MaksatModa

Çelik Örme Kumaş Nedir, Nerelerde Kullanılır?

instagram takipçi hilesi

Çelik Örme Kumaş Nedir?

Çelik örme kumaş, çelik örgüler esnemesi çok az olan veya hiç olmayan kalın, sert saplı örgülerdir. Normalde dış giyim olarak kullandığımız triko, etek ve ceket yapımında kullanılır. Çelik tel örgü için iki üretim yöntemi vardır. Çelik örme kumaşın eni ve boyu hazırlanırken numuneler için hesaplamalar yapılır.

celik orme kumas nedir nerelerde kullanilir3

Numune bire bir işlenecekse, genişlikteki ilmek sayısını ayarlamak için belirli bir boyuttaki halka çubuklarının sayısını ölçün ve istenen genişliğe ölçeklendirin. Ayrıca, döngüler için satır sayısını saymak için, belirli bir uzunluktaki döngüler sayılır ve istenen uzunlukla orantılıdır. Mayıs sayısı belirlendikten sonra rapor sayacına bağlanır. Ancak raporda tekrar sayısı verilirken, olası örgü sayısı raporda bulunabilir. Ardından, tüm ilmekleri sıra sayısına bölerek rapor sayaç değerini bulun.

Çelik Örme Kumaş Özellikleri Nelerdir?

Çelik örgü model programı düz örgü makinesine makine özelliklerine göre tercih edilen yöntemde yüklenir. Disketle yükleme Disket üzerine yüklenen desen programını okumak için makinenin disket okuyucusuna yerleştirin, disketten istediğiniz deseni bulun ve makineye yükleyin.

celik orme kumas nedir nerelerde kullanilir1

  • Kompakttır. Genellikle pürüzsüzdürler.
  • Ön ve arka aynı görünüme sahiptir.
  • Ağırlığı diğer kumaşlara göre daha fazladır.
  • Esnektir.
  • Aşırı gerildiğinde kumaşta çapaklar görünebilir.
  • Ön ve arka yüzeyleri arasında hava vardır. Bu sayede kumaş ısı yalıtım özelliği kazanır.
  • Sınırlı desen nedeniyle genellikle aynı kumaş üretilir.
  • Genellikle ilkbahar ve kış aylarında tercih edilir.
  • Yaz aylarında kullanmayı sevenlerin her zaman sorduğu bir soru, birbirine geçen kumaşın sizi terletip terletemeyeceğidir. Bunun için skinny modelleri tercih etmelisiniz. Çünkü geçmeli kumaş genellikle ağır bir üründür. Bu, kumaşın yaz aylarında sizi terletmesine neden olabilir.

Tek Çelik Örgü Kumaşlar

Bu örgüler tam bir sıra şiş örülerek ikinci devirde sadece ön veya arka örülerek örgü modelini tamamlar. Bu örgülere tekli çelik örgüler denir. Tek bir tel örgünün ön ve arka tarafları farklı görünüşlere sahiptir. Bir yüzey pürüzsüz bir görünüme sahipken, diğeri çizgili bir görünüme sahiptir.

Çift Çelik Örgü Kumaşlar

Bu örme kumaşlar tam bir sıra şiş örülerek ikinci vatkada önü, üçüncü vatkada arkayı örerek örgü modelini tamamlarlar. Bu örgülere çift çelik örgü denir. Sert ve esnek olmayan bir yapıya sahiptir. Etek, ceket ve dış giyim için tercih edilen örgüdür. Kumaş her iki yüzeyde de aynı görünüme sahiptir.

Çelik Örme Kumaş Nerelerde Kullanılır?

celik orme kumas nedir nerelerde kullanilir2

Özellikle çelik geçmeli kumaşlar son yıllarda tercih edilmektedir. Çelik geçmeli body ve elbiseler uygun fiyatları ve kullanım kolaylığı ile dikkatleri üzerine çekti. Dar bir kumaş olduğu için toplayıcı özelliği de olması kullanıcılar tarafından beğenilmektedir. Birbirine kenetlenen kumaşları spor malzemeleri ve medikalde de görebilirsiniz. Bunlara ek olarak, çeşitli hobi alanlarında kilitli kumaşlar da isteğe bağlıdır.

Çelik kenet kumaş fiyatları da kullanılan ipliğe göre değişiklik gösterebilmektedir. Yüksek polyester karışımlı kilitli kumaşların fiyatının diğer kumaşlara göre daha uygun olduğu görülmektedir. Üretimde viskon gibi doğal kumaşlar kullanılırsa fiyatlar kısmen de olsa yükselebilir.

Çelik Örme Kumaş İle İlgili Videolar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu