Yaşam

Çocuk İstismarı Nedir? Önleme Yöntemleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Günümüzde değişen, gelişen ve globalleşen dünya birçok yararlı unsuru beraberinde getirdiği gibi, bazı olumsuzlukları da doğurdu. Son zamanlarda kültürümüzün ve değerlerimizin yozlaşması nedeniyle insanlık, doğruluk, dürüstlük, sadakat gibi bizi biz yapan değerlerimizi kaybettik. Bu durumun en acı sonuçlarından bir tanesi olan çocuk istismarı, gün geçtikçe küçücük çocuklarımızı ölüme, depresyona ve büyük bir yıkıma sürüklemektedir.

cocuk istismari nedir nedenleri cocuklarda istismara karsi

Özellikle çocuklarımız için son derece tehlikeli olmaya başlayan günümüz şartlarında, çocuklarımızı korumak amacıyla bazı önlemler almamız gerekmektedir. Çünkü kötü emeller besleyen insanlar, her zaman, her yerde ve her kimlikte karşımıza çıkabilmektedir. Örneğin çok güvendiğimiz akrabalar, çok samimi olduğumuz arkadaşlarımız, neredeyse her gün görüştüğümüz komşular ve çocuklarımızı emanet ettiğimiz tanıdıklar…

Eskiden çok güven duyulan bu insanlara bile güvenimizi yıkıp geçen zaman, artık herkese karşı dikkatli olmamız gerektiği gerçeğini her gün biraz daha yüzümüze vuruyor. Bu nedenle; çocuklarımızı, yarınlarımızın emanetçilerini sağlıklı bir ortamda büyütebilmek adına, onları kötü olan herkesten ve her şeyden olabildiğince uzak tutmamız gerekiyor.

İşte bu yazımızda çocuk istismarına dur diyebilmek için, hem kendi çocuğunuzu hem de çevrenizdeki tüm çocukları koruyup kollamanızı sağlayacak önlemleri derledik. Bu tavsiyelerimizi kulak ardı etmeyip gerçekleştirirseniz birçok çocuğu istismardan koruyabilirsiniz.

child sexual abuse

Çocuklarınızla Sık Sık Konuşun!

Genellikle çocuklar istismar gibi olaylarla karşılaştıkları zaman, bunu açıklamak yerine saklamayı tercih edebilirler. Bu nedenle onlarla sık sık konuşmalı, ne olursa olsun onu koruyup kollayacağınızı ona hissettirmelisiniz. Böylece çocuk, kendini güvende hissederek, olası istismar durumlarında sizlerle daha paylaşımcı olacaktır.

Bunun aksine onu dinlemezseniz kendisini korunmasız ve güvensiz hissedeceği için daha çok içine kapanarak sorunlarla tek başına boğuşmak zorunda kalacaktır. Bu nedenle çocuklarınızla her zaman ilgilenmeli, konuşmaya ve paylaşmaya güdülemelisiniz.

11

Çocuklarınızın Fotoğraflarını Kesinlikle Sosyal Medya Hesabınızda Paylaşmayın!

Günümüzde çok sık görülen çocuk fotoğraflarını sosyal medyaya yükleme alışkanlığı, çocuk istismarının yaygınlaşmasına neden olan en büyük nedenlerden bir tanesidir. Sizi takip eden insanlardan kötü niyetli olanlar, çocuğunuzu bu gibi platformlardan gözlemleyerek gittiği okullar, gittiği kurslar gibi yerleri öğrenirler. Böylece onlara zarar vermeleri çok daha basit bir hal alır.

O nedenle, sosyal medya hesaplarınızda  çocuklarınızın fotoğraflarını paylaşmaktan kaçının. Bunun onu kötü etkileyeceğini düşünerek hareket edin.

headline 1

Çocuklarınızı İstismar Konusunda Bilinçlendirin!

Çocuğunuzu bu konuda bilinçlendirirseniz, istismar olayının normal bir şey olmadığını hissetmesini ve böylece olası istismar durumlarını sizinle paylaşmasını sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra; çocuğunuza kimsenin dokunamayacağı mahrem ve özel bölgelerini ona öğretmeli, bu bölgelere dokunan kimselere izin vermemelerini ve böyle anlarda çığlık atmalarını ona öğretmelisiniz. Böylece çocuklarımızı bir nebze de olsa bilinçlendirip tehlikelerden koruyabiliriz.

cocukla iletisim kurmanin 6 onemli kurali 1511699806 365

Çocuklara Telefon Numaranızı Ezberletin!

Çocuklarınız herhangi bir istismar ve tehlike karşısında size ulaşabilmeleri için yanlarında telefon olmasa bile telefon numaranızı ezberletin. Böylece olası istismar tehlikelerinde, güvendiği birisinden sizi arayarak size ulaşabilir.

eDEwnD6UVK5QndZzioarnpZ9rLdfwJbtWMS1Svhk

Çocuklarınıza Yabancılardan Hiçbir Şey Almamaları Gerektiğini Anlatın!

Kötü emellere sahip insanlar istismar ve kaçırma gibi amaçlarla, çocuklarınıza yaklaşırken onları çekebilecek şeker, çikolata, yemek, oyuncak gibi çocukların sevdiği şeyleri kullanırlar. Böylece onları daha kolay kandırabilirler. Çocuklar bu tarz şeyleri sevdikleri için çoğu zaman bu şeylere kanarak, istismarcıların peşinden gitmektedir. İşte bu durumu önlemek amacıyla çocuğunuza kesinlikle tanımadığı birinden bir şey almamasını ve peşinden gitmemesini öğütleyin.

Bu gibi önlemler, her zaman çocuk istismarı ve kaçırılma gibi tehlikeli olaylardan çocuklarınızı koruyarak sağlıklı bireyler olarak yaşamlarına devam etmelerini sağlar. Bu nedenle, tavsiyelerimizi çocuğunuz üzerinde uygulayarak onu bu tür istismar olaylarından mümkün mertebe uzak tutabilirsiniz.

 

Kaynak
unifestal

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu