Mental SağlıkYaşam

Çok Uyumanın Sağlığa Zararları Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

cok uyku 1

Yetişkin bir insanın günde 7 ile 9 saat arasında uyuması normaldir. Bilim insanlarına göre (14-17) yaş arasındaki çocuklar ve ergenlerin ise yaklaşık 10 saat uyumaları gerekmektedir. Bu saat aralığından daha çok uyku çeken kişilerin birtakım sağlık sorunları ile karşı karşıya kalabilmesi muhtemeldir. Her gün düzenli bir uyku çekmek güne dinamik ve enerjik başlamanızı sağlayacaktır. Günlük uyumanız gereken saat miktarını hesaplayın, 10 saat ve üzerinde uyuduğunuz zaman meydana gelebilecek rahatsızlıkları sizler için yazımızda bir araya getirdik…

Depresyonu Arttırır

cok uyku 10

Çok fazla uyuyanlar depresyon riskini az uyuyanlara göre daha fazla yaşadığı belirlenmiştir. Özellikle genç kadınlarda görülmekte olan depresyon problemi fazla uyumaları neticesinde çok daha büyük problemlere gebedir.

Zekâda Gerileme Meydana Gelir

cok uyku 11

Gerçekleştirilen araştırmalara göre çok fazla uyumanın, beyin fonksiyonlarında kimi sorunlara neden olduğu ve zekalarında iki yıl yaşlanmaya neden olduğu belirlenmiştir.

Obeziteye Neden Olur

cok uyku 8

Çok fazla uyumak, sağlığa her bakımdan zarar vermektedir. Gereğinden fazla uykunun habercisi olduğu bir başka hastalık ise obezitedir. 2010 yılında bilim insanları eli ile yapılan incelemelere göre fazla uykunun şeker ve obezite hastalığına neden olabileceği öngörülmüştür.

Baş Ağrısına Sebep Olur

cok uyku 9

Her gün fazla uykunun bir başka yol açtığı problem ise baş ağrısıdır. Beyinde yer alan nörotransmitterların dalgalanmasından ötürü ortaya çıkmaktadır.

Hamileliği zorlaştırır

cok uyku 7

Kadınlar üzerinde gerçekleştirilen incelemelere göre 9 ile 11 sar arasında uyku sürenlerin, 7 ile 8 saat uyuyanlara nazaran çok daha sağlıklı oldukları belirlenmiştir.

Şeker Hastalığı Riskini Arttırır

cok uyku 4

Gerçekleştirilen bir başka incelemeye göre 8 saatten daha fazla uyuyan kişilerde, şeker hastalığı riski oldukça olduğu belirlenmiştir. Bu riskin neticesinde uyku saatlerini düzenli tutmakta fayda vardır.

Fazla Kilo Almanızı Sağlar

cok uyku 3

Yine yapılan araştırmalar 9 ile 10 saat arasında uyku uyuyan kişilerin kilo almaya çok daha yatkın oldukları belirlenmiştir. Bunun en önemli nedeni ise yenilen besinlerin herhangi bir egzersiz yapılmadan beden içerisinde enerji yerine yağa dönüşmesi sonucu ortaya çıkabilmektedir.

Kalp Hastalıklarına Yol Açar

cok uyku 2

Kardiyoloji birliğinin yapmış olduğu incelemelere göre sekizden daha çok uyku kalpte kimi problemler yaratabilmektedir. Çok uyumak kalp rahatsızlıklarına yol açması ile birlikte nefes darlığı gibi problemlere de neden olabilmektedir. Bundan dolayı uyumuş olduğunuz yerin temiz bir hava içerdiğinden emin olmalısınız.

Çok Uyumak Erken Ölüme Sebep Olabilir

cok uyku 5

Standarttan daha çok veya daha az uyuyan kişilerde herhangi bir nedenden ötürü ölümlerde belirli oranda artış gözlenmiştir. Söz konusu araştırma 2014 yılında bilim insanları tarafından yapılarak onaylanmıştır.

Çok Uyumanın Zararları İle İlgili Videolar

Kaynak
neoldu.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu