Alternatif TıpYaşam

Çiriş Otu Nedir? Faydaları Neler?

Çiriş Otunun Faydaları

instagram takipçi hilesi

Dünyada insana faydalı bitkiler oldukça fazla. İlkbaharın gelişiyle birlikte doğa kış uykusundan uyanıp bu faydalı bitkileri bizlere sunuyor. Bu bitkilerden biri de şifa kaynağı olarak bilinen çiriş otu. Bu yazımızda çiriş otu nedir, çiriş otu ne işe yarar, çiriş otunun faydaları nelerdir sorularını yanıtlıyoruz.

çiriş otunun faydaları

Çiriş Otu Nedir?

Çiriş otsu bir bitki olup zambakgiller bitki ailesinden sarı çiçekli ve çok yapraklı bir bitkidir. Çiriş otu; sarızambak, dağ pırasası, yabani pırasa, gülik, güllük, kirkiş otu, kirgiç ve çiviş olarak da bilinir. Ülkemizde Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri dağlarında yetişir. Henüz tam çıkmadığında koparılıp alt kısımları kullanılır.

Çiriş otu, Anadolu yörelerinde “gulik” olarak da adlandırılır. Bu otsu bitki yemeğin yanı sıra gözleme, börek, çorba gibi çeşitli yiyeceklerin içinde veya konserve olarak da kullanılır. Bazı yörelerde çiriş otuna yumurta kırılıp kahvaltılarda tüketilir. Yemeği pırasa veya ıspanak yemeği gibi pişirilerek tüketilir. Yaprakları kurutulup çayı da yapılabilir. Çiriş otu, Nisan-Mayıs arası tezgâhlarda yerini alır.

çiriş otunun faydaları

Çiriş Otunun Faydaları

Çiriş otu saç sorunlarından cilde, idrar yolu enfeksiyonlarından regl düzenine birçok konuda sağlığa iyi gelir. Çiriş otunun faydaları şunlardır:

  • Saçkıran gibi saç hastalıkları üzerinde iyileştirici etkisi vardır. Bu etkiden yararlanmak için çiriş otunu bol suda demleyip su ılıklaştığında 3-4 yemek kaşığı sirke ekleyin. Bu suyu saçlarınızı yıkarken durulama suyu olarak kullanabilirsiniz.
  • Sivilce ve egzama gibi cilt sorunlarının iyileşmesinde etkilidir. Bu etkiden yararlanmak için çiriş otunu demleyip çıkan suyu temiz bir bez kullanarak sorunlu bölgeye uygulayabilirsiniz.
  • C vitamini açısından zengindir. Bu sayede bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücudu hastalıklardan korur.
  • İdrar atılımını kolaylaştırarak idrar yolu enfeksiyonlarında ilaç işlevi görür.
  • Adet döngülerini düzenleyerek erken regl veya geciken regl sorunlarını önler.
  • Kadınlarda sık görülen sorunlardan biri olan beyaz akıntı sorununu ortadan kaldırır.
  • Beyaz kan hücrelerinin artmasını sağlar.
  • Hemoroid (Basur) tedavisinde yardımcı olur.
  • Emziren kadınların sütünün artmasını sağlar.
  • Akrep ve yılan sokmalarında tedavi edicidir.

çiriş otunun faydaları

Çiriş Otunun Zararları Var Mı?

Çiriş otunun faydaları sayısız ve zararı veya bir yan etkisi yok. Bununla birlikte her bitki ve yiyecek için olduğu gibi fazla tüketildiğinde zararları olabilir. Ciddi bir rahatsızlığınız ya da alerjiniz varsa tüketmeden önce doktorunuza danışıp, önerilen miktarda ve şekilde çiriş otu tüketmelisiniz.

Çiriş Otu Nedir, Çiriş Otunun Faydaları ile ilgili videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu