Kişisel Bakım

Ciltte Koyulaşma Neden Olur? Nasıl Çözülür?

instagram takipçi hilesi

cilt koyulaşması

Zaman zaman cildinizde koyulaşmalar olabilir. Bu durumun altında pek çok sebep yatar. Fakat paniğe kapılmanıza gerek yok. Çünkü basit yöntemlerle bu durumun önüne geçebilirsiniz.

Cildinizdeki değişme birkaç farklı şekilde olabilir. Sağlıksız bir bronzluk, altın rengine doğru bir değişim ya da birkaç ton koyulaşma şeklinde ortaya çıkabilir. Ciltte koyulaşma en korkunç cilt problemleri arasında görülür fakat bu problemin üstesinden gelmek mümkündür.

cilt koyulaşması neden olur

Dermatologlara göre cilt renginin koyulaşmasına pek çok farklı sebep olabiliyor ve hepsine özel bir çözüm yolu bulmak gerekiyor. Peki bu sebepler ve çözümleri neler?

Cildin Alt Tabakalarında Nem Kaybı

cildinizde nem azalmış olabilir

Cilt renginde eşitsizlik olması, cildin alt katmanlarındaki dokuların düzgün çalışmaması nedeniyle ortaya çıkar. Bu durum dışarıdan fark edilmeyecek şekilde gelişebilir fakat kimi zaman ciltte bazı bölgelerin koyulaşması şeklinde ortaya çıkabilir. Bu durumda yapmanız gereken cildinizin alt tabakalarına kadar inebilecek bir nemlendirici kullanmaktır.

Nemlendirici kullanımıyla cildin nem dengesi düzelir ve cilt hücreleri doğal şekillerini yeniden kazanır. Kullanabileceğiniz en ideal nemlendirici vitamin ve mineral bakımından zengin olan nemlendiricilerdir.

Su bazlı ürünler cildin en kuru alanlarında bile kolayca emilirler. Bunun yanında düzenli olarak krem kullanmak da gerekir Çünkü nadir kullanılan ürünlerle uzun vadede etkili sonuçlar alınamaz.

UV Etkisi

güneş ışıklarından korunmalısınız

Dışarıda çok fazla vakit geçirmek özellikle de cildiniz için herhangi bir koruyucu kullanmadan fazla vakit geçirmek cilt renginde çok ciddi değişmelere neden olabilir. Bunun nedeni ise güneşin altında çok fazla ışığa maruz kalınmasıdır.

Bu durumda yapılması gereken ise oldukça olay. Dışarıya çıkarken en az 15 SPF olan iyi bir güneş koruyucu kullanarak UV ışınlarının zararlarından kurtulabilirsiniz.

Yavaş Yenilenme

cildin kendini yenilemesi

Cildiniz kendi kendini yenilemekte yetersiz kaldığında cilt renginiz koyulaşabilir.  Doğal yenilenme sürecine yeniden dönebilmek için ise cildin ölü hücrelerden arındırılması gerekir. Bu durumdan kurtulmak için sadece peeling ya da yüzünüzü keseleme yöntemlerinden değil daha yumuşak yöntemlerden de faydalanabilirsiniz.

Alerji ve Lekeler  

cilte alerji ve lekeler

En yaygın cilt problemlerinden biri de alerji ve lekelerdir. Bunlar aynı zamanda cildin koyulaşmasına da neden olabilirler. Her iki problem için de bir uzmandan yardım alınmalı, sebepleri araştırmalı ve ona uygun çözümler geliştirilmelidir.

Sihirli Dokunuş

sağlıklı yaşayarak cilt sorunlarından uzak durabilirsiniz.

Cilt sağlığınızı korumanın yolu sağlıklı bir yaşam tarzından, düzenli ve dengeli beslenmeden ve düzenli spor yapmaktan geçer. Yeterince su içip spor yaptığınız taktirde bunu meyve ve sebze bakımından zengin bir beslenmeyle desteklerseniz bahsettiğimiz bütün sorunlardan da uzak durmuş olursunuz.

 

Kaynak
kadinlarbilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu