz.

Marie Kondo Kimdir?

marie kondo takahasi 800x562

Marie Kondo, 1985 yılında Japonya’da dünyaya gelmiştir. Organize danışmanlığı yapan Marie’nin hayatı düzenlemek konusunda kitapları da vardır.

Marie Kondo Metodu Nedir?

Marie Kondo Metodu’nun ne olduğuna ve nasıl yapıldığına geçmeden önce, düzenli olmanın neden önemli olduğunu açıklayalım. Düzensiz bir oda; insanın verimini azaltan ve insanı strese sokan bir etkendir. Eğer ailenizde durmadan gergin bir hava hakimse öncelikle evinizdeki eşyalara bakın. Ortalıkta gereksiz yere birçok eşya varsa emin olun stres sebeplerinden ilki budur. Marie Kondo Metodu’nun ilk amacı işinize yaramayan her şeyi ama her şeyi atmanızdan geçiyor. Fakat eşyaları atarken büyük bir hırsla değil de sevgiyle eşyadan vedalaşmanız gerekiyor.

Giymediğiniz Giysileri Atın!

Eşyaları atmaya ve sadeleşmeye başlarken ilk olarak evdeki tüm kıyafetleri bir odada biriktirerek işe başlıyorsunuz. Evet Marie Kondo Tekniği uygulanırken en önemli nokta tüm kıyafetleri bir odaya toplamaktan geçiyor. Ardından tek tek kıyafetleri elinize alın. Ve elinizdeki kıyafetin size neler hissettirdiğine bakın. Eğer elinizdeki kıyafetin sizde negatif etkileri varsa kıyafeti atın.

Fakat kıyafeti atarken “Teşekkür ederim. Seni seviyorum. Hoşçakal” diyerek kıyafetiniz ile sevgiyle vedalaşın. Tüm kıyafetleriniz ile tek tek vedalaştıktan sonra kalan kıyafetleri dolabınıza yerleştirmeniz gerekiyor. Fakat; eşyaları yerleştirirken Marie Kondo Metodu’ndaki gibi kıyafetleri dörde katlamanız ve tüm kıyafetlerin dik olarak durmasını sağlamanız gerekir. Ayrıca kıyafetlerinizi yine sevgiyle severek katlamanız da oldukça önemlidir.

Kıyafetlerin katlanma şeklini aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz:

Kıyafet dolabınızı tamamladıysanız sıra geldi kitap- kırtasiye- DVD gibi eşyalara. Sizin için manevi değeri olmayan her türlü okuduğunuz kitabı bağışlayın ve başkalarına verin. Gereksiz hiçbir eşya kalmamasına dikkat edin.

Marie Kondo Metodu Son Adım

Kitaplık gözündeki gereksiz eşyaları da verdikten sonra artık mutfağa geçebilirsiniz. Kullanmadığınız bardak, tabak, tencere… Ne varsa kolilere doldurun ve evinizden çıkartın. Bir gün lazım olur düşüncesiyle hiçbir gereksiz eşyayı evinizde tutmayın. Ayrıca; en önemli noktalardan bir tanesi de size negatif enerji veren her türlü nesneyi atmanız gerekir. Neredeyse bir gününüzü bu metodu uygulamaya vererek uzun yıllar mutlu bir şekilde yaşayabilirsiniz.

Fakat, düzenli hayatınızı devam ettirmek için eşya almayı bir kenara bırakmanız gerekir. Özellikle; işinize yaramayan kremler, bitmiş ojeler, bozulmuş hazır gıdalar, boş kutular hem gereksiz yer kaplayan hem de dağınık görünmenizi sağlayan ürünlerdir.

Siz de sade ve düzenli bir hayata başlamak isterseniz Marie Kondo ya da KonMari tekniğini deneyerek, yepyeni ve huzurlu bir hayata başlayabilirsiniz.

Kaynak
Kon Mari Metodu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu