Gezi Rehberi

Cunda Adası Gezilecek Yerler Rehberi

Balıkesir'in Ayvalık ilçesine bağlı Cunda Ada'sında mutlaka görmeniz gereken yerler nerelerdir?

instagram takipçi hilesi

Cunda Adası gezilecek yerler rehberi burada! Cunda ya da bir diğer adı ile Alibey Adası, Ayvalık’ın 22  adasından bir tanesidir. Aynı zamanda Ege Denizi’nin en büyük dördüncü adası olan Cunda, gezi yerleri konusunda hayli zengindir. İşte Cunda Adası tarihi yerler mutlaka görmeniz gereken yerler:

1. Rahmi M. Koç Müzesi

Cunda adası gezilecek yerler rehberi

Rahmi M. Koç Müzesi; görenlerin hayranlıkla bakakaldığı bir yerdir. Eskiden kilise olan müzede; minyatürler, eski arabalar, motorlar, gemiler, teknoloji ekipmanları, dalgıç kıyafetleri gibi şeyler yer alıyor. Özellikle ilgi çekici minyatür eşyalar sebebi ile çocuklu ailelerin mutlaka buraya gelmesi gerekir. Giriş ücreti ise 2019 yılında yetişkinler için 7 tl, öğrenciler için ise 3 tl’dir.

2. Cunda Adası Gezilecek Yerler: Aşıklar Tepesi

Cunda adası gezilecek yerler rehberi

Aşıklar Tepesi, Cunda Adasını kuş bakışı izlemek isteyenler için mükemmel bir yerdir. 2007 yılında Rahmi Koç tarafından restore edilen tepede güneşin batışının eşsiz manzarasını izleyebilirsiniz. Tepede kafe, restoran gibi vakit geçirebileceğiniz yerler de bulunur. Adanın ilk yer değirmeni de Aşıklar Tepesinde yer alır. Tepeye gelmezi kadar dönmesi de eğlencelidir. Dapdar sokaklardan geçerken eski Rum evlerinin mimarisini de görebilirsiniz.

3. Ayışığı Manastırı

Cunda adası gezilecek yerler rehberi

Dik bir tepenin deniz ile birleştiği noktada yer alan Ayışığı Manastırının inşa tarihi kesin olarak bilinmemektedir. Doğa güzelliği ile tarihi yapının birleştiği manastır, kendine özgü yapısı ile ilgileri üzerine çeker. 2010 yılında Güler Sabancı tarafından restore edilen Ayışığı Manastırı, keyifli vakit geçirmek isteyenler için mükemmel bir alternatif olma özelliği taşır.

4. Panaya Kilisesi

Cunda adası gezilecek yerler rehberi

Cunda Adası gezilecek tarihi yerler ile devam ediyoruz. Panaya Kilisesi, 1850 yılında yapılmıştır. Günümüze sadece 3 tane duvarı kalan kilise, Aşıklar Tepesi dönüşünüzde karşınıza çıkar. Kilisenin de manzarası özellikle gün batımında oldukça güzeldir.

5. Sarımsaklı Plajı

gezi

Küçükköy Beldesinde yer alan plaj, ilçeye 8 km uzaklıkta yer alır. 7 km uzunluğunda bir alana sahip olan plaj, kumlu olması ile ilgi görür. Denizin en güzel halini ortaya koyan Sarımsaklı Plajı, temiz olması sayesinde de turistler tarafından beğeni ile karşılanır. Plajlar ise halka açıktır ve ücretsizdir. Sahil boyunca birçok kafe görebilirsiniz. Aynı şekilde Sarımsaklı Plajı tarafında kalmak isterseniz birçok konaklama merkezi bulabilirsiniz.

6. Cunda Adası Gezilecek Yerler: Koruyan Meryem Manastırı

gezi

Cunda Adası gezilecek tarihi yerler arasında Koruyan Meryem Manastırı her sene yerli ve yabancı turistler tarafından ziyaretçi akınına uğrar. Restore edildikten sonra “malikane” olarak da adlandırılır. Manastırın bir diğer ismi ise “Koruyan Meryem Manastırı”dır. Ortaçağda yapılan manastır birçok koşula dayanması ile bilinir. Günümüzde de eşsiz mimarisi ile ilgileri üzerine toplar.

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu