İlişki KonularıKişisel Gelişim

Cinsel Terapi Süreci Nasıl İlerler?

instagram takipçi hilesi

Evlilik sürecinde mutluluk için cinsellik büyük öneme sahiptir. Birçok ilişki terapistine göre evliliğin %50’si cinsellikten geçer. Ancak evlilikte çeşitli nedenlerle cinsel uyum bozuklukları meydana gelebilir. Bu durum hem kadınları hem de erkekleri mutsuzluğa sürükler. Geçmişte cinsellikte yaşanan problemler kimseye aktarılmazken; günümüzde bu anlayış yıkılır. Cinsel terapi süreci evli çiftlerin sıklıkla başvurduğu yöntemler arasındadır. Çiftler, cinsel terapiste başvurarak yaşadıkları olumsuz durumları rahatlıkla aktarır ve çözüm süreci hakkında araştırmalar yapılır.

Cinsel Terapi Süreci Nasıl İlerler?

Cinsel Terapi Süreci Nasıl İlerler?

Cinsel terapi süreci hakkında bilgi sahibi olunması gerekir. Birçok kişi, bu konuda bilgi eksikliğinden yanlış bir tutum sergiler. Ancak bu tamamen yanlıştır. Cinsel terapi, psikoterapi türlerinden bir tanesidir ve süreç psikolog tarafından ilerler. Aslında psikolojik problemleri çözmek için hekimden yardım almaktan hiçbir farkı yoktur.

Cinsel terapi almaya karar veren kişilerin ilk olarak problemi hakkında bilgi sahibi olması gerekir. Özellikle bazı fizyolojik rahatsızlıklar için hekimden yardım alınmalıdır. Bu rahatsızlıklardan bazıları:

  • Vajinismus
  • Cinsel isteksizlik
  • Erken boşalma. Burada bahsedilen rahatsızlıklar tıbbi olarak gerçekleşebilir. Bu nedenle sorunun psikolojik olmaktan ziyade farklı bir sebeple ortaya çıktığı da düşünülebilir. Hekim, çeşitli testler yaparak sorunu araştırır. Eğer herhangi bir tıbbi problem yoksa, sorunun psikolojik olduğu kanısına varılır.

Cinsel Terapi Süreci Hangi Hastanelerde Gerçekleşir?

Cinsel Terapi Süreci Nasıl İlerler?

Genellikle cinsel terapi için psikoloji kliniği tercih edilir. Fakat bazı hastanelerde de cinsel terapi de verilir. Bu nedenle araştırma yapılması gerekir. Bu noktada merak edilen bir konuya daha cevap vermek istiyoruz. Birçok insan cinsel terapiye gidenler tarafından yapılan yorumları ve hazırlanan videoları inceleyerek bilgi sahibi olmak ister. Özellikle cinsel terapi işe yarıyor mu? sorusu hakkında sıklıkla araştırma yapılır.

Terapi sürecinin başarısı, kişinin kendini doğru şekilde açıklamasıyla ve psikoloğun tecrübesiyle orantılıdır. Terapi almak istediğiniz doktor hakkında detaylı şekilde araştırma yapmanız gerekir. Terapistin hangi cinsel terapi alanında uzman olduğunu araştırarak süreci başlatmanız sorunu kısa sürede çözmeniz açısından önemlidir.

Cinsel Terapi Süreci İlk Seans

Cinsel Terapi Süreci Nasıl İlerler?

İlk seansta danışan çift ile terapist bir araya gelir. Tarafların birbirini tanıması, hangi amaçla tedavi almaya geldiklerinin belirtilmesi ve terapi sürecinin nasıl ilerleyeceği hakkında bilgiler toplanır.

Genellikle terapi sürecine çiftler birlikte katılır. Fakat bazı durumlarda taraflar ayrı  ayrı terapiye alınır. Problemin gidişatına göre rota çizilir. Terapi sürecinde rahatsızlığı iyileştirmek için çeşitli ödevler verilir. Film izlemek, meditasyon yapmak ya da ambiyans yaratmak sıklıkla verilen ödevler arasında yer alır. Terapi süreci bazen kısa bazen de uzun sürebilir.

Cinsel Terapi Süreci Nasıl İlerler? Videoları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu