Kişisel Bakım

Cilde İyi Gelen Asitler Hangileridir?

instagram takipçi hilesi

Son yıllarda cilt bakımında asit kullanımı yaygın hale geldi. Birçok cilt bakım markası asit içeren bakım ürünleri ile geleneksel yöntemleri unutturdu. Özellikle doğru ve düzenli kullanımda cilde iyi gelen asitler bakımlı kişilerin tercihlerindendir. Bazı asit çeşitleri lekelere, bazıları ise nem eksikliği ve yaşlanma belirtilerine iyi gelir.

Cilde İyi Gelen Asitler Hangileridir?

Cildin lekesiz, temiz ve nemli görünmesi için doğru asitleri kullanmak gerekir. Birçok krem ve merhemin içeriğinde asitler bulunur. Asitler hücreleri yenileyerek, sorunlu bölgelerin düzelmesini sağlar. Ayrıca cilt problemlerinin meydana gelmeden önce engellenmesi için de asit kullanımı oldukça önemlidir.

1. Alfa Hidroksi Asitler (AHA)

AHA

Alfa karbonda karboksilik asit(COOH) ve hidroksi (OH) içeren AHA, birçok meyvede bulunur.1974 yılından beri kozmetik sektöründe kullanılan bu asit türü, ciltte küçük soyulma sağlar. Bazı asit türleri cildi çok fazla soyar. Özellikle cildin çok alt tabakalarına kadar işleyen problemlerin iyileşmesi için derin soyucular işe yarar. Fakat AHA hafif bir iyileşme sağlar.

Hafif olarak iyileşme sağlaması yetersiz olduğu düşüncesini aklınıza getirmesin. Birçok peelingin içinde bulunan AHA, ciltte renk eşitliğini sağlar. Cilt hücrelerini yenileyerek nemli ve parlak görünüm ortaya koyar.

2. Cilde İyi Gelen Asitler Hangileridir? BHA

BHA

Bata hidroksi asit, akne tedavisinde sıklıkla kullanılır. Cildin alt katmanlarına inerek iyileşmeyi sağlar. Ciltte gözle görünür sonuç meydana getirir. Geniş gözenek problemi, siyah nokta, sivilce izi ve sivilce gibi sorunları olan kişiler kullanabilir. Ayrıca cildin yağ dengesini ortaya koyan BHA; karma, normal ve yağlı cilt tipi için uygundur.

3. Hyaluronic Asit

Cilde İyi Gelen Asitler Hangileridir?

Neredeyse birçok kremin içinde hyaluronic asit bulunur. Hyaluronic asit, cildin kaybettiği nemi geri kazandırır. Asidin su tutma özelliği oldukça yüksektir. Ciltte nem eksikliğine bağlı olarak meydana gelen problemlerin iyileşmesini sağlar. Erken yaşlarda kullanılmaya  başlandığında yaşlanma belirtilerinin önüne geçer. Ciltte meydan gelen sarkma, ince çizgiler ve kırışıklık gibi problemleri iyileştirir.

4. Retinoik asit (Retinol)

Cilde İyi Gelen Asitler Hangileridir?

Genellikle yaşlanma karşıtı kremlerinin içinde retinol bulunur. A vitamini türevinden olan retinoik asit, deriyi esnek ve canlı hale getirir. Cilde nem vererek, kırışıklıkların azalmasını sağlar. Cildin canlı, sağlıklı ve parlak hale gelmesi için retinol kullanımı önemlidir. Retinol güçlü kimyasallar arasında yer alır. Bu nedenle bilinçsiz kullanımdan kaçınılması gerekir.

5. Salisilik Asit

Cilde İyi Gelen Asitler Hangileridir?

Sivilce ve siyah nokta kremlerinde salisilik asit kullanılır. Salisilik asit, cilt problemlerini engeller. Sivilcelerin ve siyah noktaların azalmasını sağlar. Meydana gelecek cilt problemlerinin önüne geçer.

Cilde İyi Gelen Asitler Hangileridir? Videoları

İlgili İçerikler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu