İnternet ve Web

Chat GPT Nedir? Ne İşe Yarar? Özellikleri Nelerdir?

instagram takipçi hilesi

Chat GPT, gerçek zamanlı olarak kulağa doğal gelen konuşmalar oluşturabilen yapay zeka destekli bir sohbet robotudur. Gelişmiş doğal dil işleme ve derin öğrenmeden yararlanan Chat GPT, insan girdilerini anlayıp bunlara yanıt verebilmekte ve böylece insanlarla ilgi çekici sohbetler oluşturabilmektedir.

Chat GPT Nedir? Ne İşe Yarar? Özellikleri Nelerdir?

Chat GPT’nin arkasındaki teknoloji, insan benzeri konuşmaların nasıl oluşturulacağını öğrenmek için büyük miktarda metin verisi üzerinde eğitilmiş olan Open AI GPT-3 modeline dayanmaktadır. Bu sayede Chat GPT hem işletmeler hem de geliştiriciler için güçlü bir araç haline geldi. Hatta bazı kesimler tarafından Google’ı bile bitirebileceği iddia edildi. Bakalım süreç ne gösterecek. Bu robot gerçekten Google’ı bitirebilecek mi yoksa diğerleri gibi unutulacak mı?

Chat GPT Ne İşe Yarar?

chat gpt nedir 4

Chat GPT, soru sormak için kullanılabilen yapay zeka ile güçlendirilmiş bir sohbet botudur. Chat GPT, yapay zeka teknolojisini sorumlu ve güvenli bir şekilde geliştirmeye odaklanan bir araştırma enstitüsü ve şirketi olan Open AI tarafından geliştirilmiştir.

Aralarında Elon Musk, Sam Altman ve Greg Brockman’ın da bulunduğu bir grup girişimci ve araştırmacı tarafından 2015 yılında kurulmuştur. Neredeyse kişisel bir her şeyi bilen öğretmen gibi karmaşık sorunlara doğrudan çözümler sunabiliyor; bazıları bunu Google’ın yerini almak olarak adlandırıyor.

Diyalog formatı, Chat GPT’nin takip sorularını yanıtlamasını, hatalarını kabul etmesini, yanlış öncüllere meydan okumasını ve uygunsuz talepleri reddetmesini mümkün kılıyor. Daha ilgi çekici, ayrıntılı metin oluşturmada çok daha iyidir ve hatta şiirler bile yazabilir.

Chat GPT bir sohbet botundan çok daha fazlasıdır. Örneğin, ondan bir program veya hatta basit bir yazılım uygulaması yazmasını isteyebilirsiniz. Hikaye yazmak gibi yaratıcı görevler de yapabilir. Bilimsel kavramları açıklayabilir ve gerçeklere dayalı cevaplar gerektiren herhangi bir soruyu cevaplayabilir.

Genellikle konuşma tanıma, otomatik çeviri ve metin oluşturma gibi doğal dil işleme uygulamalarında kullanılır. Örnek vermek gerekirse, “araba” ile “çarp” göründüğünde sinir ağı , ardından gelecek kelimelerin çoğunlukla “ kaza” veya “yaralanma” olabileceğini bilir. Bu yüzden soruları cevaplamak, paragrafları veya makaleleri özetlemek, belge çevirmek vb. pek çok amaç için kullanılabilir.

Chat GPT’nin Özellikleri Nelerdir?

chat gpt nedir 3

 • Soru ve cevap
 • Matematik denklemlerini çözme
 • Film senaryosu, hikaye ve temel akademik makale gibi metinler yazma
 • Hata ayıklama ve hataları düzeltme
 • Diller arası çeviri yapma
 • Metinleri özetleme ve anahtar kelimeleri tespit etme
 • Sınıflandırma
 • Tavsiye verme
 • Bir şeyin ne işe yaradığını açıklama

Chat GPT Nasıl Kullanılır?

Chat GPT, kullanımı ücretsiz olan yapay zeka tabanlı bir sohbet robotudur. İşte ChatGPT’yi kullanmak için yapmanız gereken adımlar;

 • Bilgisayarınızda ya da cep telefonunuzda https://chat.openai.com web sitesini açın.
 • Open AI üyeliğiniz varsa “Log in” butonuna tıklayın ve hesabınıza giriş yapın. Eğer bir hesabınız yoksa  “Sing up” butonunu kullanarak kayıt olun.
 • Hesabınıza giriş yaptıktan sonra açılan sohbet ekranında Chat GPT’yi kullanabilirsiniz.

Chat GPT İle İlgili Videolar

Mustafa Ersan

1997 yılında Manisa'da doğdum. Şu anda Manisa Celal Bayar Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünde okumaktayım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu