Kişisel Bakım

Ciltte Pigment Bozukluğu Nasıl Meydana Gelir?

Ciltte Pigment Bozukluğuna Yol Açan Durumlar

instagram takipçi hilesi

Güzel ve parlak bir cilde kavuşmak en güzel düştür.Bu düşün içinde bulunmak ve fark yaratmak ayrıcalıktır. Kendinizi iyi hissetmenize ve mutlu olmanıza yardımcı olur. Cilde iyi gelecek besinler ve kürler yapılmalı ve cilt sağlığı kontrol altında tutulmalıdır. Ayrıca,cilt güzelliği, bir insan için en önemli organdır. Cildin hasar görmesi ve görüntünün mutasyona uğraması,cildin bütün dengesini altüst eder. Bu nedenle, cildin temiz,pak ve sağlıklı bir görüntü olması gerekir.

goz alti morlugu

 

Cilt problemleri yaşayan birçok insan bu sıkıntının içinde yer alır ve psikolojikmen çökmeler yaşar. Kişinin ruh halini sarsan bu durumlar onarılıp tedavi edilmedikçe bu stres he zaman sürecek ve psikolojide baskı oluşturmaya başlayacaktır.

Deri renginde gözlemlenen bazı anormal durumlar, derideki pigmentelerin bozulması ve renk değiştirmesi ile ortaya çıkar. Ciltte meydana gelen pigment bozukluluğunun çeşitli nedenleri bulunmaktadır. İnsan derisinin rengi, ırka göre farklılık gösterir. Bazı ırklarda deri koyu siyahtır,bazı yerlerde sarı ve kahverengiye dönüktür .

Standart cilt tipleri ise buğday,esmer ve beyazdır. Bu değişim ırklardan gelir ve genetik bağlar ile büyük ölçüde ilişkilidir. Fakat normal bir deri tipine sahip iken cildin derisinde hiç karşılaşmadığınız bir renk oluşuyorsa ve bu uzun süreliğine devam ediyor ise bu bir cilt tipi rahatsızlığı olabilir. İsteğe bağlı güneşte yanma ve karalaşma,bronz tene sahip olmak için çeşitli bronzlaştıran kremlerin kullanılması da deride ki renk pigmentlerin ayarını bozar.

cilt

Cilde uygulanan bu krem ve taktikler,derinin mutasyona uğramasına neden olur. Bunu bir hücrenin yabancı gördüğü madde gibi düşünün ve mutasyona uğraması ,hücrenin tek bir hamlesine bakar yani alışık olmadığı maddeyi parçalayarak görevini tamamlar. Cilt derisinde de bu tür maddeler ve pigmentler dağılım yapabilir ve renk pigmenti , olması gerektiği değerin dışına çıkabilir. Ciltteki kas dokularını derinden zedeleyebilir.

Deride pigment oluşumunun bir diğer nedeni ise güneşe bağlıdır. Güneş ışınında fazla beklemek ve o ışınlar cildi yakarak koyulaşmasına neden olur. Melanin pigmenti içinde yer alan tirozinas enzimi görevini dopa’ya yönlendirir. Dopa’dan direk olarak sentezlenen melanin etkisi hücre tabakasına yerleşir ve deride bir takım dökülmelere neden olur. Bu dökülmeler pullanma şeklini alır.

O sırada renk değişimi hızlı bir şekilde değişir. Wood ışığı tedavisi hastaya uygulanarak pigmetin inflamasyona uğradığı hücreler kurtarılır ve deri eski sağlığına kısa sürede kavuşur.Pigmentin yerleşim derinliğine göre ,Wood ışığı muayenesi uygulaması uzun ve ya kısa sürer.

Deride salgılanan anormal durumlar kimyasal içerikli kozmetik ürünlerin kullanımından da meydana gelir. Cilt hücreleri kan akışını yavaşlatacak pozisyona gelir ve kimyasal maddelere kısa sürede yenilenerek cildin tabakasına zarar vermeye başlar.Güneş ışınlarında fazla kalma cilt lekeleri için alt zemindir. Güneşe çıkmadan önce cilt tipine uygun güneş kremler sürülmeli,cilt muhafaza altına alınmalıdır. Cildin renk değiştirmesi sağlıksız beslenmeden de kaynaklanır. Çok vitaminsiz kalan birinin yüzü olduğu renkten daha beyaz ve soluk olur.

Ciltteki Pigment Bozukluğuna Etkileyici Renk Açıcı Kremler

Ciltte aniden gelişen renk değişikliklerinin sebebi hastalığa dayalı olabilmektedir. Özellikle doğum öncesi ve sonrası hormonlarda bir takım değişiklikler meydana gelir.Hormonların işlevindeki değişimler cildi de derinden sarsar.Bu kötü görünümden bir an önce kurtulabilmek için ,kişiler çeşitli estetik cerrahilerine başvururlar. Cilde uygulanan lazer ışıkları ve cilt onarıcı ışınlama programları ile cilt tabakası yeni bir görünüme hazırlanır. Kimi çok etkili sonuç elde ederken kimi ise istediği netliğe yeterli bir şekilde ulaşmaz.

Buda cildin onarılmamasına neden olur. Fakat lazer epilasyonlar yöntemi ile ,çözüme kavuşma sıklığı %80 değerindedir.Birçok kozmetik mağazalarında koyu renkli tenlere özel açıcı krem satılmaktadır.Fakat her cilt bunu kaldıramayabilir ve cilt zarar görebilir. Bu nedenle alacağınız kremlerin doktor önerisi ile olması daha sağlıklı sonuçlar almanıza katkıda bulunacaktır.

gunes lekesi

İşte cilt tipine iyi gelecek 2 popüler kremden bahsedeceğiz. Bunlar :

Arap kızı kremi:

Neredeyse her cilt tipi için uygun özelliği barındırmaktadır. Leke giderici özelliği fazladır. Cildi pürüzsüzleştirir. İçerinde yoğun miktarda E vitamini ve B vitamini bulunur. Bu güçlü vitaminler cilt ile dost olduğundan cildin kimyasına asla zarar vermez,aksine cildi besler.En çok kullanım alanları cilt lekelerinde ,çil oluşumundan yayılan lekelerde ve renk değişikliklerinde etkindir.

Güçlü antioksidan görevine hakim bu krem, her eczanede rahatlıkla bulabileceğiniz bir kremdir. Fakat yine de kullanmadan önce doktorunuza danışmanızda fayda göreceksiniz. Bazı kremler cildin tabakasında hasarlar yaratabilmektedir. Bunun için riske girmeye gerek yoktur.

Redist Beyazlatıcı Krem :

Genelde önerilen cilt sorunları güneşe maruz kalmış hassas ciltler içindir. Koyu ciltler güneşte hemen leke oluşturabilir ve cilt yapısı leke için elverişlidir. Bu yüzden lekeyi azaltmak için cilt tonunun biraz daha açık olması gerekir. Sağlık bakanlığından tasdikli bu krem rahatlıkla kullanılabilir.

Özellikle cilt açıcı olarak 2 ton etkileyici açma gücüne sahiptir.Kullananların çoğu bu konuda mutlu sonuçlar almıştır.Üstelik ciltte oluşan renk pigmentelerinde ki anormal durumu düzelterek cildin kendi rengine kavuşmasına yardımcı olur. Melanin düzenleyici etkisi yüksektir.

Cilt tipi leke ve benzeri sorunları en aza indirir. Cildin genç ve parlak görünmesine katkıda bulunur.Bu krem organik krem olarak satılmaktadır. Yüzde yüz bitkisel olduğundan zararsızdır. Bu iki kremi kullanmanız yeterlidir. En çok değer gören ve satın alınan bir popülerliğe sahiptir. Albenisi maksimum değerdedir. Cilde masaj yaparak ve kremleri ince tabaka şeklinde sürerek cildin nem ve hacim kazanmasına bu kremler sayesinde yardımcı olabilirsiniz. Cilt bakımı sever ve siz ona baktıkça güzelleşir.

Evde Cildi Güzelleştiren Tüyolar

guzel cilt

– Sabunu fazla kullanmamak ve haftada 2 kere cilt maskesi uygulamak,
-Haftada bir kere buz bastırmak ve ölü hücreleri harekete geçirmek gerekir.
– Suyu fazla içme alışkanlığı edinmek gerekir.
-Cilde her gün 3 dakika sabit masaj yapma alışkanlığı kazanmak ,cildin yenilenmesine katkıda bulunur.
-Sigara,egzoz dumanı,uyuşturucu,kimyasal içerikli kozmetiklerden mümkün oldukça uzak durmak gerekir.
– 2 günde bir ılık duş alışkanlığı sağlamak gerekir.
-Çay ve kahve tüketimini mümkün oldukça az içme alışkanlığı edinmek gerekir.
-Düzenli, ve kaliteli uyku sağlanmalıdır.
– Meyve bolca tüketilmelidir. Günde 3 kere meyve yemek gerekir.
-Bilmediğiniz kremleri kullanmamak ve cildi hırpalamamak cilt sağlığının ömrünü uzatır.
-Cilde buhar banyosu haftada bir kere mutlaka uygulamak ve derinin derinden nefes almasını sağlamak gerekir.
-Cilde alerji yapan besinlerden uzak durmak ve alerjiniz hakkında bilgi sahibi olmanızı gerekir.
– Cilde asitli maddeler kesinlikle uygulamayınız. Cilt çeşitli döküntülere ve deri hastalıklarına maruz kalabilir.
-Cilde limonlu bal maskesi uygulayın cildin renk pigmentini düzenler.
-Cilde mümkün mertebede organik makyajlar kullanın.
-Cildin temiz olmasını sağlayın. Gül suyu ile siyah noktaları temizleyin.
-Günde bir kere limonlu su için.Ciltte antioksidan görevini sağlar.
-Cildinizde renk değişikliği aniden gelişmiş ise bir cildiyeye gitmeniz gerekir. Sağlıklı günler dileği ile.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu