hosting

Çikolata Ömrü Uzatır mı?

Çikolata Ömrü Uzatır mı?

Siz de bir çikolata canavarıysanız ve çikolatasız bir hayat düşünemiyorsanız size müjdemiz var. Yapılan araştırmalar bitter çikolatanın kalp sağlığı üzerinde olumlu etkileri olduğunu gösterdi! Böyle bir haber vermişken bir de çikolatanın diğer faydalarına değinelim istedik.

Eğer bitter çikolatayla aranız iyi değilse aşağıdaki faydalarını okuduktan sonra fikriniz değişebilir.

Besin Değeri Oldukça Yüksek.

Çikolata Ömrü Uzatır mı?

Bitter çikolata yüksek oranda kakao içerdiği için besin değeri oldukça yüksek. Lif ve mineraller açısından da çok zengin. 100 gram bitter çikolatanın içinde 11 gram lif, yüzde 67 demir, yüzde 58 magnezyum yüzde 89 bakır, yüzde 98 manganez ve bütün bunların yanında bol miktarda selenyum, potasyum, çinko ve fosfor bulunur.

Antioksidan Kaynağı

Çikolata Ömrü Uzatır mı?

Çikolatadaki antioksidan, antioksidan şampiyonu olarak bilinen acai çileği ve yaban mersininden bile fazladır. Çikolatanın içerdiği bir antioksidan türü olan flavonoid, hücrelere zarar veren serbest radikallerin durdurulmasına yardımcı olur.

Kalp Sağlığını Koruyor.

Çikolata Ömrü Uzatır mı?

Yapılan çalışmalar çikolatadaki flavanolların kan basıncını düşürmede ve dolaşımını düzenlemede etkili olduğunu göstermiştir. Ayrıca çikolatanın iyi huylu kolesterolü yükseltip kötü huylu kolesterolü düşürdüğünü bilinir. Bunun yanısıra yine çilotadaki magnezyum ve flavonlar kalp atışlarını düzenler.

Kalp sağlığınızı düşünüyorsanız her ne kadar çok lezzetli çikolatalar olsa da tercihinizi bitter çikolatadan yana kullanmanızı tavsiye ederiz.

Diyabet Riskini Azaltır.

Çikolata Ömrü Uzatır mı?

Bitter çikolata, insülin duyarlılığını arttırdığı için diyabete karşı korur. Yine burada da içinde bulunan flavanoidler devreye giriyor. Nitrik oksid adı verilen gazı meydana getiriyor ve bu gaz da insülin duyarlılığını arttırıyor.

Beyne İyi geliyor.

Çikolata Ömrü Uzatır mı?

Yapılan araştırmalar, çikolatanın beyin gücünü arttırdığını göstermiştir. Beyindeki kan akışını 3 saat arttıran bitter çikolata hafızaya da iyi geliyor. Eğer hafızanızı kuvvetlendirmek istiyorsanız bunun için bitter çikolatadan yardım alabilirsiniz.

Stresi Azaltıyor.

Çikolata Ömrü Uzatır mı?

Hepimizin hayatını olumsuz yönde etkileyen yaşam kalitemizi düşüren stresi azaltmada da çikolatdan faydalanabiliriz. Hamile kadınlar üzerinde yapılan araştırmalar hamileliğinde bitter çikolata yiyen kadınlar doğumdan sonra bir araya getirilmiş ve 6 ay üstü bebeklerinin, çikolata yemeyen kadınların bebeklerine göre daha mutlu oldukları gözlenmiştir.

Kilo Kontrolü Sağlıyor.

Çikolata Ömrü Uzatır mı?

Bitter çikolata lif bakımından zengin olduğu için sizi tok tutmaya yardımcı olur. Kalorili abur cuburlar yerine bitter çikolata tercih ederseniz gün boyu daha tok kalır ve fazla yemekten kaçınmış olursunuz. Diyet sürecinde hem tatlı ihtiyacınızı kesmek hem de tok kalmanızı sağlamak için bitter çikolata tüketebilirsiniz.

Cildinizi Koruyor.

Çikolata Ömrü Uzatır mı?

Cilt sağlığınız için faydalı olduğu şaşırtıcı gelebilir fakat bitter çikolata antioksidan özelliğinden dolayı cildi zararlı UV ışınlarından korur. Ayrıca atardamarları genişletip cilde daha fazla kan gitmesini sağlayarak daha sağlıklı bir cilde sahip olmanızı sağlar.

Daha Mutlu Hissettiriyor.

Çikolata Ömrü Uzatır mı?

Herhalde çikolata yiyip de kendini mutsuz hisseden insan yoktur. Çünkü bitter çikolatanın içinde bulunan kafein, serotonin, endorfin ve feniletilamin kendinizi daha mutlu hissetmenizi sağlar.

Kaynak
iyihisset

İLGİLİ İÇERİKLER

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu