Çocuğunuza Ödev Yapma Alışkanlığı Kazandırmanın 7 Etkili Yolu

instagram takipçi hilesi

Onlar bizim geleceğimiz ve buz yüzden daha erken yaşlarda , kendilerine verileni yapma alışkanlığını kazandırmak zorundayız. Çocuklara erken yaşta ödev yapma alışkanlığını kazandırmak çok önemlidir. Bu sayede gelecekte akademik kariyerinde çok etkisi olacaktır. Sadece okul hayatında değil iş hayatında bu alışkanlığını gelecekte çokça kullanacaktır. Bu yüzden bu alışkanlık gelecekte çocuklarımız için büyük bir rol oynuyor.

Bu alışkanlığı çocuklarınıza kazandırmanın bazı yolları var. Çocuklarınıza ödev yapma alışkanlığı kazandırmanın 7 etkili yolunu sizler için derledik:

1. Motivasyon: Ödeve ne zaman başlayacağına karar vermesini isteyin, zamanında başladığında onu ödüllendirin.

odev yapma aliskanligi 1 motivasyon

2. Destek: İlk 5 dakika yanında olun. Dikkatini ödeve vermesinde, kendisinden isteneni anlamasında ona yardımcı olmaya çalışın.

odev yapma aliskanligi 2 destek

3. Düzen: Düzenli ödev saati oluşturun ve 21 gün tekrarlayın. Bu sayede rutin yapılan iş haline gelir ve bu da alışkanlığa kolay dönüşür.Çocuk zamanlar kendini ödev saatine göre düzenler.

odev yapma aliskanligi 3 düzen

4.Sorumluluk: Ödevleri siz değil, çocuğunuz yapmalı. Burada bahsetmek isteğimiz, ödevle ilgili sorularını cevaplayın ama aynı masaya oturup ödevini yapmayın. Çünkü bu ona verilen bir görev ve sadece sizden yardım isteyebilir sizin yapmanızı isteyemez. 

odev yapma aliskanligi 4 sorumluluk

5. Teşvik: Ders materyallerini birlikte hazırlayın. “Ödevini bu kalemle mi yapmayı seviyorsun, yoksa diğeriyle mi?” diye sorarak işe başlayın.

odev yapma aliskanligi 5 teşvik

6. Tekrar: Ödevin amacı çocuğun kendisine öğretilmiş olan beceriyi kendi başına tekrarlamasını sağlamak olduğunu unutmayın.

odev yapma aliskanligi 6 tekrar

7. Mola: 5-10 dakikalık dinlenme sürelerini belirleyin. Mola aralarını elindekini bitirmesi gereken bölümü bitirdikten sonra vermesini sağlayın, aksi takdirde çocuk araya kadar kalan süreyi hayal kurarak geçirecektir.

odev yapma aliskanligi 7 mola

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu